Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o Michaelu Faradayu

Michael Faraday
źródło: wellcomeimages.org / Wikipedia
Każdy z wynalazków ma swojego ojca w rozumieniu twórcy, nie inaczej jest z elektroniką – w ten sposób wygląda wstęp do ciekawostek o Michaelu Faradayu, człowieku, który jako samouk doprowadził do powstania rzeczy, o których inni nie sądzili, że można zrobić.
1. Fizyk Michael Faraday urodził się w biedzie 22 września 1791 r. Angielski naukowiec samouk, Faraday celował w chemii i fizyce, stając się jednym z najbardziej wpływowych myślicieli w historii. Znany jako „ojciec elektrotechniki”, najbardziej znany jest ze swojego wkładu w dziedzinę elektromagnetyzmu.
2. Jego wynalazki obejmują pierwszy silnik elektryczny i pierwszy generator elektromagnetyczny, torując drogę naszej zmechanizowanej epoce. Odkrył również zasady leżące u podstaw indukcji elektromagnetycznej i diamagnetyzmu.
3. Nigdy nie nauczył się matematyki, a jego wkład w elektryczność polega na byciu był wyłącznie eksperymentatorem.
4. Faraday wynalazł pierwszy gumowy balon. Gumowy balon został wynaleziony w 1824 roku przez profesora Michaela Faradaya do jego eksperymentów z wodorem w Royal Institution w Londynie. Jego balony zostały wykonane ze sprasowania dwóch arkuszy gumy, które podczas jego eksperymentów zawierały wodór.
5. Michael Faraday nieumyślnie podarował nam lodówkę. W 1823 roku Faraday zamknął próbkę wodzianu chloru w rurce w kształcie litery V. Gdy jednocześnie podgrzewał jeden koniec i chłodził drugi, naukowiec zauważył, że zaczął tworzyć się żółty płyn. Rozbił rurkę, co wywołało gwałtowną eksplozję odłamków szkła. Faraday, bez obrażeń, wyczuł w powietrzu silny zapach chloru. Nie zajęło mu dużo czasu zorientowanie się, co się stało. Ciśnienie narastało w rurze i skraplało gaz. Przebicie szkła uwolniło ciśnienie i ciecz zamieniła się z powrotem w gaz. To nagłe parowanie ochłodziło otaczające powietrze. Nieumyślnie Faraday przygotował grunt pod pierwsze maszyny do produkcji lodu i agregaty chłodnicze.
6. Michael Faraday przewodził wykładom bożonarodzeniowym w Instytucie Królewskim. W 1825 roku, będąc zatrudniony w Instytucie Królewskim, zainicjował coroczną serię, która wciąż się rozwija.
7. Aby uhonorować rolę Faradaya w rozwoju brytyjskiej nauki, 5 czerwca 1991 roku Bank Anglii odsłonił banknot 20-funtowy z jego portretem. Dołączył do znakomitej grupy Brytyjczyków z własnymi notatkami, w tym Williama Shakespeare’a, Florence Nightingale i Isaaca Newtona. Do czasu wycofania go w lutym 2001 r. bank oszacował, że w obiegu było około 120 milionów banknotów Faradaya (czyli ponad 2 miliardy funtów).
8. Praca Faradaya była tak przełomowa, że ​​dla wielu jego odkryć nie istniały żadne deskryptory. Wraz ze swoim kolegą naukowcem Williamem Whewellem Faraday ukuł wiele futurystycznie brzmiących nazw dla zidentyfikowanych przez siebie sił i koncepcji, takich jak elektroda, anoda, katoda i jon.
9. Faraday doznał utraty pamięci. Pamięć Faradaya zaczęła słabnąć, gdy miał 48 lat. Doświadczył zawrotów głowy i innych objawów neurologicznych, ale przyczyna była tajemnicą. Po trzyletniej przerwie wrócił do Royal Institution, gdzie eksperymentował w swoim laboratorium do wczesnych lat 70-tych. Faraday wciąż miewał niewytłumaczalne napady zawrotów głowy, depresji i skrajnego roztargnienia. Nikt nie wie, co spowodowało syndrom, chociaż niektórzy uważają, że jego źródłem była ekspozycja na rtęć.
10. Albert Einstein uważał Faradaya za osobistego bohatera. Kiedy otrzymał książkę o Faradaya, Einstein powiedział: „Ten człowiek kochał tajemniczą Naturę, tak jak kochanek kocha swoją odległą ukochaną”.