10 interesujących ciekawostek o Michaelu Faradayu
Każdy z wynalazków ma swojego ojca w rozumieniu twórcy, nie inaczej jest z elektroniką – w ten sposób wygląda wstęp do ciekawostek o Michaelu Faradayu, człowieku, który jako samouk doprowadził do powstania rzeczy, o których inni nie sądzili, że można zrobić.
1. Fizyk Michael Faraday urodził się w biedzie 22 września 1791 r. Angielski naukowiec samouk, Faraday celował w chemii i fizyce, stając się jednym z najbardziej wpływowych myślicieli w historii. Znany jako „ojciec elektrotechniki”, najbardziej znany jest ze swojego wkładu w dziedzinę elektromagnetyzmu.
2. Jego wynalazki obejmują pierwszy silnik elektryczny i pierwszy generator elektromagnetyczny, torując drogę naszej zmechanizowanej epoce. Odkrył również zasady leżące u podstaw indukcji elektromagnetycznej i diamagnetyzmu.
3. Nigdy nie nauczył się matematyki, a jego wkład w elektryczność polega na byciu był wyłącznie eksperymentatorem.
4. Faraday wynalazł pierwszy gumowy balon. Gumowy balon został wynaleziony w 1824 roku przez profesora Michaela Faradaya do jego eksperymentów z wodorem w Royal Institution w Londynie. Jego balony zostały wykonane ze sprasowania dwóch arkuszy gumy, które podczas jego eksperymentów zawierały wodór.
5. Michael Faraday nieumyślnie podarował nam lodówkę. W 1823 roku Faraday zamknął próbkę wodzianu chloru w rurce w kształcie litery V. Gdy jednocześnie podgrzewał jeden koniec i chłodził drugi, naukowiec zauważył, że zaczął tworzyć się żółty płyn. Rozbił rurkę, co wywołało gwałtowną eksplozję odłamków szkła. Faraday, bez obrażeń, wyczuł w powietrzu silny zapach chloru. Nie zajęło mu dużo czasu zorientowanie się, co się stało. Ciśnienie narastało w rurze i skraplało gaz. Przebicie szkła uwolniło ciśnienie i ciecz zamieniła się z powrotem w gaz. To nagłe parowanie ochłodziło otaczające powietrze. Nieumyślnie Faraday przygotował grunt pod pierwsze maszyny do produkcji lodu i agregaty chłodnicze.
6. Michael Faraday przewodził wykładom bożonarodzeniowym w Instytucie Królewskim. W 1825 roku, będąc zatrudniony w Instytucie Królewskim, zainicjował coroczną serię, która wciąż się rozwija.
7. Aby uhonorować rolę Faradaya w rozwoju brytyjskiej nauki, 5 czerwca 1991 roku Bank Anglii odsłonił banknot 20-funtowy z jego portretem. Dołączył do znakomitej grupy Brytyjczyków z własnymi notatkami, w tym Williama Shakespeare’a, Florence Nightingale i Isaaca Newtona. Do czasu wycofania go w lutym 2001 r. bank oszacował, że w obiegu było około 120 milionów banknotów Faradaya (czyli ponad 2 miliardy funtów).
8. Praca Faradaya była tak przełomowa, że dla wielu jego odkryć nie istniały żadne deskryptory. Wraz ze swoim kolegą naukowcem Williamem Whewellem Faraday ukuł wiele futurystycznie brzmiących nazw dla zidentyfikowanych przez siebie sił i koncepcji, takich jak elektroda, anoda, katoda i jon.
9. Faraday doznał utraty pamięci. Pamięć Faradaya zaczęła słabnąć, gdy miał 48 lat. Doświadczył zawrotów głowy i innych objawów neurologicznych, ale przyczyna była tajemnicą. Po trzyletniej przerwie wrócił do Royal Institution, gdzie eksperymentował w swoim laboratorium do wczesnych lat 70-tych. Faraday wciąż miewał niewytłumaczalne napady zawrotów głowy, depresji i skrajnego roztargnienia. Nikt nie wie, co spowodowało syndrom, chociaż niektórzy uważają, że jego źródłem była ekspozycja na rtęć.
10. Albert Einstein uważał Faradaya za osobistego bohatera. Kiedy otrzymał książkę o Faradaya, Einstein powiedział: „Ten człowiek kochał tajemniczą Naturę, tak jak kochanek kocha swoją odległą ukochaną”.