AzjaCiekawostki

Mało znane informacje i ciekawostki o Delhi

świątynia

Długa i barwna historia Delhi zaczyna się około VI wieku p.n.e., a od tego czasu przez wiele wieków była wielokrotnie atakowana, okupowana, plądrowana i odbudowywana. Okres średniowiecza był szczególnie burzliwy, a w ciągu swojej historii był stolicą wielu różnych imperiów.

Delhi jest obecnie najbardziej zaludnionym miastem w Indiach i 4. miastem na świecie po Tokio

Choć gęstość zaludnienia jest dość niska na tle innych dużych miast w Indiach. Na przykład w Bombaju mieszka 21 milionów ludzi na 603 km2 , a w Bengaluru – 15 milionów na 741 km2 , w przeciwieństwie do 25 milionów mieszkańców Delhi na 1942 km2.

Jeśli uważasz, że zarówno New Delhi jak i Delhi są takie same, to jesteś w błędzie. W rzeczywistości istnieje różnica pomiędzy tymi dwoma miejscami: Nowe Delhi i Delhi. Nowe Delhi, stolica Indii, jest terytorium w Delhi. New Delhi jest siedzibą rządu Indii.

Miasto zajęło 5 miejsce wśród 21 miast w Indiach pod względem przejrzystości zarządzania i praktyk administracyjnych.

Delhi podzielone jest na 11 stref politycznych, które podzielone są na 95 lokalnych posterunków policji.

Feroz Shah Kotla w Delhi jest drugim najstarszym międzynarodowym stadionem krykieta po Ogrodach Eden w Kalkucie.

Zanim powstało New Delhi, zostało ono podzielone na siedem głównych obszarów, z których wszystkie miały w sobie istotę Delhi – 1. Quila Rai Pithora, 2.Siri, 3.Tughlaqabad, 4.Jahanpanha, 5.Firozeshah Kotla, 6.Din Panah lub Sher Garh lub Purana Quila i 7.Shahjahanabad.

Delhi-NCR jest największą aglomeracją Indii i jedną z największych aglomeracji na świecie, o populacji ponad 46 mln mieszkańców i łącznej powierzchni 48000 km2.

Kiedy w 1911 r. król George V odwiedził Indie na pompatyczną ceremonię królewską, ogłosił, że stolica przeniesie się do Delhi i że miasto zostanie odpowiednio zmodernizowane, a w 1931 r. ostatecznie zainaugurowano jako stolicę kraju.

New Delhi znajduje się Międzynarodowe Muzeum Toalet. Posiada rzadką kolekcję obrazów i przedmiotów, które zawierają szczegóły dotyczące historycznej ewolucji toalet od 2500 r. p.n.e. do chwili obecnej.

2 elektrownie, 6 lotnisk, 23 węzły przemysłowe, 2 porty i sześciopasmowa droga ekspresowa o. Po jego zakończeniu będzie to największy na świecie projekt infrastrukturalny. Zaczynając od New Delhi, a kończąc na Maharasztrze, Korytarz Przemysłowy Delhi-Mumbai został zainspirowany korytarzem przemysłowym Tokyo-Osaka w Japonii.

Po kenijskim Nairobi, New Delhi uważane jest za drugą pod względem bogactwa ptaków stolicę świata.

Delhi posiada 11% powierzchni jako rezerwat leśny.

Od 2014 roku Delhi jest drugim najbogatszym stanem Indii i najbogatszym miastem metropolitalnym Indii, także pod względem PKB na mieszkańca (zarówno pod względem nominalnego, jak i siły nabywczej).

Delhi jest głównym węzłem indyjskiej kolei.

Działająca od XVII wieku ulica Khari Baoli w Delhi jest uważana za największy rynek przypraw w Azji.

Connaught Place w New Delhi nazywane jest piątym najdroższym biurowym hotspotem na świecie po Londynie, Hong Kongu (centralna), Pekinie (Finance Street) i Pekinie (CBD).

Ukończona w 1986 r. Świątynia Lotosu jest punktem zwrotnym Azji dla społeczności Bahai i podobnie jak wszystkie domy uwielbienia Bahai. Świątynia Lotosu jest otwarta dla wszystkich, bez względu na religię.

Roczny PKB na mieszkańca Delhi w 2014 r. wyniósł 4811 USD w 2014 r.. 3 razy przewyższał PKB na mieszkańca Indii o wysokości 1600 USD.

Straż pożarna Delhi, zatrudnia 3280 strażaków i 289 mechaników. Każdego roku uczestniczy w ponad 22 000 akcji przeciwpożarowych i ratowniczych.

Delhi posiada jeden z największych systemów transportu publicznego w Indiach.

Miasto ma największą liczbę zarejestrowanych samochodów w Indiach.

Delhi zużyło więcej energii elektrycznej niż wszystkie inne metropolie razem wzięte i nadal ma najniższą taryfę za energię elektryczną niż jakiekolwiek inne miasto metropolitarne.

Spośród 35 obiektów światowego dziedzictwa kulturowego w Indiach Delhi posiada 3 obiekt.

Narodowe Lotnisko Indira Gandhi w Delhi jest główną bramą dla krajowego i międzynarodowego cywilnego ruchu lotniczego w tym mieście. Jest to jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk w Azji Południowej.

Metro Delhi jest pierwszym w kraju nowoczesnym systemem transportowym. Stacja metra Delhi jest 13 największą stacją na świecie pod względem długości, która wynosi ponad 193 km.

Delhi jest uważane za jedno z najbardziej zielonych miast na świecie. Kompleksowy system autobusów kursuje na sprężonym gazie ziemnym, który jest bardziej przyjazny dla środowiska, podczas gdy 20% metropolii jest przeznaczone na zieleń, w tym drzewa i parki.