Azja

28 ciekawostek o Hongkongu

Hongkong

Hongkong jest jednym z najciekawszych miast południowo-wschodnich Chin. Jest głównym ośrodkiem handlowym i międzynarodowe centrum finansowe. Przedstawiamy najciekawsze informacje, fakty i ciekawostki o Hongkongu.

1. W latach 1842-1997, w następstwie rządów brytyjskich, Chiny przejęły zwierzchnictwo w ramach zasady „jeden kraj, dwa systemy”. Dokument konstytucyjny Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkong, Ustawa Zasadnicza, gwarantuje, że obecna sytuacja polityczna pozostanie w mocy przez 50 lat.

2. Prawa i wolności ludzi w Hongkongu opierają się na bezstronnych rządach prawa i niezawisłym sądownictwie.

3. Ze wznoszącymi się drapaczami chmur, mieszanką kultur etnicznych i rodzimych kuchni, Hongkong przyciąga co roku sporą liczbę turystów. Jest to również raj dla miłośników zakupów, z licznymi sklepami dużych marek i kilkoma małymi butikami. Poznajmy kilka interesujących informacji o Hongkongu

4. Hongkong jest terytorium autonomicznym i oficjalnie nazywanym „Specjalnym Regionem Administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej”.

5. Hong Kong Fragrant HarborDerived z dwóch chińskich słów heung i gong, tłumaczymy na aromatyczny port. Historycy sugerują, że nazwa pochodzi od dawnego eksportu kadzidełka zapachowego.

6. Jest tutaj ponad 8000 wieżowców, czyli dwukrotnie więcej niż w Nowym Jorku.

7. Hongkong kocha luksus i ma więcej Rolls Royce’a na mieszkańca niż gdziekolwiek indziej na świecie.

8. Klimat jest subtropikalny, temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza w zimie i przekracza 31 stopni Celsjusza w lecie. Jest ciepły, słoneczny i suchy jesienią, chłodny i suchy zimą, ciepły i wilgotny wiosną, a gorący i deszczowy latem.

9. Język chiński i angielski są oficjalnymi językami Hongkongu. Język angielski jest szeroko stosowany w rządzie oraz w sektorze prawnym, profesjonalnym i biznesowym.

10. Tsing Ma Bridge w Hongkongu jest najdłuższym wiszącym mostem drogowym i kolejowym na świecie o rozpiętości 1377 metrów, czyli jest dłuższym niż most Golden Gate z 1280 metrami w San Francisco.

11. Kung Fu i sztuki walki są synonimem Bruce’a Lee i Jackie Chan. Hongkong jest domem dla obu tych legend kina światowego.

12. Około trzy czwarte Hongkongu jest wiejskie, z 24 parkami wiejskimi, zbiornikami wodnymi, wzgórzami i linią brzegową łatwo dostępną z miasta.

miasto nocą

13. Gospodarka Hongkongu charakteryzuje się wolnym handlem, niskim opodatkowaniem i minimalną interwencją rządu. Hongkong jest również ważną gospodarką usługową, szczególnie silnie powiązaną z Chinami kontynentalnymi i resztą regionu Azji i Pacyfiku.

14. Na południowo-wschodnim krańcu Chin Hongkong obejmuje wyspę Hongkong, wyspę Lantau, Półwysep Kowloon i nowe terytoria, w tym 262 wyspy peryferyjne. Pomiędzy wyspą Hong Kong a Półwyspem Kowloon leży port Victoria, jeden z najbardziej znanych na świecie portów głębokowodnych.

15. Nie martw się, jeśli znajdziesz swój apartamentowiec jest bez czwartego piętra. Pomijanie liczby cztery jest powszechne, ponieważ cztery brzmią jak słowo „śmierć” w języku chińskim i jest uważane za pechowe. I odwrotnie, szczęśliwa ósemka oznacza bogactwo.

16. Hongkong, zamieszkany przez ponad 7 milionów ludzi na małej powierzchni , jest jednym z najgęściej zaludnionych miast na świecie.

17. Hongkong zasługuje na podziękowania za łączność światłowodową. Jest to dom dla Charlesa Kao, człowieka stojącego za kablem światłowodowym. Jest powszechnie uważany za „Ojca Komunikacji Światłowodowej”, a także zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2009 roku.

18. Hong Kong Disneyland, który został otwarty w 2005 r., jest trzecim największym parkiem rozrywki Disneyland poza USA i pierwszym w Chinach.

19. Magik z Hongkongu Louis Yan ustanowił rekord świata Guinessa dla „Największej magicznej lekcji”, ucząc 314 dzieci, przewyższając poprzedni rekord Davida Copperfielda.

20. Hongkongerzy są uważani za bardzo inteligentnych, ponieważ mają najwyższy poziom IQ na świecie, a średni poziom IQ wynosi 107.

21. Chociaż Hongkong cierpi z powodu bardzo wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza, mieszkańcy mają najwyższą średnią długość życia na świecie – średnio 81 lat dla mężczyzn i 86 lat dla kobiet.

22. Słynny punkt orientacyjny Hongkongu, brązowy Big Budda znajdujący się na wyspie Lantau, jest jednym z największych na świecie siedzących Buddów i ma 34 metry wysokości.

23. Za szczęściarzy uważa się, kiedy masz córkę, a za nią syna w Hongkongu – ich postacie w chińskich symbolach oznaczają „podwójne szczęście”.

chmury nad metropolią

24. Hongkong jest jednym z najmniej uzależnionych od samochodu miast. 90 procent wszystkich podróży w Hongkongu odbywa się transportem publicznym. To około pięciu milionów pasażerów dziennie.

25. Feng Shui lub chińska geomancja odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu architektury, biznesu i stylu życia w Hongkongu, tak bardzo, że rząd musiał wypłacić rekompensatę mieszkającym wokół projektów budowlanych za zakłócanie ich feng shui.

26. Najdroższe butelki wina na świecie po 232 692 USD za butelkę zostały sprzedane na aukcji w Hongkongu.

27. Tajfuny. Od maja do listopada jest pora tajfunowa, ale istnieje bardzo skuteczny system radzenia sobie z tropikalnymi burzami. Sygnał T1 wskazuje burzę jeszcze kilka dni wcześniej, T3 oznacza, że burza zbiera prędkość, a dzieci w szkole zostają w domu. T8 lub T10 oznacza, że wiatry o prędkości do 180 km/h wieją w Hongkongu, a praca i transport publiczny są odwołane.

28. Międzynarodowe lotnisko w Hongkongu jest takiej samej wielkości jak 20 boisk do piłki nożnej.