Azja

20 Zaskakujących Ciekawostek i Informacji mieście Wuhan w Chinach

Wuhan

Wuhan jest stolicą prowincji Hubei i najbardziej zaludnionym miastem w środkowych Chinach. Poznajcie zaskakujące ciekawostki, informacje i fakty o mieście Wuhan w Chinach.

1. W dniu 31 grudnia 2019 r. przypadki zapalenia płuc wykryte w Wuhan w Chinach są po raz pierwszy zgłaszane do WHO. W tym zgłoszonym okresie wirus nie jest znany. Przypadki występują między 12 a 29 grudnia, według danych Wuhan Municipal Health.

2. W 1911 roku wybuchło powstanie w Wuchangu, które było początkiem buntu mającego na celu obalenie imperium Qing. W 1927 roku Hankou, Wuchang i Hanyang zostały połączone, tworząc miasto Wuhan.

3. Mieszka tutaj ponad 11 milionów ludzi, a które stało się epicentrum nowej epidemii koronawirusa.

4. W 1927 roku Wuhan był krótko stolicą Chin pod rządem Kuomintangu (KMT) kierowanego przez Wang Jingwei’a.

5. W 1937 roku miasto służyło później jako stolica Chin przez trzy dni w czasie wojny.

6. Wuhan Gymnasium zorganizowało Mistrzostwa Azji FIBA 2011 i było jednym z miejsc rozgrywania Mistrzostw Świata w koszykówce FIBA 2019.

7. Główne gałęzie przemysłu miasta to elektronika, produkcja samochodów, produkcja stali, sektor farmaceutyczny, inżynieria biologiczna, przemysł nowych materiałów i ochrona środowiska.

8. Miasto zajmuje trzecie miejsce – po Pekinie i Szanghaju – pod względem siły naukowej i edukacyjnej.

most

9. Znaczenie miasta: Znajduje się na równinie centralnej Chin na rzece Jangcy. Pod koniec XIX wieku było to najbogatsze miasto w środkowych Chinach.

10. Hankou jest centrum finansowym, Hanyang jest starym centrum przemysłowym, a Wuchang jest dzielnicą uniwersytecko-parkową, w której powstają nowoczesne technologie.

11. Główne atrakcje to: Żółta wieża dźwigowa, Muzeum Prowincji Wuhan, Świątynia Buddyjska Guiyuan, Park Wschodniego Jeziora, Pierwszy most nad rzeką Jangcy.

12. Wuhan jest znany jako „dziewięć prowincji” prowadzących magistralę komunikacyjną. Jest to główny węzeł komunikacyjny, z licznymi kolejami i drogami szybkiego ruchu.

13. 223 mury zostały zbudowane wokół miasta Wuchang.

14. Miasto posiada 85 uczelni wyższych.

15. W 2011 roku miasto przyjęło największą na świecie liczbę studentów szkół wyższych.

16. Opera Han, która jest lokalną operą Wuhan-area, jest jedną z najstarszych i najpopularniejszych oper w Chinach.

17. Posiadając status subprowincjalny, Wuhan uznawany jest za centrum polityczne, gospodarcze, finansowe, kulturalne, edukacyjne i transportowe środkowych Chin.

18. Klimat Wuhan jest wilgotny, subtropikalny z obfitymi opadami. Miasto jest znane z gorącego i wilgotnego lata.

19. Miasto rozciąga się na około 8500 km2.

20. Wuhan jest siedzibą największego chińskiego portu śródlądowego i bramą do jego gigantycznej zapory wodnej Three Gorges, największego na świecie projektu energetycznego pod względem mocy, na rzece Jangcy.