AzjaCiekawostki

Osaka – Ciekawostki, informacje i fakty o Japońskim mieście

Osaka jest trzecim co do wielkości miastem w Japonii. Oto kilka interesujących faktów, ciekawostek oraz mało znanych informacji na temat Osaki.

Osaka oznacza „duże wzgórze” lub „duże zbocze”. Góry otaczają trzy strony, a zachód zwrócony jest w stronę Zatoki Osaka w kształcie łuku.

Restauracja sushi została po raz pierwszy uruchomiona w Osace. Pan Shiraishi, szef kuchni sushi, pewnego dnia doświadczył niedoboru pracowników, kiedy pojechał do fabryki piwa i zobaczył taśmę transportową. Tam wpadł na pomysł rotacji sushi. Jest założycielem Genroku Zushi, która jest obecnie znaną w całym kraju.

173-metrowy budynek Umeda Sky Building jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych części panoramy Osaki.

Ludzie w Osace chodzą bardzo szybko. Średnia prędkość wynosi 1,6 metra na sekundę, co jest jedną z najszybszych średnich zarówno w Japonii jak i na świecie.

Podziemny kompleks handlowy w centralnej dzielnicy Osaki, Umeda, posiada skamieniałości od czasów jurajskich.

W przeciwieństwie do innych japońskich dialektów, dialekt w Osace ma akcent nawet w słowach jednosylabowych, tzn. ta sama sylaba może być wymawiana różnymi tonami, tworząc różne znaczenia.

Osaka jest miejscem narodzin teatru Kabuki i Bunraku.

Ludzie w Osace lubią targować się przy zakupie.

Oceanarium Osaka Kaiyukan jest drugim co do wielkości oceanarium na świecie i jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych Osaki.

Osaka była kiedyś stolicą Japonii. Pierwszy w Japonii pełnowymiarowy pałac, pałac Naniwa-no-Miya, został zbudowany w 650 roku.

Wieża Tsutenkaku, znany punkt orientacyjny, została zbudowana zgodnie z instrukcją, aby wyglądała jak Wieża Eiffla i Łuk Triumfalny w Paryżu, we Francji.

Mieszka tutaj 2,5 miliona ludzi w obszarze metropolitalnym.

Pierwszy na świecie hotel kapsułowy został stworzony w Osace i rozpoczął działalność w 1979 roku.

Pierwszy park rozrywki Universal Studios poza Stanami Zjednoczonymi został zbudowany w Osace.

Kwiat wiśni jest narodowym symbolem Japonii. W kwietniu drzewa kwitną przez dwa tygodnie, w okresie znanym jako „Hanami”.
Niektóre z znanych firm, które rozpoczęły działalność w Osace to Panasonic, Mitsubishi, Konami i Kubota.