AzjaCiekawostki

Zatoka Ha Long – Informacje, Ciekawostki i Fakty

Zatoka Ha long

Znana ze swojego piękna i tajemniczego uroku, Zatoka Halong jest miejscem, które zaprasza odkrywców i gwarantuje dobrą przygodę. Położona nad brzegiem północnego Wietnamu, ta kraina jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest uważana za jeden z Siedmiu Cudów Naturalnych Świata. Poznajcie fascynujące informacje i ciekawostki o zatoce Ha long.

1. Zatoka rozciąga się na długości 120 km wzdłuż linii brzegowej i ma powierzchnię 1553 km kwadratowych.

2. Ho Chi Minh, który był zarówno premierem, jak i prezydentem Wietnamu w różnych okresach, nazwał Zatokę Halong „cudem, którego nie można dać innym”.

3. Istnieje około 1600 wysp wapiennych i wysepek, które składają się na Zatokę Halong. Niektóre z tych formacji mają ponad 20 milionów lat.

Zatoka Bai Tu Long

4. Według legendy, zatoka powstała, gdy bogowie zesłali smoki, by chronić Wietnamczyków przed najeźdźcami. Smoki te wyrzuciły klejnoty z pysków do zatoki, tworząc wyspy i swego rodzaju barierę przed najeżdżającymi statkami. Zamiast wrócić do niebios, smoki zanurzyły się w zatoce i pozostały w jej wodach. W rzeczywistości, zatoka Halong oznacza „gdzie smok schodzi do morza”.

5. Wiele z ponad 1960 wysp posiada ustronne plaże, groty i jaskinie.

6. W 1994 roku UNESCO sklasyfikowało Zatokę Halong jako obiekt światowego dziedzictwa kulturowego.

Hong Gai

7. Archeolodzy znaleźli dowody na istnienie ludzkiego życia w Zatoce Halong i okolicach, które sięgają 18000 lat wstecz.

8. Dla gości odwiedzających Zatokę Halong, zajęcia dodatkowe mogą obejmować pływanie kajakiem, wędkowanie, Tai Chi, nurkowanie czy snorkeling.

9. Część filmu Jamesa Bonda „Jutro nie umiera nigdy” z 1997 roku miał miejsce w rejonie Zatoki Halong.

jaskinia

10. W tym regionie istnieje zarówno oceaniczny i przybrzeżny bio-system, jak i tropikalny, wiecznie zielony bio-system.

11. Gra wideo „Street Fighter IV” wykorzystywała zatokę jako tło.

12. Niektóre z dzikich zwierząt występujących na wyspach to: małpy, ptaki, jaszczurki, a nawet antylopy.

13. W zatoce znajduje się szczególna jaskinia, znana jako Szpitalna Jaskinia. W czasie wojny amerykańsko-wietnamskiej służyła ona zarówno jako tajny, odporny na bomby szpital, jak i kryjówka dla przywódców Wietnamu. Była w ciągłym użytkowaniu do 1975 roku. Dziś można zwiedzać jaskinię z przewodnikiem oraz 17 pomieszczeń, które są w niej zamknięte.

zatoka w Wietnamie

14. Wiele z wysp posiada jaskinie i groty, które można zwiedzać. Jedną z najpopularniejszych jest grota Thien Cung Grotto, która znajduje się na wyspie Dau Go.

15. Większość wysp w Zatoce Halong to wapienie. Ten wapień tworzy się od ponad 500 milionów lat.

16. Przy tak wielu wyspach i wysepkach w zatoce, ma sens, że tylko połowa z nich ma swoją nazwę. Większość z tych wysp nazwano na podstawie ich wyglądu i kształtu.

17. Linia brzegowa wynosi 120 km. Zatoka jest stosunkowo płytka, a jej największa głębokość wynosi 10 metrów.

łódka

Pytania i odpowiedzi

Co jest specjalnego w zatoce Halong?

Zatoka Halong jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która obejmuje około 150 000 hektarów. Wszystkie wyspy i otaczające je klify są zbudowane z wapienia, który przez wieki erozji, utworzył to, co pozostało do dziś – strzeliste filary zwieńczone zielenią i czyste klify, które zamykają zatokę.

Z czego znana jest Zatoka Halong?

Zatoka Halong, znana jako obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO, słynie z tego, że jej wspaniałe wapienne góry wznoszą się z szmaragdowych wód, które powstały tysiące lat temu. Można tu również zwiedzić niesamowite jaskinie, a także poznać miejscową kulturę.

Ile lat ma Zatoka Halong?

500 milionów lat.

Czy Zatoka Halong jest czyste?

Woda w Zatoce Halong jest bardzo czysta. Odkąd Zatoka Halong została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego, jej mieszkańcy dbają o zachowanie piękna zatoki i są bardziej odpowiedzialni za utrzymanie jej w czystości.

Czy powinienem zostać na noc na Zatoce Halong?

Właściwie to pobyt na dwie noce zapewnia maksymalne wykorzystanie czasu spędzonego w Zatoce Halong podczas rejsów w bardziej ustronne rejony zatoki, gdzie jest mniej turystów.

Czy Zatoka Halong jest jednym z 7 cudów świata?

Zatoka Halong, jeden z siedmiu cudów naturalnych świata. Co ciekawe, natura nie była życzliwa dla Siedmiu Cudów Świata Starożytnego. Stworzenie Zatoki zajęło naturze 500 milionów lat.

Czy można pływać w Zatoce Halong?

Uważa się, że Zatoka Halong jest jednym z najlepszych miejsc do pływania w Wietnamie. Zatoka jest nie tylko idealnym miejscem do opalania się z olśniewającym światłem słonecznym, ale także piękną plażą z spokojnymi przypływami, czystą i wodą w kolorze zielonym.

Jak długo warto przebywać w zatoce Halong?

Zazwyczaj ludzie zatrzymują się w zatoce Halong na 2 do 3 dni.

Czy w Zatoce Halong są rekiny?

Jak dotąd w zatoce Halong nie znaleziono rekinów, ani nie ma żadnych ostrzeżeń o ich pojawieniu się. Jeśli podróżujesz statkiem wycieczkowym, po prostu przestrzegaj wszystkich instrukcji bezpieczeństwa wydanych przez operatora statku podczas pływania.

Jakie zwierzęta żyją w Zatoce Halong?

Niektóre z dzikich zwierząt występujących na wyspach to: małpy, ptaki, jaszczurki, a nawet antylopy. W Zatoce Halong jest 450 różnych gatunków mięczaków i 200 różnych gatunków ryb.

Co sprawia, że kolor wody morskiej w Zatoce Ha Long jest szmaragdowo zielony?

Generalnie szmaragdowy kolor oceanu lub zatoki wynika z faktu, że jest ona stosunkowo płytka i ma dno morskie w kolorze białym. Światło, które widzisz pochodzi z dna morskiego które sprawia wrażenie szmaragdowego.