AzjaCiekawostki

100 Ciekawostek o Bliskim Wschodzie

petra

Bliski Wschód to region geograficzny znajdujący się na południowo-wschodnim obszarze Europy, obejmujący państwa Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Większość regionu znajduje się na obszarze basenu Morza Śródziemnego. Główne państwa regionu to Arabia Saudyjska, Iran, Irak, Jordania, Liban, Syria, Egipt, Izrael, Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Poznajcie istotne ciekawostki o „Bliskim Wschodzie”:

1. Termin „Bliski Wschód” jest mylący. Często używamy terminu „Bliski Wschód” jako całości dla ludzi żyjących na Półwyspie Arabskim lub wokół niego, ale w rzeczywistości Bliski Wschód jest niezwykle różnorodnym regionem złożonym z wielu krajów i grup etnicznych, z których każdy ma swój własny odrębny język, zwyczaje itp.

2. Na „Bliskim Wschodzie” faktycznie jest 17 krajów. 17 odrębnych krajów tworzy region znany jako Bliski Wschód. Najmniejsze kraje to Cypr i Bahrajn odpowiednio pod względem liczby ludności i powierzchni.

3. Na Bliskim Wschodzie znajduje się najwyższy budynek świata. Burj Khalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich o wysokości 828 metrów i wysokości 163 pięter jest najwyższym budynkiem na świecie.

4. Iran = orzechy. Naród Iranu jest największym na świecie producentem pistacji.

5. Wszystkie trzy główne religie monoteistyczne na świecie – chrześcijaństwo, judaizm i islam – powstały na Bliskim Wschodzie.

6. Jedzenie jest ważnym aspektem kultury Bliskiego Wschodu. Wiele krajów w tym regionie używa oliwek, ciecierzycy, ziaren takich jak ryż i pieczywo płaskie, kurczaka, wołowiny i jagnięciny, jogurtu i serów oraz przypraw, takich jak kminek, gałka muszkatołowa, kurkuma i kminek.

bliski wschód

7. Arabia Saudyjska boryka się z problemem zużycia wód gruntowych po trzech dekadach irracjonalnych praktyk rolniczych na pustyni i wkrótce myć może będzie musiała tylko importować całą żywność do kraju.

8. W 2002 r. w pożarze szkoły dla dziewcząt w Mekce w Arabii Saudyjskiej zginęło piętnaście dziewcząt. Zdecydowanie sugerowano, że ich śmierć nastąpiła z powodu zaangażowania „policji religijnej”, która uniemożliwiła im opuszczenie budynku, ponieważ dziewczęta nie były ubrane we właściwy strój islamski.

9. Petra to miasto wykute w skałach, które pełniło ważną rolę w handlu i kulturze w starożytnym świecie. Jego charakterystyczna fasada Al-Khazneh, zwana też Skarbem, stała się ikoną Jordani.

10. Arabia Saudyjska nie ma żadnych rzek.

11. Arabia Saudyjska promuje praktykę małżeństwa między bliskimi krewnymi, co spowodowało wysoki poziom różnych zaburzeń genetycznych, w tym talasemii, anemii sierpowatej, zaniku mięśni kręgosłupa, głuchoty i niemocy.

12. Arabia Saudyjska importuje piasek i wielbłądy z Australii.

13. Kina były zakazane w Arabii Saudyjskiej od lat 80. do 2018 r.

14. Istnieje powieść fantasy, która przetrwała w II wieku n. e. w rzymskiej Syrii, w której odkrywcy latają na Księżyc, pierwsze spotkanie z kosmitami, wojna międzyplanetarna między imperialistycznymi królestwami niebiańskimi i odkrycie kontynentu za oceanem.

15. W 1930 r. Zoolog pojechał do Syrii i przywiózł 11 nowo odkrytych chomików. Tylko 2 z nich się rozmnożyły, a ich potomstwo zostało wysłane do laboratoriów na całym świecie. Dzisiaj chomiki, które widzisz w sklepach zoologicznych, są najprawdopodobniej potomkami tych dwóch chomików.

16. W czerwcu 1974 r., kiedy prezydent Nixon był w drodze na zaplanowane zatrzymanie w Syrii, syryjskie myśliwce przechwyciły Air Force One, by działać jako eskorty. Jednak załoga Air Force One nie została wcześniej poinformowana, w związku z czym podjęła działania wymijające, w tym nurkowanie.

17. Jordan ma dostęp do Morza Martwego, które jest jednym z najbardziej słonych i zasolonych zbiorników wodnych na Ziemi. Dzięki swojej wysokiej zawartości soli, pływanie w Morzu Martwym jest niezwykle popularne, ponieważ ludzie mogą unosić się na powierzchni wody ze względu na jej gęstość.

Mekka

18. Kiedy Turcja sprzeciwiła się włączeniu góry Ararat znajdującej się na terytorium Turcji do sowieckiego herbu Armenii, Nikita Chruszczow odpowiedział: „Dlaczego masz księżyc na swojej fladze? W końcu księżyc nie należy do Turcji. ”

19. W 1963 roku mężczyzna zburzył ścianę swojego domu. Za nim odkrył tajemniczy pokój i wkrótce odkrył skomplikowany system tuneli z dodatkowymi pokojami podobnymi do jaskini. Odkrył starożytne podziemne miasto Derinkuyu w Turcji.

20. Artystka podjęła próbę podróży autostopem z Mediolanu na Bliski Wschód w sukni ślubnej w celu promowania pokoju na świecie. Została zgwałcona przez gang i zamordowana w Turcji. Jedna z tureckich gazet napisała: „Spójrzmy prawdzie w oczy, gdyby Pippa była Turkiem, niektórzy woleliby powiedzieć, że autostopowiczka zasługuje na zgwałcenie”.

21. Termin „ludobójstwo” powstał w celu opisania masowego zabijania Ormian we współczesnej Turcji w 1915 r. Szacuje się, że zabito 1-2 miliony ludzi, niszcząc znaczną część dziedzictwa i historii Ormian.

22. Pewnie koczownicze plemię mieszkało ponad 12 000 lat temu w Turcji i budowało ogromne megality na obszarze ponad 25 akrów.

23. Kilkaset lat temu kobiety w Turcji mogłyby legalnie rozwieść się ze swoimi mężami, gdyby nie dał im wystarczającej ilości kawy.

24. Owce popełniły masowe samobójstwo. Największy odnotowany przypadek miał miejsce w 2005 r. w Turcji, gdzie 1500 owiec podążyło za sobą nad urwiskiem, powodując 450 ofiar śmiertelnych i straty w wysokości około 100 000 USD dla rodzin, które były ich właścicielami.

25. W 1876 r. Sułtan turecki podarował USA marihuanę w prezencie. Do 1880 r. Tureckie palarnie zostały otwarte w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych.

26. Pomimo bycia głównym eksporterem ropy, Zjednoczone Emiraty Arabskie prosi o odnowienie protokołu z Kioto i jest znaczącym inwestorem w energię słoneczną.

27. Burj Khalifa, najwyższa budowla stworzona przez człowieka na świecie, nosi imię żywej osoby – prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich Khalifa bin Zayeda bin Sultana Al Nahyana.

28. W 1997 r. 3 mężczyzn z Jemenu próbowało pozwać NASA za inwazję na Marsa, twierdząc, że odziedziczyli ją po przodkach 3000 lat temu.

29. Z powodu izolacji jedna trzecia roślinności na wyspie Sokotra (Jemen) nie występuje nigdzie indziej na naszej planecie. Zostało to opisane jako „najbardziej kosmicznie wyglądające miejsce na Ziemi”

30. Żucie narkotyku Khat jest tak popularne w Jemenie, że jego uprawa stanowi 40% zużycia wody przez pustynię.

31. Nazwa kawy „mokka” pochodzi od miasta Mocha w Jemenie.

32. W starożytnym Egipcie zmarłe ciała pięknych i wysoko postawionych kobiet pozostawiono do rozpadu na 3–4 dni, po czym wysłano je na balsamowanie. Zrobili to, aby zniechęcić do nekrofilii.

33. W tureckiej wiosce Kuskoy ludzie rozmawiają ze sobą przy użyciu gwizdanego języka, który słychać z odległości nawet pół mili.

34. W 1993 r. Złote pokrycie Kopuły na Skale w Jerozolimie zostało odnowione w wyniku darowizny w wysokości 8, 2 miliona dolarów od króla Jordanii Husseina,

35. W 1983 r. Deweloperzy z Arabii Saudyjskiej zburzyli Twierdzę Ajyad, stuletnią turecką fortecę aby zbudować kompleks Megahotel.

36. W Dubaju tablice rejestracyjne są kupowane i sprzedawane za ponad 14 milionów dolarów w celu pokazania statusu, przy czym 1 jest najbardziej pożądany, następnie 2, i tak dalej.

37. Jako mężczyzna możesz zostać aresztowany w Iranie za noszenie szortów.

38. W 1168 r. n.e. fustat, ówczesna stolica Egiptu, otrzymała rozkaz spalenia na ziemi przez własnego wezyra, aby powstrzymać ją przed wpadnięciem w ręce krzyżowców.

39. Otwór na gaz ziemny w Iraku, znany jako The Eternal Fire, pali się nieprzerwanie od ponad 4000 lat.

40. Nie możesz złożyć wniosku o ogłoszenie upadłości w Dubaju.

41. W 1973 r. Syria miała tak potężny system obrony powietrznej, że prawie zniszczyła izraelskie siły powietrzne w zaledwie 18 dni.

42. Do 95% historycznych budowli w Mekce zostało rozebranych w ciągu ostatnich trzech dekad.

43. W starożytnym Egipcie wszelkie książki znalezione na statkach wpływających do portu zostaną natychmiast przyniesione do biblioteki w Aleksandrii i skopiowane. Oryginał będzie przechowywany w bibliotece, a kopia zostanie zwrócona właścicielowi.

piramidy ciekawostki

44. Uniwersytet Nauki i Technologii Króla Abdullaha jest pierwszym kampusem uniwersyteckim mieszanej płci w Arabii Saudyjskiej.

45. Orkiestra młodzieżowa West-Eastern Divan Orchestra promuje pokój na Bliskim Wschodzie.

46. Irańska dziewczynka niepełnosprawna umysłowo, Leyla Mafi, w młodym wieku była prostytuowana przez swoją mamę. W wieku 9 i 14 lat urodziła dzieci. W wieku 19 lat została skazana na śmierć za „niemoralne zachowanie”.

47. Podczas oblężenia Bagdadu Wielka Biblioteka Bagdadu, zawierająca niezliczone cenne historyczne dokumenty i książki na tematy od medycyny po astronomię, została zniszczona wraz z Domem Mądrości.

48. Turcja więzi więcej dziennikarzy niż Chiny i Iran łącznie.

49. Izrael planował zamordować Saddama Husseina w 1992 r. Plany zostały anulowane, gdy przypadkowo zabili swoich komandosów podczas symulacji metody ich ataku.

50. Obóz 1391 to tajne więzienie, które znajduje się godzinę drogi od Tel Awiwu.

51. Sezam to akcelerator cząstek, który jest obecnie budowany (od 2018 r.) na Bliskim Wschodzie.

52. Trędowaty król Jerozolimy: Baldwin czwarty rządził Jerozolimą w latach 1174-1185.

53. Sportowcy z Kuwejtu rywalizują jako niezależni sportowcy pod flagą olimpijską zamiast własnej flagi.

54. Oman ma silną tradycję szkockiej muzyki kobzy, ponieważ ich sułtan służył w szkockim pułku armii brytyjskiej.

55. Katar, stan pustynny, dąży do uprawy do 70% własnych warzyw do 2023 r.

56. Rząd Bahrajnu zakazał Google Earth, ponieważ pozwolił obywatelom Bahrajnu zobaczyć rozległe połacie królewskiej ziemi i pałaców obok biednych i przeludnionych wiosek szyickich.

57. Na wyspie Varosha na Cyprze znajduje się opuszczony ośrodek dla milionerów. Tureckie wojsko nie wpuszcza nikogo do środka i nie robi tego od prawie 40 lat.

58. Około 762 r. n.e. popyt na książki w Bagdadzie był tak wysoki, że każdy kupiec, który przyniósł książki, otrzymał w zamian ciężar książek w złocie.

59. W starożytnej Persji inżynierowie zbudowali rodzaj chłodnicy wyparnej, która może przechowywać lód, nawet w środku lata. Nazywa się to Yakhchal.

60. Petra w Jordanii miała bardziej wydajny i zaawansowany system zbierania wody w porównaniu do starożytnego Rzymu. Był w stanie utrzymać 40 000 ludzi na środku pustyni.

Petra

61. Irak wyłącza internet, aby zapobiec oszukiwaniu podczas egzaminów szkolnych.

62. W latach 60. Bagdad był nowoczesnym, kwitnącym i bardzo czystym miastem według standardów z lat 60. Dziewczyny grały w siatkówkę, mężczyźni grali w gry planszowe w kafejkach na świeżym powietrzu, popijając mocną arabską kawę, policja wyglądała celowo, a ruch uliczny był uporządkowany.

63. Śmiertelna zamieć śnieżna w historii została odnotowana w Iranie w lutym 1972 r.

64. Wielka Piramida w Gizie była kiedyś pokryta wysoce wypolerowanym białym wapieniem, zanim została usunięta i wykorzystana jako materiał budowlany w meczetach i fortecach.

65. W mieście Aleppo mężczyzna o imieniu Mohammad Alaa Jaleel prowadzi sanktuarium dla kotów, przyjmując ponad 100 kotów przesiedlonych lub porzuconych podczas wojny domowej w Syrii.

66. Arabia Saudyjska opracowała robotycznych dżokejów wielbłądów, ponieważ umierało zbyt wielu 4-letnich chłopców, którzy byli niewolnikami. Dżokejów-dzieci-niewolników zakazano w 2005 r.

67. W 2013 r. Szczury w Iranie urosły tak duże, że trzeba było rozmieścić snajperów w celu zwalczania szczurów wielkości kota.

68. Turcja planowała program telewizyjny, w którym rabin, buddyjski mnich, prawosławny ksiądz i imam próbują nawracać 10 ateistów tygodniowo ale Diyanet odmówił zgody na pojawienie się imama, a program został anulowany.

69. Mitologia: Starożytni egipscy bogowie Horus i Set walczyli o władzę nad Egiptem, próbując zmusić drugiego do skonsumowania jego nasienia.

70. Mężczyzna o imieniu Omar Borkan Al Gala został wyrzucony z Arabii Saudyjskiej za to, że był „zbyt przystojny”.

71. Shibam to starożytne miasto z drapaczy chmur w Jemenie, które nazwano „Manhattan pustyni”.

72. W Izraelu, w wigilię Jom Kippur, tak duża część ludności obchodzi święta, że ​​ulice są prawie całkowicie puste.

73. Reprezentacja Iranu w piłce nożnej kobiet zgłosiła 8 mężczyzn w 2015 r.

74. W 1974 r. Uniknięto masakry w izraelskiej szkole, ponieważ były to święta Paschy i żadne z dzieci nie było w szkole.

75. Arabowie są częścią grupy etnicznej, a nie religii.

76. Nie wszyscy Arabowie są muzułmanami. Istnieje znaczna populacja arabskich chrześcijan na całym świecie, w tym w Libanie, Syrii, Jordanii, Afryce Północnej i Palestynie / Izraelu.

77. Islam jest jedną z głównych światowych religii monoteistycznych, której korzenie sięgają VII wieku n.e. Jego fundamentem jest Koran, święta księga, która według muzułmanów zawiera objawienia od Boga (Allaha) przekazane prorokowi Mahometowi (Muhammadowi) przez anioła Gabriela. Islam wyznaje jedność Boga i głosi, że Mahomet był ostatnim prorokiem, kontynuującym linię proroków, która rozpoczęła się od Adama.

Ramadhan

78. Bliski Wschód to także kolebka trzech wielkich monoteistycznych religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Miejsca takie jak Jerozolima, Betlejem czy Mekka mają ogromne znaczenie duchowe dla milionów ludzi na całym świecie.

79. Ludzie z Iranu są również znani jako Persowie i nie są Arabami.

80. Arabowie są semitami. Wszyscy słyszeliśmy, że używany jest termin antysemityzm – często opisujący Arabów. Podczas gdy antysemityzm wyraźnie wskazuje na nienawiść do Żydów, słowo „semita” pochodzi z Biblii i pierwotnie odnosiło się do każdego, kto mówił jednym z języków semickich.

81. Według Biblii Żydzi i Arabowie są spokrewnieni. Żydzi pochodzili od syna Abrahama, Izaaka, a Arabowie – od syna Abrahama, Ismaela. Obie grupy są nie tylko semickie, ale są także rodziną.

82. Muzułmanie sunnici stanowią większość świata muzułmańskiego (około 90%).

83. Krajem o największej populacji muzułmańskiej na świecie jest Indonezja.

84. Rozłam między szyitami a sunnitami rozpoczął się tuż po śmierci Mahometa i początkowo sprowadził się do walki o władzę w kwestii tego, kto stanie się autorytatywną grupą do kontynuowania wiary.

85. 48% kobiet w świecie arabskim nie posiada telefonu komórkowego.

86. Różnica między płciami w korzystaniu z Internetu w całym regionie wynosi 34%.

87. Depresja jest główną przyczyną chorób kobiet w MENA („Middle East and North Africa”, czyli Bliski Wschód i Afryka Północna).

88. Otyłość jest epidemią wśród kobiet w regionie (a także u mężczyzn), a niektóre z nich są najwyższe na świecie.

89. Śmiertelność matek w świecie arabskim spadła średnio o 60% w ciągu ostatnich 2 dekad.

90. Udział kobiet w sile roboczej jest niski i wynosi 25%.

91. Wiele arabskich kobiet cierpi na depresję – jest to główna przyczyna ich chorób. Wiek najbardziej dotknięty to przedział od 15 do 49 lat.

92. Prawie 90% ludności ZEA to imigranci.

93. Być może Abu Zabi ma najbardziej zielony budynek na świecie. Budynek jest jak miasto bez samochodów i żadnej emisji dwutlenku węgla, ale z uniwersytetem specjalizującym się w zielonych technologiach.

94. Ludzie z Gazy kochają KFC bardziej niż ty. Podejmują nawet poważne ryzyko i przemycają je przez egipskich żołnierzy przez tunele z Egiptu.

95. Al-Kaida nie zorganizowała najbardziej przerażającego ataku terrorystycznego w Dubaju. Zostało zaaranżowane przez komunistów omańskich.

96. Najwyższym wieżowcem w Dubaju jest Burdż Chalifa. Osiąga on imponującą wysokość 828 metrów (2 722 stopy) i posiada 163 piętra. Jest to nie tylko najwyższy budynek w Dubaju, ale i na całym świecie.

97. Z ponad 1,6 miliarda muzułmanów na całym świecie islam jest drugą najpopularniejszą religią.

98. Przed wojną Syria była krajem o bogatej historii i nowoczesnym uroku.

99. Począwszy od wielkich kontrowersji, wojna w Iraku była pierwszą wielką wojną nowego wieku.

100. Pakistan jest stosunkowo nowym narodem, który powstał w 1947 roku, ale jego kultura i ludzie są znacznie starsi.