Ciekawostki

10 zaskakujących ciekawostek i faktów o Petrze

petra

Petra jest niezwykłym miastem dawniej zamieszkiwanym przez Nabatejczyków – lud semicki, który przybył z półwyspu arabskiego.

Obecnie zlokalizowana na terytorium zachodniej Jordanii. Petra znana jest z budowli wykłutych w skale, jedną z nich jest Al-Chazna, zwana także Skarbcem Faraona.

Zanim przyjedziemy do tego miejsca, warto poznać kilka faktów, które mogą sprawić, że zwiedzanie będzie jeszcze bardziej ekscytujące.

1. Wejście do miasta

Petra zbudowana jest wśród skał w dolinie, dlatego prowadzi do niej wąska trasa przez wąwóz As-sik.

2. Trzy okresy

Miasto rozwijało się od III wieku p. n. e do około III wieku. Z tego powodu można zaobserwować różne style architektoniczne. Ogólnie historię Petry dzieli się na okres nabatejski, hellenistyczny i rzymski.

3. Obecność w Biblii

W Starym Testamencie Petra pojawia się pod nazwą Sela.

4. Teatr

W I wieku w Petrze zbudowano teatr, który mógł pomieścić maksymalnie 10 000 widzów.

5. Unesco

W 1985 roku miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

6. Stolica prowincji

Petra została zdobyta przez cesarza Trajana w 106 roku i mianowana jednocześnie stolicą prowincji Arabia.

7. Chrześcijaństwo i Islam

Od IV wieku w mieście panowało chrześcijaństwo, w tym okresie zbudowano dwie cytadele. Z kolei od XII wieku, po arabskiej inwazji Saladyna narzucono islam. Wtedy też część budowli w Petrze uległa zniszczeniu.

8. Indiana Jones

Plac przed Al-Chazna był terenem kręcenia scen do filmu „Indiana Jones i ostatnia krucjata”. To właśnie w tym miejscu miał być ukryty legendarny Święty Graal.

9. Jeden z nowych cudów świata

Petra znalazła się wśród zwycięzców głosowania na nową listę cudów świata. W 2007 roku oprócz niej zaliczono do tego grona Koloseum, Statuę Jezusa Odkupiciela, Wielki Mur Chiński, Tadż Machal, Maccu Picchu oraz Chichen Itza.

10. Piosenka

Miasto stało się tematem piosenki o tytule „Nosa’at Le-Petra”. Powstała żeby uczcić podpisanie traktatu pokojowego między Izraelem a Jordanią. Wykonała ją izraelska piosenkarka Dana International.