Ciekawostki

10 Niesamowitych Ciekawostek o Mechanice

motocykl

Mechanika to nauka techniczna oraz dział fizyki, pojęcie szerokie, które dla wielu ludzi jest zbyt trudne do zrozumienia.

Jednak kryje ono w sobie pewne interesujące fakty, a to może sprawić, że niektórzy będą chcieli bliżej się jej przyjrzeć.

Oto ciekawostki mechaniczne, które poznać mogą nie tylko fani motoryzacji czy fizyki.

1. Samochody

Na przełomie wieków zaczęły pojawiać się samochody, określane mianem „powozów bezkonnych”. Chociaż tylko niektórzy mogli sobie na nie pozwolić, pojawiła się potrzeba formalnego szkolenia mechanika. Pierwsza szkoła dla mechaników została otwarta w 1904 roku w Detroit, epicentrum rozwoju amerykańskiej motoryzacji.

2. Karl Benz

Chociaż niektórzy to kwestionują, niemiecki inżynier Karl Benz jest uważany za pierwszego mechanika samochodowego w historii po tym, jak w 1885 r. wymyślił pierwszy samochód z silnikiem spalinowym.

3. Szofer/mechanik

Zanim samochody stały się głównym środkiem transportu, tylko bogaci mogli sobie na nie pozwolić. W tamtych czasach kierowca samochodu był jednocześnie jego mechanikiem odpowiedzialnym za utrzymanie auta w dobrej kondycji. Ponieważ jego wiedza mechaniczna była bardziej specjalistyczna niż woźnicy, szofer/mechanik mógł wynegocjować lepszą płacę.

4. Henry Ford

Zanim został magnatem samochodowym, jednym z najbogatszych ludzi na świecie i symbolem bezwzględnej amerykańskiej pomysłowości i ludowości, Henry Ford był po prostu mechanikiem. Był odnoszącym sukcesy maszynistą, zanim sam zaczął realizować swoją pasję: samochód.

5. Elżbieta II

Podczas II wojny światowej królowa Elżbieta II (wtedy księżniczka) błagała ojca, aby pozwolił jej wstąpić do Pomocniczej Służby Terytorialnej Kobiet. Ojciec się zgodziła, a Elżbieta szkoliła się na mechanika i prowadziła ciężarówkę wojskową. Do dziś pozostaje jedyną kobietą z brytyjskiej rodziny królewskiej, która służyła w siłach zbrojnych.

6. Mekhanikos

Samo słowo mechanika wywodzi się ze starożytnej greki („mekhanikos” – odnoszące się do maszyn lub wynalazków, pomysłowy, wynalazczy) i łaciny („mechanicus” – od maszyn lub należący do maszyn, wynalazczy).

7. Chewbacca

Sądząc po sukcesie komercyjnym i przychodach ze sprzedaży biletów, najsłynniejszym mechanikiem filmowym wszech czasów był Chewbacca, dwumetrowy Wookie i mechanik na statku kosmicznym Hana Solo, Sokoła Millenium.

8. Mechanicy specjalistyczni

Mechanicy specjalistyczni to mistrzowie konkretnego typu silnika. Silnik w samochodzie osobistym różni się od silnika w kosiarce, a kosiarka różni się od łodzi. Chociaż wszystkie silniki są podobne pod względem sposobu działania, a nawet mogą mieć pewne cechy swoich części, nie wszystkie silniki są takie same i mogą wymagać specjalnego szkolenia w celu ich konserwacji i naprawy. Mechanicy specjalni uczą się naprawiać silniki w wybranej przez siebie dziedzinie.

9. Samochód

Przeciętny samochód ma ponad 30 000 części.

10. Zjednoczone Emiraty Arabskie

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich ciężarówki dostawcze McDonald’s jeżdżą na biodieslu odzyskanym z własnego oleju spożywczego.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *