Ciekawostki

50 zaskakujących ciekawostek o piratach

bronie palne

Tzw. „Złoty wiek piractwa” trwał od około 1700 do 1725 roku. W tym czasie tysiące mężczyzn i niekiedy kobiet zwróciło się ku piractwu jako sposób zarabiania na życie.

Kim jest właściwie pirat? Otóż, pirat to osoba, która popełnia przestępstwo na morzu. Przestępstwa te mogą dotyczyć wszystkiego, ale zazwyczaj wiążą się z napadem lub przemocą. Dzisiaj zapoznamy się z ciekawostkami, mało znanymi faktami i informacjami o piratach!

1. Często widzimy statki pirackie przedstawiane jako duże i zastraszające. W rzeczywistości większość statków pirackich była niewielka, zbudowana z myślą o szybkości i zwinności, z wystarczającą ilością miejsca na broń i ich załogę. Stworzone by ścigać większe, wolniej poruszające się statki handlowe.

2. Niektórzy piraci zakopali skarb, a przede wszystkim kapitan William Kidd, który w tym czasie udawał się do Nowego Jorku, aby oddać się w ręce stróżów prawa, ale większość nigdy tego nie zrobiła. Większość łupów po ataku została szybko podzielona między załogę, która wolała je wydać niż zakopać.

3. Piraci z hakami zamiast ręki,drewnianymi kołkowymi i papugami na ramionach byli głównymi postaciami powieści XVIII i XIX wieku.

4. Każdego roku, 19 września, jest to Międzynarodowy Dzień Pirata.

5. Drugi i czwarty film „Piraci z Karaibów” zarobiły ponad 1 miliard dolarów.

6. Chociaż ludzie kojarzą tradycyjnych piratów z tymi, którzy spowodowali kłopoty na Karaibach w XVII i XVIII wieku, pijąc grog i rum, piraci istnieli i nadal istnieją wszędzie tam, gdzie jest woda, która jest prawie wszędzie. Na przykład Wikingowie byli również piratami.

7. Trudnym aspektem życia piratów był brak dobrej higieny. Przy ciasnych kwaterach i nadmiarze mężczyzn na pokładzie, na pirackim statku dominowała zła higiena.

8. Korsarze byli sponsorowanymi przez rząd załogami piratów, którzy w XVII wieku zaatakowali hiszpańskie statki na Karaibach.

9. Mimo że piraci z definicji są przestępcami, wiele cywilizacji starożytnych z przeszłości uważało ten zawód za honorowy. Wystarczy spojrzeć na słynne greckie dzieła literackie.

10. Na statku trzeba było radzić sobie z osobami, które zachorowały na tak małej przestrzeni.

statek w trakcie burzy

11. Większość piratów nie żyła długo. To była ciężka praca: wielu z nich zginęło lub zostało rannych w walce, a zaplecze medyczne zazwyczaj nie istniało. Nawet najsłynniejsi piraci, tacy jak Blackbeard czy Bartholomew Roberts, byli aktywni w piractwie tylko przez kilka lat.

12. W 1861 roku w Anglii można było kogoś powiesić tylko za morderstwo, zdradę, bunt lub piractwo.

13. Gdyby statkowi pirackiemu groziło schwytanie, kapitanowie piratów przebieraliby się w stare ubrania, aby wtopić się w innych członków załogi i mieć szansę na ucieczkę.

14. Świeża i czysta woda była niezwykle cennym zasobem, który był wykorzystywany przede wszystkim do produkcji wody pitnej i nie mógł być zmarnowany na higienę osobistą.

15. Piratem, który służył jako największa motywacja dla kolejnych pokoleń innych piratów po nim był Henry Every, angielski pirat, któremu udało się nie tylko zdobyć największy łup piracki wszech czasów, ale i tak udało mu się pozostać wolnym aż do śmierci.

16. Słowo „pirat” pochodzi od łacińskiego słowa „pirata”, które oznacza marynarza lub rabusia morskiego oraz od greckiego słowa „peirates”, które dosłownie oznacza „kto atakuje statki”.

17. Czarnobrody, czyli Edward Teach był znany jako najbardziej przerażający pirat na świecie. Przed walką o statek wplatał konopie w brodę i podpalał je, przez co wyglądał na straszną istotę.

18. Najbardziej znany i najpotężniejszy Rzymianin wszech czasów, Juliusz Cezar był kiedyś ofiarą piratów z Sycylii. Był przetrzymywany w niewoli za okup warty ponad pół miliona dolarów liczony w dzisiejszych pieniądzach. Cezar, będąc przywódcą, zyskał ich szacunek i przyrzekł, że wróci, aby zapłacili po jego uwolnieniu. Został uwolniony i powracając, odebrał życie wszystkim swoim porywaczom.

statek w nocy

19. Najbardziej popularnymi książkami o tematyce pirackiej wszech czasów są: Wyspa Skarbów (1886) Roberta Louisa Stevensona oraz Piotr i Wendy (1911) J. M. Barrie.

20. Nie każdy statek piracki używał flagi trupiej czaszki. Piraci z Bahamów mieli swoje flagi wykonane przez wdowę po żaglowcu, która przyjęła zapłatę w brandy, podczas gdy Czarnobrody miał swoją własną czarną flagę z szkieletem z rogami. Szkielet trzymał klepsydrę w jednej ręce, a w drugiej niósł włócznię wskazującą na serce ociekające trzema kroplami krwi.

21. Grog był napojem pirata. Grog to mieszanka rumu, wody, soku cytrynowego i cukru.

22. Jedną z najtrudniejszych części bycia prawdziwym piratem był brak dostępu do zdrowej i świeżej żywności na pokładzie. Na początku podróży statek miał być zaopatrzony w świeżą żywność i żywność, która będzie przechowywana przez długi czas. Początkowe zapasy świeżych produktów starczyły tylko na kilka tygodni. W tym momencie dieta piratów skupiała się na suszonej żywności, która była podstawowym pożywieniem w diecie piratów, gdy tylko zużyto świeże warzywa i mięso.

23. Problemem było też uzupełnianie zapasów żywności w nie zaprzyjaźnionym porcie.

24. Piraci atakowali tylko jeden statek na raz, dlatego też, kiedy statek planował wypłynąć samotnie, często podążałby za kursem innych okrętów wojennych konwojów, aby uczynić go gorszym celem dla piratów.

25. Pierwszym gubernatorem Bahamów był były pirat Woodes Rogers.

wybrzeże

26. Gdybyś kiedykolwiek oglądał filmy o piratach, pomyślałbyś, że bycie piratem było łatwe: żadnych zasad. W rzeczywistości, większość załóg piratów miała swój kod etyczny, który wszyscy członkowie mieli obowiązek potwierdzić lub nawet podpisać. Zasady te obejmowały kary za kłamstwo, kradzież lub walkę na pokładzie.

27. Barbarzyńscy piraci stworzyli liczne bazy piratów w całej Afryce. Jedna z większych znajdowała się na Madagaskarze, gdzie w szczytowym okresie działalności w XVII i XVIII wieku mieszkało ponad 1000 piratów.

28. Najbardziej znanymi narodami pirackimi Afryki byli korsarze, którzy przybyli z portów w Algierze, Tunisie, Trypolisie i Maroku. Nękali Europę tak bardzo, że udało im się zniewolić ponad milion Europejczyków.

29. Znane były kobiety Anne Bonny i Mary Read, które służyły razem na pirackim statku. Anne Bonny była w związku z kapitanem piratem Calico Jackiem Rackhamem, który został złapany i powieszony w 1720 roku. Mary Read zmarła w więzieniu z powodu gorączki, ale ostateczny los Anne Bonny nie jest znany.

30. Najstarszy udokumentowany przypadek piractwa miał miejsce w XIV wieku p.n.e., kiedy to ludy morskie, grupa napastników oceanicznych, zaatakowała statki cywilizacji Morza Egejskiego i Śródziemnego.

31. Bycie piratem nie było tylko dla mężczyzn. Słynne piratki to Mary Read, Anne Bonny, Grace O’Malley i Ching Shih.

32. Statek piracki był czymś więcej niż tylko łodzią bandytów. Skuteczny statek piracki był dobrze zarządzany, z oficerami i wyraźnym podziałem pracy. Kwatermistrz nadzorował operacje na statku i podzielił łup.

33. Choć chodzenie po desce jest powszechne we współczesnej literaturze pirackiej, większość piratów zabijała ludzi od razu.

wyprawa

34. Najpopularniejsi piraci w literaturze pięknej to Long John Silver, Blackbeard, Captain Hook i Captain Jack Sparrow.

35. Piraci mieli przepaski na oczy. Mówi się, że jednym z powodów, dla których piraci nosili przepaski na oko, była pomoc w dostosowaniu jednego oka do widzenia nocą i pod pokładem.

36. Kiedy „Calico Jack” Rackham i jego załoga zostali złapani w 1720 roku, wszyscy zostali powieszeni, z wyjątkiem Anne Bonny i Mary Read, które były w ciąży.

37. Słona woda z morza pogarszała stan skóry i często powodowała wysypki. Niektórzy piraci mieli nawet do czynienia z chorobą morską podczas swoich przygód.

38. Gwizdanie na statku było uważane za przynoszące pecha, zwłaszcza jeśli gwizdasz na wiatr, co jest uważane za wyzwanie dla wiatru.

39. Ulubionym napiwkiem piratów był grog. Tradycyjnie grog był rumem rozcieńczonym wodą lub słabym piwem. Można go było spożywać na zimno lub na ciepło. Aby nadać smak temu napojowi, do mieszanki dodawano cukier, sok z limonki lub cynamon.

40. Nie znaleziono ani jednej prawdziwej mapy skarbów pirackich.

41. Najbardziej utalentowanym piratem wszech czasów był Henry Morgan, korsarz walijski, który w imieniu korony angielskiej plądrował hiszpańskie statki i nadbrzeżne miasta w Nowym Świecie.

42. Walka i wynikające z niej obrażenia i infekcje były powszechne. Niektóre z najczęstszych dolegliwości były złamane kończyny, rany, a nawet infekcje bakteryjne.

skrzynia ze skarbami

43. Władcy kultury minojskiej jako pierwsi zebrali marynarkę wojenną specjalnie na potrzeby walki z piractwem. Udało mu się oczyścić okoliczne wody z piractwa przez pewien czas, aż jego flota została zniszczona przez tsunami około 1400 r. p.n.e. i piractwo zostało wznowione.

44. Najbardziej znanym piratem na Karaibach był Edward Low. Zbudował swoją sławę, okrutnie torturując swoich więźniów przed zabiciem większości z nich.

45. Zazwyczaj piraci byli oddanymi zwolennikami demokracji. Podczas gdy kapitan piratów był w stanie podejmować decyzje wykonawcze i mieć ostateczny głos w razie potrzeby, na ogół większość decyzji podejmowano w demokratycznym głosowaniu wśród członków załogi.

46. Najbardziej znanymi i najbardziej dalekosiężnymi piratami w średniowiecznej Europie byli Wikingowie, wojownicy morscy ze Skandynawii, którzy najeżdżali i rabowali między VIII a XII wiekiem. Atakowali wybrzeża, rzeki i miasta śródlądowe całej Europy Zachodniej aż do Sewilli, a także wybrzeża Afryki Północnej, Włoch i wybrzeży Morza Bałtyckiego.

47. Piraci celowali w porty na strategicznych wyspach Karaibów, a następnie oblegali je, czyniąc z nich bezpieczne przystanie dla innych piratów.

48. Większość piratów grabiła statki handlowe i porty z powodu chciwości. Ale Czarny Sam Bellamy nie był taki. Nazywał siebie „Robin Hoodem” wśród piratów. Jego statek zaginął w czasie burzy z 1717 roku.

49. Piraci używali każdego urządzenia tortur, które mogli dostać w swoje ręce, ale we wszystkich zapisach historii prawie nigdy nie używali drewnianej deski, aby zmusić więźniów do skoku do morza. Większość ludzi, których chcieli zabić, została bezceremonialnie wyrzucona ze statku.

50. Piratem, któremu udało się zebrać najwięcej skarbów, był bez wątpienia Bartholomew Roberts. Udało mu się zdobyć ponad 470 statków morskich.

Znasz inne ciekawostki o piratach? Podziel się nimi w komentarzu na dole!