Ciekawostki

10 ciekawostek o liczbie 10

liczba dziesięć

Okazuje się, że świat liczb jest bardzo ciekawy. Może zaskoczyć pozytywnie nawet tych, którzy nie przepadają za matematyką. Czytaj dalej i sprawdź najlepsze ciekawostki o liczbie 10.

10 ciekawostek o liczbie 10

Oto kilka ciekawostek o liczbie 10, które warto znać:

1. Liczba 10 jest popularna w literaturze i sztuce. Oto przykłady z literatury: Dziesięć przykazań, dziesięć paramit, dziesięć złych uczynków. Także w muzyce ma swoje znaczenie. Oto kilka przykładów: 10 – album Liroya, 10 – płyta Peral Jam. Znajdzie się także przykład ze świata filmu: Dziesięcioro przykazań.

2. Liczba 10 uważana była za świętą. Bardzo często występuje bowiem w Biblii.

3. Liczba 10 to liczba półpierwsza. Rozkłada się na iloczyn dokładnie dwóch liczb pierwszych.

4. Liczba 10 to suma pierwszych czterech liczb: 1+2+3+4=10. Warto wiedzieć, że jest to pitagorejski symbol doskonałości.

5. Dziesiątką oznaczony jest środek tarczy strzeleckiej.

6. Liczba 10 w symbolice wiąże się ze Słońcem, pełnią oraz logicznym umysłem.

7. Liczba 10 określana jest jako liczba Boskiej doskonałości.

8. Dziesiątką w tarocie oznaczona jest karta fortuny.

9. 10 to symbol spełnienia i końca.

10. Dziesiątka w astrologii związana jest ze znakiem Panny.

Śmiało, można powiedzieć, że liczba 10 skrywa wiele bardzo ciekawych tajemnic. Świat matematyki i liczb może zaskoczyć. Chcesz wiedzieć więcej? Oto kilka książek, które warto przeczytaj oraz mieć w swojej kolekcji: „Tajemne życie liczb: Ciekawostki matematyczne”, „Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy”, „Liczby. Ich dzieje, rodzaje, własności”, „Zanurzeni w liczbach”.

To tylko kilka propozycji wartych uwagi książek o liczbach i matematyce. Szeroką ofertę ciekawych pozycji znajdziesz w sklepach internetowych. Warto skorzystać z takiej oferty, zawiera ona bowiem szeroką gamę różnorodnych produktów. Na pewno niezależnie od potrzeb i preferencji znajdziesz coś, co przypadnie Ci do gustu.