Ciekawostki

15 Intrygujących Ciekawostek o DNA

DNA, czyli nośnik informacji genetycznej, znajduje się w każdej żywej komórce i zawiera informacje o budowie oraz funkcjonowaniu organizmu. Co warto wiedzieć o DNA? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Cząsteczka DNA, czyli kwasu deoksyrybonukleinowego, zbudowana jest z dwóch nici, które są zakręcone w dwie spirale, a więc przybierają kształt helisy.

2. Najmniejszą cząstką budującą DNA jest nukleotyd, który składa się z deoksyrybozy, kwasu fosforowego i zasady azotowej. Z kolei nuklotydy dzielą się w zależności od zasady azotowej na adeninowy, cytozynowy, guaninowy i tyninowy.

3. Długość DNA w ciele każdego człowieka pozwoliłaby na wielokrotną podróż do Słońca i z powrotem. Łańcuch DNA tworzący w jednej komórce ma około 6 metrów długości, a z kolei komórek w organizmie jest około 100 bilionów.

4. Aż 99.9 procent DNA człowieka jest u niego taka sama, jak u innych ludzi na świecie. Oznacza to, że pod względem genetycznym ludzie są do siebie zadziwiająco podobni, mimo że różni ich wygląd czy rasa.

5. Aż 8 procent DNA każdego człowieka to obcy materiał genetyczny. DNA jest podatne na błędy, a wirusy bardzo często zostawiają po sobie ślad.

6. Naukowcy odkryli, że DNA człowieka jest w 98 procentach takie samo, jak DNA szympansa. Okazuje się więc, że liczba genetycznych różnic między człowiekiem i szympansem jest znacznie mniejsza niż różnice między myszami i szczurami.

7. W 2008 roku rosyjski statek kosmiczny wystrzelił w kosmos urządzenie z cyfrowym zapisem DNA wielkich osobowości takich, jak Stephen Hawking, Stephen Colbert czy Jo Garcia. Jest to zabezpieczenie na wypadek, gdyby konieczne było wskrzeszanie ludzkości wskutek jakiejś apokaliptycznej katastrofy.

8. Odczytanie genomu stało się możliwe dzięki pracy 600 laboratoriów, po trzynastu latach pracy naukowców i pochłonęło aż 3 miliardy dolarów. W 2003 roku wyniki przedsięwzięcia znanego jako „Human Genome Project” zostały ogłoszone.

9. Genom to kompletny zapis informacji dotyczący wszystkich cech warunkujących nasz kolor skóry, włosów, oczu, wzrost, skłonności i talenty.

10. Do tej pory ludzie poznali tylko 2 procent swojego DNA i wciąż nie wiemy, co znajduje się w pozostałych 98 procentach. Poznanie ich jest ważnym zadaniem dla naukowców, ponieważ to właśnie tam znajdują się pierwiastki odpowiadające za nowotwory czy choroby serca.

11. Mutacje, które dziedziczymy po rodzicach, są obecne przez całe życie człowieka. Z kolei nabyte mutacje somatyczne nie mogą być przekazywane następnemu pokoleniu.

12. Istnieje wiele sposobów, aby w obrębie komórki enzymy lokalizowały i samoistnie naprawiały błędy w materiale genetycznym.  Naprawa DNA jest bardzo ważnym procesem i chroni nas przed groźnymi chorobami.

13. Genetyka i znajomość DNA bardzo pomagają w profilaktyce najróżniejszych chorób. Ryzyko zachorowania można zmniejszyć poprzez wdrażanie wszelkich działań prozdrowotnych.

14. Struktura cząsteczki DNA została odkryta w 1953 roku przez Francisa H. C. Cricka oraz Jamesa D. Watsona. Dlatego genetyka wciąż jest uważana za stosunkowo młodą dziedzinę nauki.

15. 25 kwietnia to Międzynarodowy Dzień DNA.