Ciekawostki

10 Interesujących informacji i ciekawostek o Anglikanizmie

katedra

Anglikanizm, to nic innego, jak jedna z gałęzi chrześcijaństwa, które swoje początki miała na terenie Anglii w szesnastym wieku.

Przede wszystkim skojarzony jest on z tradycją protestancką, ale warto także zauważyć, że zachował również więź teologiczną z katolicyzmem.

Ale to również wiele niezwykle interesujących ciekawostek, które podkreślają, jak anglikanizm jest ważny, i ile niesamowitych rzeczy w przeszłości było z nim związanych.

1. Chrześcijaństwo

O tym, jak duża jest to gałąź chrześcijaństwa, świadczą przede wszystkim liczby. Najbardziej w oczy rzuca się ta, która jasno mówi, że kościół anglikański liczy sobie obecnie ponad 27 milionów wiernych, co czyni ją jedną z największych wspólnot chrześcijańskich na całym świecie.

2. Wielka Brytania

Jak sama nazwa wskazuje, to właśnie w Wielkiej Brytanii przebywa największa liczba wyznawców. Szacuje się, że jest ich około 17 milionów.

3. Kolonie

Co ciekawe duże liczby można także zaobserwować w byłych angielskich koloniach, takich jak Australia, Kanada, Indie i RPA. Również w Polsce znajduje się kilkudziesięciu wiernych.

4. Doktryna

Główna doktrynalna podstawa anglikanizmu to aż 39 Artykułów Wiary, jak i również Modlitewnik Powszechny. Niesamowity jest w tej kwestii fakt, że pochodzą one kolejno z 1562 roku i 1549 roku.

5. Wspólnota Anglikańska

Do głównej Wspólnoty Anglikańskiej można zaliczyć aż 19 kościołów. Do tych najważniejszych można śmiało zaliczyć walijski, szkocki, amerykański, irlandzki i kanadyjski.

6. Kościół

Bardzo ciekawy jest fakt, że twórcą Kościoła Anglii nie był teolog, a sam król Henryk Ósmy Tudor. Jedna z ważniejszych daj to 1534 rok, gdy parlament angielski uchwalił Akt Supremacji, który uznał króla za głowę Kościoła Angielskiego.

7. Nurty

W obecnych czas istnieją aż trzy nurty, które podkreślają poszczególne odłamy. Wyróżniamy tutaj Kościół Wysoki (elżbietański), Kościół Niski (purytański) i Kościół Szeroki (kompromisowy).

8. Sakramenty

Interesujący jest fakt, że kościół anglikański uznaje przede wszystkim dwa główne sakramenty. Są to chrzest i eucharystia.

9. Jezus Chrystus

Innym ciekawym faktem, jaki można zaobserwować w anglikanizmie, jest to, że uważa się tam, że Jezus Chrystus jest obecny w eucharystii jedynie w sposób symboliczny.

10. Celibat

Warto także zwrócić uwagę, że właśnie tam całkowicie został odrzucony celibat.