Ciekawostki

Informacje i ciekawostki o planetach dla dzieci

planety

Tysiące lat przed wynalezieniem Internetu lub Pokemonów, ludzie bawili się, zaglądając do nocnego nieba i łącząc gwiazdy, aby stworzyć obrazy – nazywane konstelacjami. Ale ci starożytni naukowcy zauważyli, że niektóre gwiazdy nie współpracowały z konstelacjami. Te dziwne kule światła podążały swoimi własnymi ścieżkami po nocnym niebie, więc starożytni Grecy nazywali je „planetami”. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o planetach dla dzieci.

Ciekawostki o planetach dla dzieci

Do niedawna wiedzieliśmy tylko o 8 planetach w naszym Układzie Słonecznym, ale już tak nie jest. W ostatnich latach, wraz z postępem technologicznym odkrywamy nowe planety które prawie cały czas istnieją poza układem słonecznym.

Tak więc, są planety wewnątrz naszego układu słonecznego i planety na zewnątrz naszego układu słonecznego. Planety istniejące poza naszym układem słonecznym nazywane są egzoplanetami. Egzo oznacza układ pozasłoneczny.

Merkury potrzebuje 59 dni na wykonanie rotacji wokół własnej osi, ale tylko 88 dni na okrążenie Słońca. Oznacza to, że w ciągu roku jest tam mniej niż 2 dni.

Wielu astronomów uważa, że Merkury może być rdzeniem tego, co kiedyś było znacznie większą planetą – wydaje się być ogromną kulą żelaza pokrytą cienką warstwą skały.

Dowiedz się więcej ciekawostek o Merkurym

Nasz układ słoneczny jest domem dla ośmiu niesamowitych planet. Niektóre z nich są małe i skaliste, a inne duże i gazowe. Niektóre są tak gorące, że metale stopiłyby się na powierzchni. Inne są zimne.

Wenus jest najjaśniejszą planetą na naszym niebie i czasami można ją zobaczyć gołym okiem, jeśli wiesz, gdzie jej szukać. Jest to najjaśniejsza planeta Układu Słonecznego. Żółte chmury kwasu siarkowego odbijają światło słoneczne.

Dowiedz się więcej ciekawostek o Wenus

4 planety naszego układu słonecznego to planety skaliste: Merkury, Wenus, Ziemia i Mars.

4 planety są gazowe: Jowisz, Saturn, Uran i Neptun.

Trzy czwarte powierzchni Ziemi jest pokryte wodą. Ziemia ma tylko jeden księżyc.

Dowiedz się więcej ciekawostek o Ziemi

Informacje o planetach dla dzieci

Mars jest domem największego wulkanu występującego w układzie słonecznym. Ma on około 27 kilometrów wysokości i krater na 81 kilometrów szerokości.

Dowiedz się więcej ciekawostek o Marsie

Ale czym dokładnie jest planeta? Do niedawna definicja naukowa była dość luźna. Odkrycie innych planet rywalizujących z Plutonem w rozmiarach nagle sprawiło, że naukowcy zapytali, co nie jest planetą.

W 2006 roku ustalono, że planeta musi spełniać trzy warunki: musi orbitować wokół Słońca, być wystarczająco duża, aby jej własna grawitacja uformowała ją w kulisty kształt i musi mieć orbitę wolną od innych małych przedmiotów. Niestety dla Plutona, nie spełniał trzeciego warunku. Został on zdegradowany do „planety karłowatej”.

Jowisz jest największą planetą w układzie słonecznym, ale bardzo szybko obraca się na swojej osi. Dzień na Jowiszu trwa tylko 9 godzin i 55 minut. Jest tak duży, że zmieściłbyś w nim wszystkie inne planety z naszego układu słoneczne.

Czerwona plama Jowisza jest największą, najbardziej gwałtowną burzą w znanym wszechświecie – ta plama jest co najmniej trzy razy większa od Ziemi.

Dowiedz się więcej ciekawostek o Jowiszu

Jest ponad 1000 planet, które zostały odkryte poza naszym układem słonecznym. Wszystkie te planety są różnego rodzaju i wielkości. Niektóre z tych planet znajdują się w naszej galaktyce, a niektóre z nich znajdują się w innych galaktykach. Większość z tych planet została odkryta przez teleskop kosmiczny Keplera. Prawie każdego dnia możliwości odkrycia są nieograniczone.

Saturn jest drugą co do wielkości planetą, ale jest też najlżejszą. Gdyby istniała wanna wystarczająco duża, by pomieścić Saturna, unosiła by się ona w wodzie.

Pierścienie, które otaczają Saturna, mogą być pozostałością księżyca, który został rozbity przez grawitację Saturna. Pierścienie Saturna są tak szerokie jak 22 planety Ziemi.

Dowiedz się więcej ciekawostek o Saturnie

14 lipca 2015 roku sonda kosmiczna NASA „New Horizons” dotarła do Plutona po 9,5 roku podróży. Zrobiła wiele zdjęć Plutona i odesłała je do nas na Ziemię. Następnie sonda wyruszyła w dalszą przestrzeń kosmiczną.

Uran ma drugi najbardziej skomplikowany zestaw pierścieni w naszym układzie słonecznym. Saturn z kolei ma najbardziej zdefiniowane pierścienie.

Uran jest niebieską planetą, nie z powodu wody, ale z powodu gazów, które sprawiają, że wydaje się niebieski.

Dowiedz się więcej ciekawostek o Uranie

Planety, gwiazdy i księżyce oraz wszystkie inne rzeczy we wszechświecie odgrywają ważną rolę w jego działaniu. Nie byłoby nas tutaj, gdyby nie stworzenie naszej planety. Naukowcy są przekonani, że pewnego dnia znajdziemy życie na innych planetach lub nawet na innych księżycach, które orbitują wokół innych planet. Obecnie większość z odkrytych planet nie jest w stanie utrzymać życia.

Neptun został odkryty w 1846 roku. W 2011 r. zrobił w końcu pierwsze okrążenie wokół Słońca odkąd go odkryliśmy. Jeden rok Neptuna trwa 165 lat Ziemskich.

Plama „burzowa” Neptuna jest mniejsza od plamy Jowisza. Jest w przybliżeniu wielkości planety Ziemia.

Neptun jest blisko spokrewniony z Uranem, atmosfera składa się z prawie tych samych gazów i podobnie jak Uran, Neptun wydaje się niebieski.

Neptun odziedziczył swoją nazwę po rzymskim bogu morza, jako odniesienie do jego głęboko niebieskiego koloru.

Żadna sonda kosmiczna nigdy nie odwiedziła Neptuna ani Urana.

Dowiedz się więcej ciekawostek o Neptunie