Ciekawostki

Informacje i ciekawostki o planecie Wenus dla dzieci

planeta Wenus

Nazwana na cześć rzymskiej bogini miłości, Wenus. Ta planeta jest najbliżej Ziemi. Jest również mniej więcej tej samej wielkości co Ziemia.

Ale to wszystko, co te dwie planety mają ze sobą wspólnego. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o planecie Wenus które zostały przygotowane specjalnie dla dzieci.

Ciekawostki o planecie Wenus dla dzieci.

W pewnym momencie, niektórzy astronomowie w starożytnej przeszłości myśleli, że Wenus to właściwie dwie gwiazdy. Wynikało to z faktu, że pojawiła się ona zarówno rano, jak i wieczorem. Ponieważ była ona tak jasna, astronomowie założyli, że sama planeta musi być piękna. Jednakże, gdy rozpoczęto badania kosmosu, naukowcy zdali sobie sprawę, że planeta ma okropne środowisko.

Najwyraźniej około 300 do 500 milionów lat temu na Wenus była ogromna aktywność wulkaniczna, która pokryła ją lawą bazaltową, która jest tak twarda jak skała.

Wenus nie ma księżyców i nie ma żadnych pierścieni.

Uważa się, że miliardy lat temu Wenus mogła mieć podobny klimat jak ten na Ziemi. Naukowcy uważają, że mogły istnieć duże ilości wody, nawet wystarczająco duże, aby stworzyć oceany na Wenus. Jednak wysokie temperatury na Wenus, które wywołują ekstremalny efekt cieplarniany, pozwoliły na odparowanie wody.

Wenus jest planetą w układzie słonecznym i jest drugą najbliżej słońca.

Planeta ta jest drugim najjaśniejszym naturalnym obiektem na niebie. Planeta ma pozorną magnitudę od -3,8 do -4,6, co czyni ją widoczną w jasny, czysty dzień. Księżyc jest jedynym innym naturalnym obiektem, który jest jaśniejszy.

Jeden dzień na Wenus jest dłuższy niż jeden rok. Ze względu na powolny obrót na swojej osi, potrzeba 243 ziemskich dni, aby zakończyć jeden obrót.

Informacje o planecie Wenus dla dzieci.

Wenus jest jedną z czterech planet Układu Słonecznego, która jest planetą skalistą. Te skaliste planety nazywane są 'Planetami Ziemskimi’.

Ponad 40 statków kosmicznych zbadało Wenus, ale nie jest łatwo dostrzec ją w gęstej atmosferze Wenus. Misja Magellana NASA z 1990 r. zmapowała 98% powierzchni Wenus za pomocą radaru.

Wenus ma zaszczyt być jedyną pojedynczą planetą w naszym układzie słonecznym, inną niż nasza Ziemia, która ma aktywność wulkaniczną. Na Wenus ma najwięcej wulkanów.

Powierzchnia Wenus jest gęsta od dwutlenku węgla. Gaz ten zatrzymuje ciepło ze słońca, przez co planeta staje się bardzo gorąca. Na Wenus jest 900 stopni lub więcej.

Wenus jest bardzo wietrzną planetą z wiatrami osiągającymi 724 kilometry na godzinę w jej środkowej warstwie chmur. Wiatry te są znacznie szybsze niż najszybsze tornado na Ziemi.

Orbita Wenus wokół Słońca jest drugą najszybszą orbitą wszystkich planet Układu Słonecznego. Wenus jest najwolniej obracającą się planetą i obraca się do tyłu.

Wenus jest czasami nazywana „gwiazdą poranną” i „gwiazdą wieczorną”. Pochodzi to od starożytnych cywilizacji, które wierzyły, że Wenus była w rzeczywistości dwiema odrębnymi gwiazdami pojawiającymi się na niebie.

Grube chmury kwasu siarkowego wirują wokół Wenus. Kwas siarkowy jest potężnym kwasem, który może stopić wszystko, czego tylko dotknie. Kwas jest tak silny jak kwas znajdujący się w akumulatorze samochodowym.

Wenus jest pokryta dolinami, górami i dziesiątkami tysięcy wulkanów. Najwyższą górą na Wenus jest Maxwell Montes, stojący na wysokości ponad 8,8 km.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Wenus