Ciekawostki

Ciekawostki, Fakty oraz Informacje o Planecie Wenus

Wenus planeta

Wenus jest bardzo podobna, ale również bardzo różna od Ziemi.

Jeśli Ziemia ma w układzie słonecznym coś w rodzaju bliźniaka, to Wenus jest nim.

Masa Wenus wynosi około 0,81 masy Ziemi. Jej wielkość jest mniej więcej taka sama.

Jego promień wynosi 6,052 km, a Ziemi 6,378 km.

Ponieważ ich masy i rozmiary są tak porównywalne, oznacza to, że mają mniej więcej taką samą gęstość, a więc taki sam skład.

Jednak są pewne różnice.

Wenus ma temperaturę powierzchniową wynoszącą prawie 482°C, a ciśnienie atmosfery dwutlenku węgla jest 95 razy wyższe niż w atmosferze ziemskiej. Jego chmury to kwas siarkowy. Powierzchnia Wenus jest nieużytkiem.

Wenus jest drugą planetą od Słońca i jest drugim najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie po Księżycu.

Nazwana imieniem rzymskiej bogini miłości i piękna, Wenus.

Wenus nie posiada księżyców ani pierścieni.

Uważa się, że Wenus składa się z centralnego żelaznego rdzenia, skalistego płaszcza i skorupy krzemianowej.

Rok na Wenus trwa 225 dni Ziemskich.

Temperatura na powierzchni Wenus może osiągnąć 471 °C.

Ponieważ atmosfera Wenus jest tak gęsta, planeta jest poddawana działaniu ogromnego efektu cieplarnianego, który ogrzewa planetę. Nawet jeśli Wenus jest znacznie bliżej Słońca niż Ziemia, to dzięki grubym chmurom pochłania mniej światła słonecznego.

Wenus obraca przeciwległą drogą od innych planet

Podczas gdy Wenus co 243 dni, powoli obraca się na swojej osi, jej górna atmosfera okrążą planetę co 4 dni. Spekuluje się, że ta „superrotacja”, jak się ją nazywa, ma coś wspólnego z pływami termicznymi wywołanymi przez Słońce, ale ostateczna przyczyna nie jest znana.

Wenus znana jest również jako Gwiazda Poranna i Gwiazda Wieczorna.

Wenus obraca się w kierunku przeciwnym do większości innych planet. Oznacza to, że Wenus obraca się w kierunku przeciwnym do Słońca, jest to również znane jako obrót wsteczny. Możliwą przyczyną może być zderzenie w przeszłości z asteroidą lub innym obiektem, które spowodowało, że planeta zmieniła swoją drogę wirowania.

Wenera 3 była pierwszym stworzonym przez człowieka statkiem kosmicznym, który wylądował na Wenus w 1966 roku.

Gdyby ktoś miał odwiedzić planetę, nie byłby w stanie zobaczyć Słońca lub Ziemi z powodu gęstych chmur, które zawsze pokrywają niebo planety.

Pierwsze cywilizacje uważały, że Wenus to dwa różne ciała, nazywane przez Greków fosforem i nieszporami, a przez Rzymian Lucyferem i nieszporą. Dzieje się tak dlatego, że kiedy jego orbita wokół Słońca wyprzedza orbitę Ziemi, zmienia się z widocznego po zachodzie słońca na widoczny przed wschodem słońca. Majowie astronomowie dokonali szczegółowych obserwacji Wenus już w 650 r. n.e.

Temperatura na Wenus nie różni się zbytnio w zależności od pory dnia i nocy. Wynika to z powolnego ruchu wiatrów słonecznych na całej powierzchni planety.

Jego najwyższa góra – Maxwell Montes, ma w rzeczywistości 8,8 km wysokości. Górę tę można porównać do Mount Everest na Ziemi.

Miliardy lat temu klimat Wenus mógł być podobny do klimatu Ziemi, a naukowcy uważają, że kiedyś Wenus posiadała duże ilości wody lub oceanów. Jednak ze względu na wysokie temperatury powstają w wyniku ekstremalnego efektu cieplarnianego, woda ta długo się gotowała, a powierzchnia planety jest teraz zbyt gorąca i nieprzyjazna dla podtrzymania życia.

Wenus jest najgorętszą planetą w naszym układzie słonecznym.

Wenus ma bardzo słabe pole magnetyczne. To zaskoczyło naukowców, którzy spodziewali się, że Wenus będzie miała pole magnetyczne o sile podobnej do pola Ziemi. Jednym z możliwych powodów jest to, że Wenus nie ma stałego rdzenia wewnętrznego, lub że jej rdzeń nie jest chłodzący.

Wenus została zbadana przez ponad 40 statków kosmicznych.

Szacuje się, że wiek powierzchni Wenus wynosi około 300-400 milionów lat. Dla porównania, powierzchnia Ziemi ma około 100 milionów lat.

Wenus ma góry, doliny i setki wulkanów. W rzeczywistości Wenus ma więcej wulkanów niż jakakolwiek inna planeta w Układzie Słonecznym. Jednak wiele z nich jest uśpionych.

Ciśnienie atmosferyczne Wenus jest 92 razy wyższe od ciśnienia atmosferycznego Ziemi. Oznacza to, że każda mała planetoida wchodząca do atmosfery Wenus jest miażdżona przez ogromne ciśnienie, dlatego na planecie nie ma małych kraterów powierzchniowych. Ciśnienie to jest równoważne ciśnieniu około 1000 km pod oceanami Ziemi.

Wenus nie doświadcza żadnych pór roku z powodu ograniczonego wychylenia osiowego wynoszącego zaledwie 3 stopnie.

Wenus jest jedyną planetą w Układzie Słonecznym, którą nazwano imieniem postaci żeńskiej.

Zmiany temperatury na Wenus jest minimalna w dzień i w nocy z powodu powolnej rotacji planety.

Podobnie jak w przypadku Merkurego, nasza wiedza o Wenus znacznie wzrosła w drugiej połowie XX wieku. Na przykład, przed kilkoma misjami planetarnymi prowadzonymi przez NASA i Związek Radziecki od lat 60-tych XX wieku, naukowcy mieli nadzieję, że warunki panujące pod bardzo gęstymi chmurami pokrywającymi planetę pozwolą na życie.

Czytaj dalej: Ciekawostki o planecie Wenus dla dzieci