Ciekawostki

Ciekawostki o Marsie dla dzieci

ciekawostki o marsie dla dzieci

Przedstawiamy informacje, ciekawostki i fakty o marsie dla dzieci, ale nie tylko. Dorośli również znajdą tutaj wartościowe informacje o tej niezwykłej planecie. Mars, potocznie nazywana „czerwoną planetą”, jest czwartą planetą od słońca. Jego czerwonawy kolor pochodzi od dużej ilości tlenku żelaza na jego powierzchni. Mars ma cechy powierzchni podobne do tych występujących na Księżycu i na Ziemi. Przedstawiamy ciekawostki o marsie dla dzieci.

Łatwo jest zapomnieć, że Ziemia nie jest jedyną planetą w układzie słonecznym. Żadna z tych planet nie jest bliżej lub bardziej zaangażowana w wyobraźnię niż Mars. Planeta na wiele sposobów wygląda jak nasz dom, choć zamiast błękitnych oceanów i zielonych lądów, Mars jest domem dla wszechobecnego czerwonego odcienia.

Posiada pasma górskie, pola wulkaniczne, doliny, pokrywy lodowe, kaniony i pustynie. Posiada liczne kratery, w tym jeden, odkryty w 2008 r., mierzący ponad 10000 kilometrów długości i prawie 9000 kilometrów szerokości. Jest to zdecydowanie największy krater jaki kiedykolwiek odkryto.

Na Marsie znajduje się również Olympus Mons, najwyżej odkryta góra w układzie słonecznym. Osoba stojąca na powierzchni Marsa (w którymkolwiek miejscu, w którym góra była widoczna) nie miałaby możliwości oglądania szczytu. Olympus Mons jest około trzy razy wyższy niż Mount Everest, najwyższy szczyt na Ziemi.

Jednak, gdy spojrzeć poza różnice powierzchni, te dwie planety są podobne na wiele sposobów. Mars ma zarówno północny, jak i południowy biegun, podobnie jak Ziemia. Podobnie jak Ziemia, oba biegun składają się głównie z zamarzniętej wody.

Z tak dużą ilością wody zamarzniętej w lodowych czapkach Marsa, niektórzy naukowcy uważają, że życie mogłoby tam kiedyś istnieć.

Typowy rok na Marsie trwa 687 dni. Podczas gdy rok na Marsie może być prawie dwa razy dłuższy niż rok na Ziemi, długość dnia jest prawie identyczna. Dzień Marsjanina trwa 24 godziny i 39 minut, czyli mniej więcej godzinę dłużej niż dzień na Ziemi.

Mars również ma pory roku jak Ziemia. Te pory roku są znacznie dłuższe, ponieważ Mars jest znacznie dalej od słońca.

Mars to często burze pyłowe z szybkimi wiatrami. Te burze pyłowe są napędzane przez Słońce i mogą rosnąć do ogromnych rozmiarów, wysyłając kilometry kurzu do atmosfery i pokrywając większą część planety. Niektóre burze są tak duże, że widzą je astronomowie amatorzy z Ziemi.

Szybkie ciekawostki o marsie dla dzieci

  • Księżyce: 2
  • Masa: 11% Ziemi
  • Odległość od Słońca: 4. planeta od Słońca
  • Ponieważ Mars nie ma żadnych oceanów, ma prawie tę samą powierzchnię lądową co Ziemia.
  • Starożytni Egipcjanie nazwali Mars „Har decher”, co oznacza „czerwony”.
  • 100 kilogramowy człowiek na Ziemi ważyłby około 38 kilogramów na Marsie.
  • Niektórzy naukowcy uważają, że Mars był kiedyś pokryty wodą.
  • Mars jest drugą najmniejszą planetą w Układzie Słonecznym.

Czytaj dalej: ciekawostki o Marsie