Ciekawostki

Ciekawostki o Planecie Mars

Mars ciekawostki

Na Ziemi znaleziono kawałki Marsa. Uważa się, że śladowe ilości atmosfery marsjańskiej znajdowały się w obrębie meteorytów wyrzucanych przez planetę. Meteoryty te otaczały układ słoneczny przez miliony lat pomiędzy innymi obiektami i odłamkami słonecznymi, zanim ostatecznie dostały się do ziemskiej atmosfery i uderzyły w ziemię. Badanie tego materiału pozwoliło naukowcom dowiedzieć się więcej o Marsie przed rozpoczęciem misji kosmicznych. Przedstawiamy ważne informacje i ciekawostki o planecie Mars.

Mars informacje i ciekawostki

Mars jest czwartą planetą od Słońca i drugą najmniejszą planetą w układzie słonecznym. Nazwany po rzymskim bogu wojny, Mars jest również często określany jako „Czerwona Planeta” ze względu na swój czerwonawy wygląd. Mars jest planetą o cienkiej atmosferze składającej się głównie z dwutlenku węgla.

Jest zimnym, pustynnym światem i czwartą planetą od słońca. Ma połowę średnicy Ziemi i taką samą ilość suchego lądu. Podobnie jak Ziemia, Mars ma pory roku, polarne czapy lodowe, wulkany, kaniony i pogodę, ale jego atmosfera jest zbyt cienka, aby woda płynna długo istniała na jego powierzchni.

Ponieważ Mars ma mniejszą grawitację niż Ziemia, ważyłbyś 62% mniej niż na ziemi. Jaka jest najcięższa rzecz, którą kiedykolwiek podniósłeś? Na Marsie mógłbyś podnieść ponad dwukrotnie więcej.

Istnieją oznaki starożytnych powodzi na Czerwonej Planecie. Kilka statków wysłanych z ziemi zauważyło ślady starożytnej wody – kanały i skały, które mogły powstawać tylko w obecności wody.

Mars jest czwartą planetą od Słońca i znajduje się około 227,940,000 km od Słońca.

Tylko 16 z 39 misji Marsa zakończyło się sukcesem. Poczynając od Mars 1M, który został wystrzelony w 1960 roku, na Marsie wylądowało 39 urządzeń, ale tylko 16 z nich odniosło sukces.

misja na marsa

Mars był kiedyś uważany za dom inteligentnego życia. Wynikało to z odkrycia linii lub rowków na powierzchni zwanych kanałami przez włoskiego astronoma Giovanniego Schiaparellego. Uważał, że nie są one naturalnie występujące i są dowodem inteligentnego życia. Później okazało się jednak, że jest to iluzja optyczna.

Najwyższa znana góra na planecie w układzie słonecznym znajduje się na Marsie. Olympus Mons jest wulkanem o wysokości 21 km i średnicy 600 km, który powstał miliardy lat temu. Naukowcy znaleźli wiele ostatnich dowodów na obecność lawy wulkanicznej, które sugerują, że Olympus Mons może być nadal aktywny.

Ciekawostki o marsie

Średnica równikowa: 6,792 km
Średnica polarna: 6,752 km
Masa: 6,42 x 10^23 kg (10,7% Ziemi)
Księżyce: 2 (Phobos i Deimos)
Odległość na orbicie: 227 943 824 km (1,52 AU)
Okres orbity: 687 dni (1,9 roku)
Temperatura powierzchni: -153 do 20 °C
Pierwszy zapis: II tysiąclecie p. n. e. przez astronomów egipskich

Czytaj dalej: ciekawostki o marsie