Ciekawostki

30 Ciekawostek o Florydzie

floryda

Hiszpański konkwistador Ponce de León wypłynął na Florydę w 1513 roku w poszukiwaniu złota i srebra. Nie znalazł go, ale odkrył żyzne ziemie uprawne i wiele wybrzeży — doskonałe do żeglugi. Nic dziwnego, że Wielka Brytania, Francja i Hiszpania próbowały założyć osady na Florydzie. Oto interesujące ciekawostk o florydzie:

1. W 1763 r. Brytyjczycy przejęli kontrolę nad Florydą od Hiszpanii w zamian za ziemię, którą obecnie jest Hawana na Kubie. Zaledwie dwie dekady później, w ramach traktatu pokojowego, który zakończył wojnę rewolucyjną, Hiszpania przejęła ponownie władzę. Nie trwało to długo i w 1821 roku Hiszpania oddała Florydę Stanom Zjednoczonym w zamian za hiszpańskie panowanie nad Teksasem.

2. Walt Disney World Resort znajduje się na Florydzie. Jest to najczęściej odwiedzany i największy ośrodek rekreacyjny na świecie. Został założony w 1971 roku i jest mniej więcej takiej samej wielkości jak San Francisco w Kalifornii.

3. Pierwszy satelita komunikacyjny NASA – Echo 1 – został wystrzelony z Cape Canaveral na Florydzie 12 sierpnia 1960 r.

4. Wielkie Miami jest jedynym obszarem metropolitalnym w Stanach Zjednoczonych, którego granice obejmują dwa parki narodowe.

5. Przyroda Florydy obejmuje ssaki takie jak niedźwiedzie czarne i pantery na Florydzie, gady takie jak aligatory, krokodyle i węże, życie morskie takie jak żółwie morskie, delfiny i wieloryby oraz ptaki takie jak sowy, żurawie.

6. W stanie rośnie ponad 300 rodzajów rodzimych drzew, od jabłoni i wiśni na północy po lasy namorzynowe na bagnach.

7. Goliath, uważany za największego żółwia, jaki kiedykolwiek żył, przebywał w Sanktuarium Life Fellowship Bird Sanctuary w Seffner, Floryda, USA w latach 1960-2002. Ważył 417 kg, miał 135,8 cm długości, 102 cm szerokości i 68,5 cm wysokości.

8. Saint Augustine jest najstarszą europejską osadą w Ameryce Północnej.

9. Floryda została nazwana Florydą po tym, jak 2 kwietnia 1513 r. hiszpański badacz Juan Ponce de Leon nawiązał pierwszy kontakt z tym krajem. Eksplorator nazwał region La Florida („kraina kwiatów”).

10. Floryda ma najwyższy odsetek osób powyżej 65 roku życia.

11. Muzeum w Sanibel posiada 2 miliony muszli i twierdzi, że jest jedynym na świecie muzeum poświęconym wyłącznie mięczakom.

12. Floryda ma więcej pól golfowych niż jakikolwiek inny stan i jest domem dla World Golf Hall of Fame.

13. Największa rzeka Florydy, rzeka St. Johns River, jest jedną z niewielu większych rzek, które płyną z południa na północ.

14. Na Florydzie nie ma podatku dochodowego od osób fizycznych.

15. Miasto w Stanach Zjednoczonych o najwyższym wskaźniku uderzeń piorunów na mieszkańca to Clearwater.

16. Farmaceuta z Miami Beach Benjamin Green wynalazł pierwszy krem do opalania w 1944 roku.

17. Stan Floryda w USA jest również domem dla najbardziej niebezpiecznego drzewa na świecie — drzewa Manchineel. Wszystkie części drzewa zawierają silne toksyny. Sam kontakt z sokiem z tego drzewa może powodować pęcherze na skórze.

18. Sensowne byłoby wynalezienie mechanicznego chłodzenia na Florydzie. W 1851 roku dr John Gorrie z małego miasteczka Apalachicola stworzył ten wynalazek.

19. Pod względem powierzchni, Jacksonville jest największym miastem w całych Stanach Zjednoczonych. Jacksonville jest około 5 razy większe od Warszawy pod względem powierzchni. Powierzchnia Jacksonville wynosi około 2 470 km², podczas gdy powierzchnia Warszawy to około 517 km².

20. Przed przybyciem Europejczyków na Florydzie rodzime plemiona amerykańskie zamieszkiwały ten region od kilku tysięcy lat.

21. Floryda jest najbardziej wysuniętym na południe stanem w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych.

22. Neil Smith i jego brat z Montverde opracowali pierwszą kosiarkę do trawy.

23. Floryda jest największym producentem arbuzów w kraju. Produkuje również najwięcej pomidorów, truskawek i cukru.

24. Jest to 22. co do wielkości i 3. najbardziej zaludniony stan w USA.

25. W latach 1763-1783 Florydą rządzili Brytyjczycy. Formalnie Floryda stała się częścią Stanów Zjednoczonych w 1821 roku.

26. Ocean Drive to jedna z najbardziej znanych ulic w Miami Beach, na której znajdują się słynne bary i kluby nocne.

27. Floryda jest uważana za raj dla emerytów, a wielu Amerykanów wybiera to miejsce jako cel swojej emigracji.

28. W Florydzie znajduje się słynne miasto Orlando, które jest znane z licznych parków rozrywki, w tym Disney World i Universal Studios.

29. Floryda ma dwa parki narodowe – Everglades i Biscayne, które są znane z pięknych krajobrazów i unikalnej flory i fauny.

30. Floryda to jeden z największych producentów pomarańczy i cytrusów na świecie.