Ciekawostki o Florydzie

floryda

Hiszpański konkwistador Ponce de León wypłynął na Florydę w 1513 roku w poszukiwaniu złota i srebra. Nie znalazł go, ale odkrył żyzne ziemie uprawne i wiele wybrzeży – doskonałe do żeglugi. Nic dziwnego, że Wielka Brytania, Francja i Hiszpania próbowały założyć osady na Florydzie. W 1763 r. Brytyjczycy przejęli kontrolę nad Florydą od Hiszpanii w zamian za ziemię, którą obecnie jest Hawana na Kubie. Ale zaledwie dwie dekady później, w ramach traktatu pokojowego, który zakończył wojnę rewolucyjną, Hiszpania przejęła ponownie władzę. Nie trwało to długo i w 1821 roku Hiszpania oddała Florydę Stanom Zjednoczonym w zamian za hiszpańskie panowanie nad Teksasem.

Walt Disney World Resort znajduje się na Florydzie. Jest to najczęściej odwiedzany i największy ośrodek rekreacyjny na świecie. Został założony w 1971 roku i jest mniej więcej takiej samej wielkości jak San Francisco w Kalifornii.

Pierwszy satelita komunikacyjny NASA – Echo 1 – został wystrzelony z Cape Canaveral na Florydzie 12 sierpnia 1960 r.

Wielkie Miami jest jedynym obszarem metropolitalnym w Stanach Zjednoczonych, którego granice obejmują dwa parki narodowe.

Przyroda Florydy obejmuje ssaki takie jak niedźwiedzie czarne i pantery na Florydzie, gady takie jak aligatory, krokodyle i węże, życie morskie takie jak żółwie morskie, delfiny i wieloryby oraz ptaki takie jak sowy, żurawie.

W stanie rośnie ponad 300 rodzajów rodzimych drzew, od jabłoni i wiśni na północy po lasy namorzynowe na bagnach.

Goliath, uważany za największego żółwia, jaki kiedykolwiek żył, przebywał w Sanktuarium Life Fellowship Bird Sanctuary w Seffner, Floryda, USA w latach 1960-2002. Ważył 417 kg, miał 135,8 cm długości, 102 cm szerokości i 68,5 cm wysokości.

Saint Augustine jest najstarszą europejską osadą w Ameryce Północnej.

Floryda została nazwana Florydą po tym, jak 2 kwietnia 1513 r. hiszpański badacz Juan Ponce de Leon nawiązał pierwszy kontakt z tym krajem. Eksplorator nazwał region La Florida („kraina kwiatów”).

Floryda ma najwyższy odsetek osób powyżej 65 roku życia.

Muzeum w Sanibel posiada 2 miliony muszli i twierdzi, że jest jedynym na świecie muzeum poświęconym wyłącznie mięczakom.

Floryda ma więcej pól golfowych niż jakikolwiek inny stan i jest domem dla World Golf Hall of Fame.

Największa rzeka Florydy, rzeka St. Johns River, jest jedną z niewielu większych rzek, które płyną z południa na północ.

Na Florydzie nie ma podatku dochodowego od osób fizycznych.

Miasto w Stanach Zjednoczonych o najwyższym wskaźniku uderzeń piorunów na mieszkańca to Clearwater.

Farmaceuta z Miami Beach Benjamin Green wynalazł pierwszy krem do opalania w 1944 roku.

Stan Floryda w USA jest również domem dla najbardziej niebezpiecznego drzewa na świecie – drzewa Manchineel. Wszystkie części drzewa zawierają silne toksyny. Sam kontakt z sokiem z tego drzewa może powodować pęcherze na skórze.

Floryda jest największym producentem arbuzów w kraju. Produkuje również najwięcej pomidorów, truskawek i cukru.

Pod względem powierzchni, Jacksonville, Floryda jest największym miastem w całych Stanach Zjednoczonych.

Przed przybyciem Europejczyków na Florydzie rodzime plemiona amerykańskie zamieszkiwały ten region od kilku tysięcy lat.

Floryda jest najbardziej wysuniętym na południe stanem w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych.

Neil Smith i jego brat z Montverde opracowali pierwszą kosiarkę do trawy.

Jest to 22. co do wielkości i 3. najbardziej zaludnione państwo w kraju.

W latach 1763-1783 Florydą rządzili Brytyjczycy. Formalnie Floryda stała się częścią Stanów Zjednoczonych w 1821 roku.

Sensowne byłoby wynalezienie mechanicznego chłodzenia na Florydzie. W 1851 roku dr John Gorrie z małego miasteczka Apalachicola stworzył ten wynalazek.

4.6/5 - (liczba ocen: 10)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.