Ciekawostki

10 najlepszych ciekawostek na Górze Żar

fot. Michał Płachta / Wikipedia

Góra Żar – szczyt w Beskidzie Małym, paśmie Beskidów Zachodnich. Wznosi się na wysokość 761 m n.p.m.

1. Góra Żar

W średniowieczu góra stanowiła miejsce kultu bogini Żywi. Przed II wojną światową na szczycie postawiono krzyż, który zniknął w czasach PRL. Na górze Żar funkcjonowała też niegdyś stacja turystyczna.

2. Mały Szlak Beskidzki

Na szczyt góry prowadzi czerwony Mały Szlak Beskidzki, który wiedzie z Zapory Porąbka przez zbiornik wodny Żar na Kiczerę oraz zielony szlak, który prowadzi przez stoki Kiczery do zbiornika wodnego Żar. Istnieje ponadto asfaltowa droga, udostępniana dla turystów pieszych.

3. Stacja meteorologiczna

Na szczycie znajduje się stacja meteorologiczna, obiekty gastronomiczne, tor saneczkowy i park linowy.

4. Kolej linowo-terenowa

Na górę Żar wiedzie kolej linowo-terenowa o długości 1300 m. Podróż trwa ok. 5,5 min. Kolej powstała w 2004 r. i należy do Polskich Kolei Linowych S.A.

5. Sezon zimowy

Na zboczach góry w sezonie zimowym funkcjonują dwa wyciągi narciarskie. Wytyczone są również trasy narciarskie.

6. Lotnisko szybowcowe

W 1936 r. u stóp góry powstało lotnisko szybowcowe Żar. Inicjatorem budowy była Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Obecnie w tym miejscu funkcjonuje Górska Szkoła Szybowcowa „Żar”. Powstawały tu zdjęcia do filmu „Pierwszy start” z 1951 r., w którym debiutował Stanisław Mikulski.

7. Zbiornik wodny

W 1979 r. do użytku został oddany zbiornik wodny Elektrowni Porąbka-Żar, który znajduje się na szczycie wzniesienia. Jego powstanie wpłynęło na zmianę wyglądu góry Żar. Zbiornik elektrowni jest najwyżej położonym obiektem tego typu w Polsce. Cechuje go również największa wysokość tłoczenia wody, wynosząca 440 m.

8. Latające machiny kontra Pan Samochodzik

W 1990 r. na górze Żar powstały zdjęcia do filmu „Latające machiny kontra Pan Samochodzik”. Premiera filmu miała miejsce w 1991 r., a zagrali w nim m. in. Witold Pyrkosz i Krystyna Feldman.

9. Paralotniarze

Góra Żar wybierana jest często przez paralotniarzy. Organizowane są również loty tandemowe, w których z doświadczonymi paralotniarzami polecieć mogą amatorzy.

10. Panorama

Ze szczytu góry Żar rozciąga się rozległa panorama. Zobaczyć można Kotlinę Żywiecką i Jezioro Żywieckie, wzniesienia Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego oraz Beskidu Małego, Jezioro Czanieckie czy też Pogórze Śląskie.