Ciekawostki

22 Ciekawostki o Miami

miami

Miami to miasto położone na południowym wschodzie stanu Floryda w Stanach Zjednoczonych. Znane jest z pięknych plaż, ciepłego klimatu oraz bogatego życia nocnego.

Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest Art Deco Historic District, złożony z ponad 800 budynków w stylu art deco z lat 20. i 30. XX wieku, które tworzą malowniczy krajobraz miasta. W okolicy tej znajduje się również słynna plaża South Beach, która przyciąga rzesze turystów z całego świata. Oprócz tego, w Miami znajdują się liczne muzea, parki oraz centra handlowe.

Miasto jest także ośrodkiem kultury latynoamerykańskiej, co widać przede wszystkim w dzielnicy Little Havana, gdzie można spróbować kubańskiej kuchni oraz posłuchać muzyki latynoamerykańskiej. Miami jest również znane ze swojego życia nocnego, które oferuje mnóstwo klubów i barów.

widok na miasto

1. Miasto Miami zawdzięcza swoją nazwę pewnemu z rdzennych plemion zamieszkujących ten region w latach 1600-1700, a mianowicie Majaimi.

2. Zanim Hawaje przystąpili do Stanów Zjednoczonych w 1959 roku, Miami było uważane za najbardziej wysunięte na południe miasto w całym kraju.

3. Miami znajduje się na wybrzeżu Atlantyku i ma ciepły klimat morski podzwrotnikowy, o średniej rocznej temperaturze około 24° C.

4. Miami jest jedynym dużym miastem w kraju, które założyła kobieta: Julia Tuttle w 1848 roku.

5. Ze względu na warunki pogodowe, otoczenie oceaniczne i rozległe zaplecze kurortowe, Miami wraz z okolicami jest jednym z największych ośrodków turystycznych świata.

6. Miami ma powierzchnię 140 km2.

7. Miami Heat to jedyna duża zawodowa drużyna sportowa w mieście, która nie jest nazwana imieniem zwierzęcia.

8. Rzeka Miami, która jest połączona z jeziorem Okeechobee na północny zachód, przecina miasto.

9. Miami dzieli się na cztery części — północno-zachodnią, północno-wschodnią, południowo-zachodnią i południowo-wschodnią — uformowane przez skrzyżowanie ulicy Flagler, biegnącej na wschód i zachód oraz Aleję Miami, biegnącą na północ i południe.

10. Gdy następnym razem dostaniesz filtr do opalania, wiedz, że Miami jest odpowiedzialne za ten wynalazek, dzięki farmaceutowi Benjaminowi Greenowi z 1944 roku.

11. Miami jest siedzibą Hrabstwa Miami-Dade, które współgra z obszarem metropolitalnym Miami, czyli Wielkim Miami.

12. Wielkie Miami składa się z 27 niezależnych gmin i dużych, nieposiadających osobowości prawnej obszarów, a niektóre z nich są silnie zaludnione.

13. Na wyspach przybrzeżnych, na wschód od Miami w zatoce Biscayne, znajdują się luksusowe kurorty Miami Beach, Surfside i Bal Harbour.

14. Większość lądu w Miami znajduje się na wysokości poniżej 10 metrów nad poziomem morza.

15. Miami jest jednym z najbardziej zróżnicowanych etnicznie miast w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszkańcy wywodzą się z ponad 150 różnych krajów.

16. W Miami znajduje się największe skupisko szpitali badawczych w USA, co sprawia, że jest to ważny ośrodek medyczny.

17. W 1961 roku Fidel Castro ogłosił, że Kuba jest socjalistyczną republiką, co spowodowało, że tysiące Kubańczyków uciekło do Miami, a dzielnica Little Havana stała się ich domem.

18. Miami Beach powstało w wyniku projektu inżynieryjnego z lat 20. XX wieku, który miał na celu ochronę wybrzeża przed huraganami.

19. W Miami Beach znajduje się ponad 800 parkometrów, z czego jeden z nich jest odrębnym budynkiem, który został wyremontowany i przekształcony w centrum kulturalne.

20. Miami jest jedynym miastem na świecie, w którym wyprodukowano dwa modele samochodów DeLorean, które stały się sławne dzięki filmowi „Powrót do przyszłości”.

21. W Miami znajduje się największe centrum handlowe na Florydzie — Aventura Mall posiada ponad 300 sklepów.

22. Miami jest jednym z niewielu miast na świecie, gdzie można zobaczyć flamingi żyjące na wolności, a w Everglades można spotkać krokodyle amerykańskie.

Czytaj dalej: Informacje o Miami