Ciekawostki

16 Fascynujących Ciekawostek o USA

statua wolności

Stany Zjednoczone to jedno z najpotężniejszych państw na świecie i jedna z najchętniej wybieranych destynacji wśród turystów. Są niezwykle zróżnicowane pod względem geograficznym, przez co każdy może tutaj znaleźć coś dla siebie.

Co warto wiedzieć o Stanach Zjednoczonych? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki geograficzne.

1. Stany Zjednoczone Ameryki to kraj, który jest trzydzieści razy większy od Polski. Pod względem powierzchni wyprzedają je tylko Kanada, Rosja oraz Chiny.

2. W Stanach Zjednoczonych znajduje się miejsce uznawane za jedno z najgorętszych na całym świecie. Dolina Śmierci to depresja na pustyni Mojave w Kalifornii, która nagrzewa się nawet do 56 stopni, a jej nazwa nawiązuje do przypadkowych ofiar tego miejsca.

3. Na terenie Stanów Zjednoczonych znajduje się około 59 parków narodowych. Jednym z najsłynniejszych jest Park Narodowy Yellowstone czy też Park Narodowy Wielkiego Kanionu.

4. Najwyższym szczytem w Stanach Zjednoczonych jest góra McKinley, zwana również górą Denali, która wznosi się na 6194 metry nad poziomem morza.

5. Najmłodszym stanem należącym do Stanów Zjednoczonych są Hawaje, które zostały włączone do mocarstwa dopiero w 1959 roku. To właśnie tam przyszedł na świat pierwszy czarnoskóry prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama.

6. Największym stanem jest Alaska, która jest jednocześnie eksklawą oddzieloną od głównego terytorium przez Kanadę. Alaska procentowo stanowi aż dwadzieścia procent Stanów Zjednoczonych.

7. San Francisco i Nowy Jork to dwa amerykańskie miasta, które znajdują się w rankingu pięciu najdroższych miast na świecie. Dlatego też w Nowym Jorku większość ludzi mieszka ze współlokatorami tak, jak miało to miejsce w popularnym na całym świecie serialu „Przyjaciele”.

8. Waszyngton jest jedynym dużym miastem w Stanach Zjednoczonych, w którym nie dominują drapacze chmur. Ma to związek z bliskością Białego Domu,  w którym urzęduje prezydent Stanów Zjednoczonych, oraz Kapitolu.

9. Na granicy Ameryki i Kanady znajduje się Jezioro Górne, które jest największym jeziorem w całej Ameryce Północnej. Jego powierzchnia to niemal 82 tysiące kilometrów kwadratowych.

10. Najdłuższą rzeką, jaka przepływa przez Stany Zjednoczone, jest Missisipi, czyli czwarta najdłuższa rzeka na całym świecie.

11. Zbudowane na pustyni miasto Las Vegas jest jednym z najsłynniejszych miast na świecie. Liczne kasyna, kluby i hotele czynią z niego światową stolicę hazardu. To tutaj karierę robił Elvis Presley, a codziennie udziela się w tym mieście około trzystu ślubów.

12. Południowe stany bardzo często padają ofiarą kataklizmów takich, jak huragany, tornada czy tsunami.

13. USA ma największą na całym świecie sieć autostrad, które mają w sumie około 77 tysięcy kilometrów. Najszersza z nich znajduje się w stanie Teksas i ma aż dwadzieścia sześć pasów.

14. Flaga USA składa się z symboli ważnych dla tego kraju. Ilość gwiazd symbolizuje ilość stanów, a z kolei trzynaście pasów odzwierciedla trzynaście pierwotnych kolonii.

15. Wielki Kanion w Stanach Zjednoczonych wcale nie jest najgłębszym kanionem na świecie. Zdecydowanie wyprzedza go kanion znajdujący się w Peru, czyli Colca.

16. Około 4,5 miliona osób rocznie odwiedza Statuę Wolności. Dla porównania, co roku wieżę Eiffla odwiedza ok. 7 mln osób, a London Eye – 3,75 mln.