Ciekawostki

100 interesujących ciekawostek o piratach

galleon

Jak blisko prawdy będziemy, jeśli stwierdzimy, że życie pirata to raj na ziemi? Otóż, okazuje się, że bardzo daleko. Znani wszystkim piraci z filmów i książek nie są w ogóle podobni do swoich historycznych pierwowzorów.

O ile w telewizji, na ekranach kin czy kartkach powieści przygodowej będą wyglądać na uroczych zawadiaków, o tyle w rzeczywistości prawdziwi piraci byli brutalnymi panami mórz o surowym kodeksie i krótkim, wcale nie łatwym i przyjemnym życiu. Przedstawiamy zaskakujące ciekawostki, informacje i fakty o piratach:

1. Każdy pirat podlegał surowemu kodeksowi, a za jego łamanie mogła grozić nawet śmierć.

2. Zasady kodeksu spisywano na prawie każdym okręcie, choć załoga najczęściej była niepiśmienna.

3. Podpisywanie takiej umowy odbywało się na zasadzie przysięgi na Biblię, ewentualnie poprzez skrzyżowane pistolety.

4. Kłótnie nigdy nie powinny być rozwiązywane na pokładzie statku. Spory rozstrzygano na lądzie. Do walki wybierano najczęściej szable lub broń palną.

5. Wśród jednych z najważniejszych zasad znajdował się zakaz okradania innych piratów.

6. Kara za tego typu rabunek była surowa. Piratowi groziło rozstrzelanie lub porzucenie na bezludnej wyspie z nikłymi zapasami jedzenia oraz wody, a także naładowanym pistoletem w razie gdyby zdecydował się na zakończenie tortur.

7. Na wielu statkach świece, którymi posiłkowano się na statku, bez wyjątku gaszone były o 20:00.

8. Gaszenie świateł o tak wczesnej porze miało zapobiegać rozpiciu się załogi. Po godzinie 20-stej każdy, kto chciał nadal pić, musiał robić to na otwartym pokładzie bez świateł.

9. Wybór kapitana statku był oparty na głosowaniu załogi. Mogła ona również usunąć wybranego kapitana ze stanowiska.

10. Podczas podziału łupów połowa z nich przysługiwała kapitanowi.

11. Kapitan jednak nie miał specjalnych względów w wielu sprawach. Jedną z nich było jedzenie. Musiało być identyczne jak to, do którego dostęp mieli pozostali z załogi.

12. Wszyscy piraci byli sobie równi, mieli jednakowo ważny głos oraz dzielili łupy według udziału w określonej z góry kolejności.

13. Wśród piratów obowiązywała zasada, że nie wolno było brać tzw. „pasażerów na gapę” tj. kobiet i mężczyzn będących partnerami piratów. Mogła za to grozić nawet śmierć.

obraz

14. Ze względów bezpieczeństwa karane było również przechadzanie się po okręcie z niezabezpieczoną fajką.

15. Każdemu piratowi zapewniano ubezpieczenie od nieprzewidzianych strat. W razie wypadku „przy pracy”, dostawał on odpowiednie odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.

16. Ciężkie warunki na okręcie sprawiały, że nie każdy zwerbowany potrafił wytrzymać do końca podróży, na którą zawarł kontrakt. Niektórzy próbowali uciec na przykład podczas postojów. Gdyby zostali nakryci na ucieczce, zostawali odesłani na bezludną wyspę z bardzo nikłymi szansami na przeżycie.

17. Każdy pirat powinien utrzymywać swoją broń w czystości i gotowości do bitwy w każdej chwili.

18. Codziennością na statku było uprawianie hazardu.

19. Za nieposłuszeństwo wobec kapitana najczęściej groziła kara cielesna w postaci chłosty.

20. Piraci pozostawieni na pastwę losu na bezludnych wyspach czasem odnajdywali swoją szansę na przeżycie. Gdy inny statek przybijał do brzegu „ich wyspy”, mogli wyrazić chęć bycia nowym członkiem załogi. Z reguły piraci zabierali nieszczęśnika na swój pokład. Uważano, że taki człowiek odbył swoją karę, a los chce mu jednak dać drugą szansę. Poza tym ze względów praktycznych każda para rąk była przydatna na okręcie. Tym bardziej człowiek, który na pewno musiał być wdzięczny za ratunek.

21. Piraci przekazywali sobie zasłyszane legendy o potworach morskich, duchach czy bóstwach. Mocno wierzyli w prawdziwość opowiadanych historii, choćby były najbardziej nieprawdopodobnymi opowiastkami wyssanymi z palca.

22. Mit kapitana z nieodłączną papugą siedzącą na ramieniu stworzył Robert Louis Stevenson. W książce „Wyspa Skarbów” rozpisał on postać Johna Silvera, na którego ramieniu lubiła przesiadywać papuga nazywana Kapitanem Flintem.

23. Piraci zdołali porwać samego Juliusza Cezara, jednak nie wiedzieli, kogo więzili na pokładzie. W związku z tym zażądali śmiesznie niskiego okupu, a po 38 dniach niewoli na Morzu Egejskim, imperator zemścił się, wysyłając kilkadziesiąt statków z misją zaatakowania porywaczy. Wszystkich ukrzyżował.

24. Oliver Levasseur był jednym z najbardziej znanych piratów. Francuza skazano na śmierć przez powieszenie, ale tuż przed śmiercią rzucił on w tłum naszyjnik z tajemniczą inskrypcją. Ostatnie słowa pirata brzmiały ponoć: „Znajdź mój skarb ty, który potrafisz to przeczytać”.

25. Mitem jest, że piraci lubowali się w zakopywaniu złupionych skarbów. Wśród łupów często nie znajdowało się złoto, ale jedzenie, przyprawy lub tkaniny, a zakopanie tego w ziemi, najzwyczajniej zniszczyłoby zrabowane rzeczy. Dlatego łupy dzielono i choć zdarzało się, że niektórzy pozostawiali swoje fortuny na bezludnych wyspach przykryte warstwami piachu, to zwykle znajdowano dla nich lepsze zastosowania.

26. Piratami mogły również stać się kobiety. Te najbardziej znane to Anne Bonny i Mary Read, które jako jedyne w historii zostały skazane za piractwo. Jednak przez fakt, że obie w tym czasie były w ciąży, uniknęły szubienicy.

27. Zamiast słynnego „spaceru po desce” częściej „korzystano” z kary przeciągania pod kilem. Polegało to na przeciągnięciu karanego pod wodą z jednej strony okrętu na drugą. Nie było to przyjemne głównie ze względu na skorupiaki, które przyczepione do kadłuba statku dotkliwie raniły nieszczęśnika.

28. Średnia wieku pirata wynosiła zaledwie 30 lat lub nawet mniej.

książka

29. Na okrętach często dochodziło do epidemii. Jedną z chorób zakaźnych była czerwonka.

30. Nierzadko zdarzało się, że na statkach psuła się żywność (gniła lub pleśniała).

31. MIT – Massachusetts Institute of Technology czyli najsłynniejsza uczelnia techniczna na świecie umożliwia ukończenie kursu piractwa. Jako że MIT wymaga zaliczenia podczas studiów 4 różnych kursów wychowania fizycznego, studenci, którzy pozytywnie zaliczą takie aktywności jak: strzelanie z pistoletu oraz łuku, a także szermierkę i żeglarstwo mogą otrzymać certyfikat o ukończeniu kursu pirata. Stosownie do tego certyfikat drukowany jest oczywiście na pergaminie. Przy jego odbiorze składa się przysięgę, która brzmi w przybliżeniu tak: „Ucieknę z każdej bitwy, której nie będę mógł wygrać i przysięgam, że wygram każdą, od której nie będę mógł uciec”.

32. Szczęśliwcy wśród piratów posiadali na podkładzie swych statków kury, które mogły być zarówno źródłem świeżych jaj jak i mięsa.

33. Często spożywanym przez piratów mięsem były żółwie.

34. Podstawowa dieta pirata na morzu składała się z solonej wołowiny i wieprzowiny.

35. Piraci upodobali sobie rum jako główny trunek. Kwestia ta wiąże się z szybkim psuciem się piwa oraz ograniczeniem przez Francuzów produkcji brandy. Wybór pirackiego alkoholu padł więc na zdecydowanie łatwiej dostępny rum.

36. Najstarszym piratem, o którym kiedykolwiek słyszano, był Thomas Hazel. Został stracony na szubienicy w wieku 50 lat.

37. Niemal wszyscy piraci cierpieli na reumatyzm. Działo się tak przez życie w wilgotnych i ciasnych pomieszczeniach.

38. Reumatyzm to nie jedyny problem morskich wilków. Piraci często cierpieli na przepuklinę ze względu na noszenie ciężkich ładunków.

39. Ręce pokrywały im otwarte rany, do których często dostawała się wszechobecna sól.

40. Północne wody sprawiały, że wszyscy piraci marzli. Natomiast tropikalne słońce było przyczyną schodzenia skóry, występowania wrzodów i pękania strupów.

41. Pirackie łajby często było siedliskiem szczurów, wszy i karaluchów.

42. Bardzo często woda przewożona w drewnianych beczkach zieleniała i nie nadawała się do picia.

43. Niektórych piratów zabijała malaria. O ile mieszkańcy Afryki byli na nią w pewnym stopniu odporni, o tyle biali przybysze masowo ginęli ukąszeni przez komary roznoszące tę chorobę.

piraci we mgle

44. Choroby wśród piratów były tak nagminne, że nawet Czarnobrody w 1718 r. podczas ataku na najbogatszy wówczas port Karoliny Południowej czyli Charles Town zażądał dla siebie skrzyni pełnej lekarstw.

45. Jednym z niewielu piratów, którzy umarli w swoim łóżku, a nie na morzu, w bitwie lub na szubienicy był Henry Morgan, na którego cześć nazwano jedną z marek rumu.

46. Czarnobrody a właściwie Edward Teach był angielskim piratem grasującym na Morzu Karaibskim w latach 1716 – 1718. Służył królowi brytyjskiemu i napadał na marynarkę francuską.

47. Według podań, Czarnobrody wiązał czerwone wstążki na swojej brodzie, zapalał lonty, przyczepiając jego do kapelusza na swojej głowie, a także nosił 6 załadowanych pistoletów. Podobno odpalał działa, posiłkując się własną, uprzednio podpaloną brodą.

48. Legendy głoszą, że pewnego razu Czarnobrody zechciał sprawdzić, jak czułby się w piekle. Nakazał zapalić w ładowni statku siarkę. Podobno wytrzymał w unoszącym się dymie najdłużej z całej swojej załogi.

49. Czarnobrody pływał na okręcie La Concorde, który został później przemianowany na Zemstę Królowej Anny.

50. Jednym z najsłynniejszych korsarzy był Hayreddin Barbarossa. Admirał wojsk Imperium osmańskiego oraz turecki kaper i jednocześnie pirat grasujący na wodach Morza Śródziemnego. W 1519 r. zdobył Algier i stał się jego władcą.

51. 19 września ustanowiono Międzynarodowy Dzień Języka Piratów.
52. Piracka flaga, która nazywana jest „wesołym Rogerem” (Jolly Roger) zmieniała się na przestrzeni lat. Z czerwonej bandery wykorzystywanej przez korsarzy XVII w. zmieniła się na czarną. Zdobiły ją szkielety, czaszki lub broń. Miała za zadanie budzić strach.

53. Piraci byli przestępcami, łamali prawo, zabijali, gwałcili i kradli. Z tego powodu nie mieli wstępu do praworządnych portów. Sprzedaż zdobytych łupów była więc utrudniona. Wyjątkiem wśród portów, które chętnie przyjmowały handlujących łupami piratów, był Nassau na Bahamach.

54. Przykładowy, dość typowy cennik odpowiadający rekompensacie za starty zdrowotne obejmował takie pozycje jak: oko lub palec – zapłata blisko 100 dolarów, prawa ręka – 600, lewa ręka – 500, prawa noga – 500, lewa noga – 400.

55. Piraci pochodzi z różnych grup społecznych, zarówno tych najbiedniejszych jak i bogatych.

56. William Kidd jest uważany za jednego z najokrutniejszych piratów XVII w., choć nie jest do końca potwierdzone, że wszystkie zbrodnie, nawet te najkrwawsze, które zostały mu przypisane, rzeczywiście są jego udziałem.

57. Piraci lubowali się w biżuterii, która ich zdaniem nie tylko wyróżniała ich z tłumu, ale również poprawiała wzrok. Do jej wyrobu używano złota i srebra.

pirat z bronią

58. Ching Shih była chińską królową piratów. Miała pod swoim władaniem aż 1500 statków i niemal 20 000 piratów. Działała między 1807 a 1810 r., a gdy zrabowała satysfakcjonującą fortunę, skorzystała z amnestii. Następnie otworzyła kasyno i lupanar. W Kantonie dożyła starości.

59. Chinka była autorem pierwszej pirackiej konstytucji. Zakazano w niej między innymi gwałtów na kobietach i plądrowania miast, które płaciły haracze. Dezercja była karana ucięciem ucha, natomiast nieposłuszeństwo karą śmierci.

60. Jednym z „dobrych” piratów był Francis Drake, który jako angielski korsarz odbył wyprawę dookoła świata w latach 1577 – 1580. Pojmanym jeńcom okazywał gościnność i życzliwość. Wykonywał mapy odkrytych lądów.

61. Grace O’Malley była nazywana „Morską Królową Connaught”. Była jedną ze znanych kobiet – piratów w XVI w.

62. Najsłynniejszym statkiem widmo jest Latający Holender. Legend na jego temat jest niezliczona masa. Był inspiracją dla wielu książek i filmów. Jego pojawienie się zawsze wróżyło nieszczęście. Podobno kapitan tego okrętu stwierdził, że przekroczy Przylądek Dobrej Nadziei, choćby jego dusza była potępiona. Od tamtej pory musi włóczyć się po morzach i oceanach do końca świata.

63. Największymi sukcesami w piractwie może pochwalić się Bartholomew Roberts. W ciągu 30 miesięcy temu piratowi udało się złupić aż 400 statków. Był Walijczykiem, a jego działalność piracka przypadała na lata: 1719 -1722. Był powszechnie znany również jako „Czarny Bart”.

64. Henry Morgan to inny znany historii pirat pochodzenia walijskiego, który został bukanierem w 1664 r. Był odpowiedzialny za kilka akcji przeciwko hiszpańskim koloniom. Zdobył wtedy miasto Panama. Skończył jako wicegubernator Jamajki.

65. Chińskim bohaterem narodowym a jednocześnie bezwzględnym przywódcą piratów był Koksinga. Zheng Chenggong kontrolował większość chińskiego wybrzeża w XVII w.

66. Innym znanym piratem był Zheng Yi wywodzący się w wietnamskiej rodziny piratów. Przejął interes w 1801 r. i stworzył konfederację liczącą aż 600 statków (6 flot).

67. Tymczasem w 1694 r. na Oceanie Indyjskim grasował angielski pirat Henry Every. Na Morzu Czerwonym, gdzie pożeglował w późniejszych latach swojej działalności, zdobył najbogatszy łup w dziejach piractwa należący do indyjskiego Wielkiego Mogoła.

68. Również Henry Jennings dorobił się na pirackich łupach. Był kaprem z Jamajki, któremu udało się splądrować wraki hiszpańskiej floty skarbowej, którą dopadł huragan i rozbiła się na wybrzeżu Florydy.

mapa i kompas

69. Jednym z okrutnych i psychopatycznych bukanierów znanych historii był Francois L’Olonnais. Grabił w latach 60. XVII w. Pojmanych Hiszpanów torturował i mordował. Według podań jednemu z nich wyrwał serce i wbił w nie zęby. Zginął najprawdopodobniej na wybrzeżu Nikaragui, gdzie został pojmany przez kanibali.

70. Zemsta Królowej Anny to największy okręt piracki w historii.

71. W 2007 r. i 2008 r. zgłoszone zostały pirackie napady. Ich liczba w obu tych latach oscylowała wokół 30.

72. Obecnie najbardziej narażone na zagrożenie piractwem są Zatoka Adeńska, Cieśnina Malakka i Karaiby.

73. 8. 04. 2009 r. porwany został statek Maersk Alabama. Ten piracki atak był pierwszym takim dokonanym w XXI w. wobec statku amerykańskiego.

74. Największy statkiem porwanym przez piratów był saudyjski „Sirius Star”. Statek przejęto w 2008 r.

75. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych piratów świata jest filmowy kapitan Jack Sparrow.

76. Najwcześniejszym filmem o piratach w kinematografii jest „Pirat” („La Pirate”) w reżyserii Vincente’go Minnelli z 1948 r.

77. Również rynek gier posłużył się motywem piratów. Jednymi z bardziej znanych są: Assassin’s Creed czy Age of Pirates.

78. Jedną z najbardziej znanych pirackich bajek są „Przygody Piotrusia Pana” autorstwa powieściopisarza J. M. Barriego.

79. Jedną z najsłynniejszych powieści przygodowych o piratach jest „Wyspa skarbów” Roberta Louisa Stevensona.

80. Biografię piratów można odnaleźć natomiast w książce napisanej w 1724 r. o tytule: „Historia najsłynniejszych piratów, ich zbrodnicze wyczynki i rabunki”. Niektórzy historycy uważają, że napisał ją Daniel Defoe.

flaga piracka

81. Japońscy piraci-rozbójnicy byli nazywani wakō.

82. W 1958 r. w Genewie sporządzono Konwencję o morzu pełnym, która określa piractwo jako rozbój morski.

83. Piraci somalijscy to uzbrojone grupy rozbójnicze, których działalność obejmuje „Róg Afryki”. Działają oni od momentu rozpoczęcia wolny domowej w Somalii czyli od początku lat 90. XX w.

84. Istnieje tzw. prawo pościgu, które oznacza prawo przysługujące samolotom i okrętom wojennym w służbie rządowej wobec jednostek, których załogi są podejrzewane o nieprzestrzeganie przepisów prawa państwa nadbrzeżnego.

85. Pierwsze wzmianki o piractwie odnotowały kroniki rzymskie w 67 r. p. n.e. Flota Pompejusza miała niszczyć pirackie statki na Morzu Śródziemnym.

86. Co ostatecznie pozwoliło na pozbycie się piractwa? Otóż nie były to ani amnestia, nakłady finansowe morskich mocarstw czy inne zabiegi niszczące piractwo, ale rozwój techniki, w szczególności pojawienie się maszyn parowych i telegrafu.

87. Piractwo było uprawiane przez flibustiera, korsarza lub bukaniera – wszystkie te określenia znaczą to samo, z holenderskiego: „wolny łowca łupów”.
88. Korsarzami byli nazywani piraci działający na terenie Morza Śródziemnego.

89. Kaprzy to piraci działający na zlecenie rządu. Ich zadaniem było atakowanie flot handlowych czyli osłabianie ekonomiczne wrogów.

90. Z kolei bukanierzy wywodzili się z wielu narodowości w tym: Francji, Anglii, Holandii i Meksyku. Teren ich działalności obejmował Morze Karaibskie. Często walczyli z Hiszpanami.

91. Tortuga – wyspa zlokalizowana na Morzu Karaibskim była najsławniejszą piracką wyspą.

92. Piraci uwielbiali snuć morskie opowieści. Wiele z nich wykorzystywało wizerunek syreny jako stworzenia niebezpiecznego i przebiegłego, pół kobiety. Te nimfy morskie miały być zgubą dla piratów.

93. Barbarossa był znany również jako Rudobrody.

94. Barbarossa zdobył wyspę Capri w 1535 r. znajdującą się nieopodal najbogatszego wówczas miasta chrześcijańskiego – Neapolu. Do dziś stoi tam zbudowany przez niego zamek.

95. Pirackie atrybuty typu przepaska na oku czy drewniana noga są literacką fikcją, która jednak mogła mieć podłoże w historii, ponieważ piracki fach nie szczędził uszczerbków na zdrowiu żadnemu z parających się nim osób.

96. Znany dzisiaj charakterystyczny ubiór pirata zawierający chustkę na głowie, szarfę obwiązaną wokół pasa oraz ewentualnie kolczyk w uchu jest wymysłem amerykańskiego artysty Howarda Pyle. Wzorując się na hiszpańskich bandytach, zilustrował on w ten sposób w XIX w. książki o piratach dla dzieci. Prawdziwi piraci ubierali się podobnie do marynarzy z początków XVIII w.

97. Egzekucje piratów były zwykle bardzo pokazowe. Wcześniej ogłaszano, że do nich dojdzie i wybierano miejsce znane, w którym mógł się pomieścić spory tłum ludzi. Przed wykonaniem kary zwykle wygłaszano kazanie, które przedstawiało skazańców jako przykład największej degeneracji człowieka.

98. Często pozwalano, by pirat przez powieszeniem go przez kata, mógł wypowiedzieć swoje ostatnie słowa.

99. Powszechnie sądzono, że kobieta na statku przynosi pecha.

100. Najbardziej preferowaną taktyką zdobycia statku było jak najszybsze zbliżenie się do wybranego celu (zwykle mniejszej jednostki, niezbyt dobrze uzbrojonej), abordaż, rabunek i szybki odwrót.