Ciekawostki

24 Ciekawostki dla Dzieci o Księżycu

księżyc ciekawostki dla dzieci

1. Księżyc jest jedynym naturalnym satelitą Ziemi. Naturalny satelita to ciało kosmiczne, które orbituje planetę.

2. Jest to piąty co do wielkości księżyc w Układzie Słonecznym.

3. Średnia odległość od Księżyca do Ziemi wynosi 384403 km.

4. Księżyc orbituje wokół Ziemi co 27,3 dnia.

5. Księżyc ma średnicę 3476 km.

6. Powierzchnia Księżyca ma mniej więcej taki sam obszar jak kontynent afrykański.

7. Mons Huygens jest najwyższą górą na Księżycu, ma 4700 metrów wysokości, nieco ponad połowę wysokości Mt Everest który ma wysokość 8848 metrów.

8. Amerykańska misja NASA Apollo 11 w 1969 roku była pierwszym lądowaniem z załogą na Księżycu.

9. Pierwszą osobą, która postawiła stopę na Księżycu był Neil Armstrong.

10. Księżyc Ziemi jest piątym największym księżycem w układzie słonecznym.

11. Na jego powierzchni znajdują się góry, ogromne kratery i płaskie płaszczyzny zwane „morzami” z utwardzonej lawy.

12. Chociaż Księżyc świeci jasno na nocnym niebie, nie wytwarza własnego światła. Widzimy Księżyc, ponieważ odbija światło słoneczne.

13. Na powierzchni Księżyca znajduje się ogromna liczba kraterów uderzeniowych z komet i asteroid, które z czasem zderzyły się z powierzchnią. Ponieważ Księżyc nie ma atmosfery lub pogody, kratery te pozostają dobrze zachowane.

14. Chociaż badania trwają, większość naukowców zgadza się, że Księżyc zawiera niewielkie ilości wody.

15. Podróż samochodem na księżyc trwała by 130 dni. Podróż rakietą trwała by 13 godz, a podróż z prędkością światła 1,52 sek.

16. Księżyc porusza się z różną prędkością w różnych częściach swojej orbity. Najwolniej porusza się, gdy znajduje się w najdalszej odległości od Ziemi. Księżyc porusza się najszybciej na swojej orbicie, gdy znajduje się najbliżej Ziemi.

17. Księżyc przemierza wokół Ziemi odległość 2290 tys. kilometrów.

18. Księżyc jest bardzo gorący w ciągu dnia, ale bardzo zimny w nocy. Średnia temperatura powierzchni Księżyca wynosi 107 stopni Celsjusza w ciągu dnia i -153 stopni Celsjusza w nocy.

19. Księżyc powoli oddala się od Ziemi. Co roku Księżyc przesuwa się około 3,8 cm dalej od Ziemi.

20. Tylko 12 osób kiedykolwiek chodziło po Księżycu.

21. Czy kiedykolwiek zauważyliśmy, że Księżyc wydaje się zmieniać kształt każdej nocy? Dzieje się tak dlatego, że jak Księżyc orbituje, Słońce oświetla różne części swojej powierzchni – więc zmienia się tylko nasz widok Księżyca, a nie sam Księżyc.

22. Podobnie jak Ziemia, Księżyc ma grawitację, ale grawitacja Księżyca jest słabsza. To tylko jedna szósta grawitacji Ziemi, w rzeczywistości. Oznacza to, że znacznie mniej byś ważył/ważyła, gdybyś był/była na Księżycu.

23. Księżyc będzie ponownie odwiedzany przez człowieka. NASA ma plany utworzenia stałej stacji kosmicznej na Księżycu, a człowiek może chodzić po Księżycu ponownie około 2019-2020 roku.

24. Gigantyczny obiekt wielkości Marsa uderzył w Ziemię 4,6 miliarda lat temu, krótko po narodzinach słońca i układu słonecznego. Chmura odparowanej skały została wyrzucona i weszła na orbitę wokół Ziemi. Chmura ciał stałych, następnie zebrane razem, stworzyły księżyc.