Ciekawostki

Interesujące Ciekawostki i Fakty o Miami

miami

Miami to miasto położone na południowym wschodzie Florydy, w Stanach Zjednoczonych. Jest znane z pięknych plaż, ciepłego klimatu i bogatego życia nocnego.

Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest Art Deco Historic District, który składa się z ponad 800 budynków w stylu art deco z lat 20. i 30. XX wieku, tworząc malowniczy krajobraz miasta. W tej okolicy znajduje się również słynna plaża South Beach, przyciągająca turystów z całego świata. Poza tym Miami oferuje wiele muzeów, parków i centrów handlowych. Oto ciekawe fakty na temat miasta Miami:

1. Miami jest najbardziej wysuniętym na południe miastem w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych.

2. Wielkie Miami składa się z 27 niezależnych gmin.

3. Miami znajduje się na wybrzeżu atlantyckim i ma ciepły subtropikalny klimat morski, o średniej rocznej temperaturze około 24° C.

4. Miami jest domem dla ponad 150 etniczności i ponad 60 języków.

5. Pierwszy balsam do opalania został wynaleziony w 1944 roku przez farmaceutę z Miami, Benjamina Greena.

6. Z powodu ładnej pogody, oceanu i rozległych ośrodków wypoczynkowych, Miami wraz z okolicami jest jednym z największych ośrodków turystycznych świata.

7. Rzeka Miami, która jest połączona kanałowo z jeziorem Okeechobee.

8. Miami jest siedzibą powiatu Miami-Dade, który współgra z obszarem metropolitalnym Miami, czyli Wielkim Miami.

9. W 2008 r. Miami zajęło 1 miejsce w rankingu „Najczystsze miasto” w Ameryce według magazynu Forbes.

10. Duża część populacji, czyli około 16% ogółu ludności składa się z osób w wieku 65 lat lub starszych, z których wiele przeszło na Florydę z północnych Stanów Zjednoczonych.

11. W 1900 roku miasto Miami liczyło 1681 mieszkańców. W 1970 r. miała 334 tys. mieszkańców. W 1980 r. 346 865 mieszkańców, a w 2010 r. 399 tys. mieszkańców.

12. Niewiele miejsc oferuje tak różnorodne sporty, zarówno profesjonalne, jak i nieprofesjonalne, jak okolica Miami. Można tu uprawiać sporty wodne – pływanie, jazdę na nartach wodnych, nurkowanie i żeglarstwo, a także golf, tenis i inne sporty.

13. Wielkie Miami zwiększyło się z 1 267 tys. osób w 1970 r.do 2 496 tys. w roku 2010.

14. Miami jest jedynym dużym miastem w USA, które założyła kobieta (Julia Tuttle, zwana „Matką Miami”). Tuttle przekonała współzałożyciela Standard Oil Henryego Flaglera, aby przedłużył swoją kolej z centralnej Florydy do Miami, zbudował luksusowy hotel i urządził nowe miasto.

15. Powiat Miami-Dade zajmuje powierzchnię 6 237 km2, z czego 917 km2 to woda. Zachodnia połowa powiatu jest częścią Evergladeskiego Parku Narodowego, jednego z najrozleglejszych rezerwatów przyrody.

16. W Miami i okolicach mieszka ponad ćwierć miliona osób pochodzenia kubańskiego. Grupa ta rozrosła się z napływu uchodźców po dojściu Castro do władzy na Kubie w 1959 roku.

17. Miami posiada ponad 800 parków i jest jedynym miastem w Stanach Zjednoczonych, które graniczy z dwoma odrębnymi parkami narodowymi — Biscayne National Park i Everglades National Park.

18. Miami posiada największy port rejsowy na świecie.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Miami

Fakty o Miami Beach

Miami Beach to oddzielna miejscowość od miasta Miami, leżąca na wysepce oddzielonej od kontynentu przez zatokę Biscayne. Oto ciekawostki o Miami Beach:

1. Miami Beach zostało nazwane przez Jackiego Gleasona stolicą Słońca i Zabawy, gdy transmitował tu swój występ w latach 60. Dzisiaj Miami Beach znana jest jako Amerykańska Riwiera i latynoamerykański Hollywood.

2. Miami Beach było bagnem przed rozpoczęciem jego rozwoju w latach dwudziestych XX wieku.

3. W dzielnicy Art Deco w Miami Beach znajduje się największa na świecie kolekcja Art Deco Architecture — ponad 800 budynków.

4. Na wyspach przybrzeżnych, na wschód od Miami w zatoce Biscayne, znajdują się luksusowe kurorty Miami Beach, Surfside i Bal Harbour.

5. Miami Beach jest jednym z najpopularniejszych kurortów w Stanach Zjednoczonych, słynącym z pięknych plaż, klimatu i bogatego życia nocnego.

6. South Beach to jedna z najpopularniejszych plaż w Miami Beach, która stała się znana dzięki kultowemu serialowi „Miami Vice” z lat 80. XX wieku.

7. W Miami Beach znajduje się słynne molo – Miami Beach Boardwalk, który oferuje piękne widoki na plażę i ocean.

8. W Miami Beach odbywa się wiele imprez, w tym słynny festiwal muzyki elektronicznej – Miami Music Week.

9. W Miami Beach znajduje się słynne Lincoln Road Mall, na którym można zrobić zakupy, zjeść w restauracjach oraz posłuchać muzyki na żywo.

10. Ocean Drive to jedna z najbardziej znanych ulic w Miami Beach, na której znajdują się słynne bary i kluby nocne.

11. W Miami Beach można spotkać wiele gwiazd filmowych, sportowych oraz celebrytów, którzy lubią spędzać czas na tutejszych plażach i w klubach nocnych.

12. W Miami Beach można znaleźć wiele murali, czyli malowideł ścienne, które stanowią atrakcję turystyczną miasta.

13. W Miami Beach znajduje się słynne muzeum sztuki współczesnej – The Bass.

14. Miami Beach to jedno z najdroższych miejsc do życia w Stanach Zjednoczonych, z cenami nieruchomości należącymi do najwyższych na świecie.