Informacje o Miami

miami

Miami jest najbardziej wysuniętym na południe miastem w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych.

Wielkie Miami składa się z 27 niezależnych gmin.

Miami znajduje się na wybrzeżu atlantyckim i ma ciepły subtropikalny klimat morski, o średniej rocznej temperaturze około 24° C.

Miami jest domem dla ponad 150 etniczności i ponad 60 języków.

Pierwszy balsam do opalania został wynaleziony w 1944 roku przez farmaceutę z Miami, Benjamina Greena.

Z powodu ładnej pogody, oceanu i rozległych ośrodków wypoczynkowych, Miami wraz z okolicami jest jednym z największych ośrodków turystycznych świata.

Rzeka Miami, która jest połączona kanałowo z jeziorem Okeechobee.

Miami jest siedzibą powiatu Miami-Dade, który współgra z obszarem metropolitalnym Miami, czyli Wielkim Miami.

W 2008 r. Miami zajęło 1 miejsce w rankingu „Najczystsze miasto” w Ameryce według magazynu Forbes.

Miami Beach było bagnem przed rozpoczęciem jego rozwoju w latach dwudziestych XX wieku.

W 1900 roku miasto Miami liczyło 1681 mieszkańców. W 1970 r. miała 334 tys. mieszkańców. W 1980 r. 346 865 mieszkańców, a w 2010 r. 399 tys. mieszkańców.

Miami Beach został nazwany przez Jackiego Gleasona stolicą Słońca i Zabawy, gdy transmitował tu swój występ w latach 60. Dzisiaj Miami Beach znana jest jako Amerykańska Riwiera i latynoamerykański Hollywood.

Wielkie Miami zwiększyło się z 1 267 tys. osób w 1970 r.do 2 496 tys. w roku 2010.

Na wyspach przybrzeżnych, na wschód od Miami w zatoce Biscayne, znajdują się luksusowe kurorty Miami Beach, Surfside i Bal Harbour.

Powiat Miami-Dade zajmuje powierzchnię 6 237 km2, z czego 917 km2 to woda. Zachodnia połowa powiatu jest częścią Evergladeskiego Parku Narodowego, jednego z najrozleglejszych rezerwatów przyrody.

W Miami i okolicach mieszka ponad ćwierć miliona osób pochodzenia kubańskiego. Grupa ta rozrosła się z napływu uchodźców po dojściu Castro do władzy na Kubie w 1959 roku.

Miami posiada ponad 800 parków i jest jedynym miastem w Stanach Zjednoczonych, które graniczy z dwoma odrębnymi parkami narodowymi – Biscayne National Park i Everglades National Park.

Miami posiada największy port rejsowy na świecie.

Duża część populacji, czyli około 16% ogółu ludności składa się z osób w wieku 65 lat lub starszych, z których wiele przeszło na Florydę z północnych Stanów Zjednoczonych.

Niewiele miejsc oferuje tak różnorodne sporty, zarówno profesjonalne jak i nieprofesjonalne, jak okolica Miami. Można tu uprawiać sporty wodne – pływanie, jazdę na nartach wodnych, nurkowanie i żeglarstwo, a także golf, tenis i inne sporty.

Miami jest jedynym dużym miastem w USA, które założyła kobieta (Julia Tuttle, zwana „Matką Miami”). Tuttle przekonała współzałożyciela Standard Oil Henryego Flaglera, aby przedłużył swoją kolej z centralnej Florydy do Miami, zbudował luksusowy hotel i urządził nowe miasto.

W dzielnicy Art Deco w Miami Beach znajduje się największa na świecie kolekcja Art Deco Architecture – ponad 800 budynków.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Miami
1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 25 lipca 2018 o 10:22

    Dla mnie Miami zawsze pozostanie miastem olbrzymich kontrastów. Sięgające ku niebu nowoczesne wieżowce dzielnicy biznesowej.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *