Informacje o Miami

miami

Miami jest najbardziej wysuniętym na południe miastem w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych.

Wielkie Miami składa się z 27 niezależnych gmin.

Miami znajduje się na wybrzeżu atlantyckim i ma ciepły subtropikalny klimat morski, o średniej rocznej temperaturze około 24° C.

Miami jest domem dla ponad 150 etniczności i ponad 60 języków.

Pierwszy balsam do opalania został wynaleziony w 1944 roku przez farmaceutę z Miami, Benjamina Greena.

Z powodu ładnej pogody, oceanu i rozległych ośrodków wypoczynkowych, Miami wraz z okolicami jest jednym z największych ośrodków turystycznych świata.

Rzeka Miami, która jest połączona kanałowo z jeziorem Okeechobee.

Miami jest siedzibą powiatu Miami-Dade, który współgra z obszarem metropolitalnym Miami, czyli Wielkim Miami.

W 2008 r. Miami zajęło 1 miejsce w rankingu „Najczystsze miasto” w Ameryce według magazynu Forbes.

Miami Beach było bagnem przed rozpoczęciem jego rozwoju w latach dwudziestych XX wieku.

W 1900 roku miasto Miami liczyło 1681 mieszkańców. W 1970 r. miała 334 tys. mieszkańców. W 1980 r. 346 865 mieszkańców, a w 2010 r. 399 tys. mieszkańców.

Miami Beach został nazwany przez Jackiego Gleasona stolicą Słońca i Zabawy, gdy transmitował tu swój występ w latach 60. Dzisiaj Miami Beach znana jest jako Amerykańska Riwiera i latynoamerykański Hollywood.

Wielkie Miami zwiększyło się z 1 267 tys. osób w 1970 r.do 2 496 tys. w roku 2010.

Na wyspach przybrzeżnych, na wschód od Miami w zatoce Biscayne, znajdują się luksusowe kurorty Miami Beach, Surfside i Bal Harbour.

Powiat Miami-Dade zajmuje powierzchnię 6 237 km2, z czego 917 km2 to woda. Zachodnia połowa powiatu jest częścią Evergladeskiego Parku Narodowego, jednego z najrozleglejszych rezerwatów przyrody.

W Miami i okolicach mieszka ponad ćwierć miliona osób pochodzenia kubańskiego. Grupa ta rozrosła się z napływu uchodźców po dojściu Castro do władzy na Kubie w 1959 roku.

Miami posiada ponad 800 parków i jest jedynym miastem w Stanach Zjednoczonych, które graniczy z dwoma odrębnymi parkami narodowymi – Biscayne National Park i Everglades National Park.

Miami posiada największy port rejsowy na świecie.

Duża część populacji, czyli około 16% ogółu ludności składa się z osób w wieku 65 lat lub starszych, z których wiele przeszło na Florydę z północnych Stanów Zjednoczonych.

Niewiele miejsc oferuje tak różnorodne sporty, zarówno profesjonalne jak i nieprofesjonalne, jak okolica Miami. Można tu uprawiać sporty wodne – pływanie, jazdę na nartach wodnych, nurkowanie i żeglarstwo, a także golf, tenis i inne sporty.

Miami jest jedynym dużym miastem w USA, które założyła kobieta (Julia Tuttle, zwana „Matką Miami”). Tuttle przekonała współzałożyciela Standard Oil Henryego Flaglera, aby przedłużył swoją kolej z centralnej Florydy do Miami, zbudował luksusowy hotel i urządził nowe miasto.

W dzielnicy Art Deco w Miami Beach znajduje się największa na świecie kolekcja Art Deco Architecture – ponad 800 budynków.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Miami

3.7/5 - (liczba ocen: 8)

Liczba komentarzy: 1

  • Dla mnie Miami zawsze pozostanie miastem olbrzymich kontrastów. Sięgające ku niebu nowoczesne wieżowce dzielnicy biznesowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.