Ciekawostki

Pomeranian – 10 ciekawostek dla dzieci

pomeranian

1. Pomeranian to dawna, zwyczajowa nazwa na szpica miniaturowego. Nazwa ta wzięła się z języka niemieckiego i oznacza „pies z Pomorza”. Szpice przypłynęły bowiem nad Bałtyk w XIX wieku ze Skandynawii, po czym zaczęły być popularne w tej części Europy.

2. Obecnie dorosły szpic miniaturowy ma do 30 cm wysokości i około 3 kg wagi. Są to więc bardzo małe, drobne psy. Kiedyś były większe – ponoć w XIX wieku ważyły nawet 13 kg, czyli 6 razy więcej, niż dzisiaj.

3. Pomniejszenie szpiców to kwestia długiej hodowli. W Europie bardziej ceniono mniejsze psy. Zwłaszcza, gdy szpice trafiły na dwór królowej angielskiej Wiktorii. Od tamtej pory starano się tak je hodować, by kolejne szczenięta były coraz mniejszych rozmiarów. W efekcie powstał obecny szpic miniaturowy.

4. Pomeranian to bardzo charakterystyczny pies, nie tylko przez swoje rozmiary. Ma także długą, gęstą sierść, która jest miękka w dotyku i bardzo puchata.

5. Szpic miniaturowy to typowy mały piesek, któremu wydaje się, że jest większy. Jest bardzo odważny i nie będzie się wahać ani przy dużych psach, ani przy obcych. Zacznie po prostu szczekać. Trzeba przy tym zauważyć, że są to psy bardzo szczekliwe i głośne.

6. Szpice są bardzo wrażliwe na urazy. Ich kości łatwo się łamią, przez co trzeba ostrożnie się z nimi bawić. Nadrabiają to jednak dużą wytrzymałością i żywiołowością.

7. Pomeranian jest typowym psem do towarzystwa. Dzięki temu może łatwo przekonać się do innych zwierząt w otoczeniu, nawet kotów. Nie ma w zwyczaju ich gonić, czy szczekać na nie.

8. Jest to pies bardzo czuły i wymagający dużo uwagi. Uwielbia przebywać w otoczeniu swoich właścicieli i potrafi bardzo skutecznie ubiegać się o ich uwagę.

9. Proces ich tresury jest niezwykle przyjemny. Szpice to niezwykle inteligentne i bystre psy, które szybko uczą się nowych sztuczek. Przy zachowaniu konsekwencji komendy takie jak siad, leżeć, aport, czy daj łapę lub głos to dopiero początek.

10. Szpic to pies, który jest domatorem – nie potrzebuje codziennych długich spacerów, czy spędzania całego dnia na dworze. Jednak raz na jakiś czas taka aktywność dobrze mu zrobi.