10 Interesujących Ciekawostek o NASA

NASA czyli Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej jest najbardziej rozpoznawalną i pionierską organizacją zajmującą się przestrzenią kosmiczną.

Poniżej znajduje się 10 ciekawostek o organizacji, która odpowiada za wysłanie człowieka na Księżyc.

1. Dwight Eisenhower

Agencja została utworzona w 1958 r. przez prezydenta USA Dwighta Eisenhowera w odpowiedzi na wystrzelenie przez ZSRR pierwszego sztucznego satelity. Sputnik – 1 został wyniesiony na orbitę okołoziemską 4 października 1957 roku.

2. Badanie kosmosu

NASA zajmuje się nie tylko badaniem kosmosu, ale także Ziemi. Organizacja tworzy satelity, które ułatwiają naukowcom studiowanie naszej planety.

3. Budynek montażowy

Budynek montażowy pojazdów kosmicznych NASA jest tak duży, że w czasie wilgotnych dni pod sufitem mogłyby tworzyć się chmury. Aby zapobiegać takiej sytuacji, wyposażony jest on w największy na świecie system klimatyzacji.

4. Prom kosmiczny

Prom kosmiczny NASA może służyć nie tylko do przewożenia ludzi i ładunki, ale może także funkcjonować jako laboratorium naukowe. Promy mogą działać jako stacje robocze dla naukowców, ze względu na różnice w przeprowadzaniu eksperymentów w kosmosie i na Ziemi.

5. Jemen

NASA została pozwana przez trzech mieszkańców Jemenu za bezprawne wkroczenie na Marsa. Twierdzili oni, że odziedziczyli tą planetę po przodkach 3 tysiące lat temu.

6. Enterprise

Pierwszy skonstruowany wahadłowiec kosmiczny nazywał się Enterprise. Początkowo miał nazywać się Constitution, jednak dzięki petycji podpisanej przez tysiące fanów serialu „Star Trek”, nazwa wahadłowca została zmieniona. Enterprise był promem testowym i nigdy nie wyleciał poza orbitę ziemską.

7. Challenger

Program promów kosmicznych zrealizował ponad 120 udanych misji kosmicznych. Doszło jedna do dwóch katastrof, promów Challenger (1986) oraz Columbia (2003), w których zginęły załogi wahadłowców.

8. Astronauci

NASA zatrudnia ponad 17 000 tysięcy pracowników. Najbardziej rozpoznawalni są astronauci, ale większość pracowników agencji to naukowcy i inżynierowie.

9. Armageddon

Nowo zatrudnianym pracownikom był wyświetlany film Armageddon (1998). Ich zadaniem było zidentyfikować nieprawidłowości występujące w filmie. Odnaleziono co najmniej 168 nieścisłości.

10. siteKapsuła

Piloci pierwszego amerykańskiego programu kosmicznego zażądali zamontowanie w kapsule pasów, okna oraz systemu ręcznego sterowania. System ten przydał się Gordonowi Cooerowi, który przechodząc na ręczne sterowanie uratował misję w czasie wchodzenia w atmosferę.

5/5 - (liczba ocen: 2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.