Ciekawostki

Fakty i Ciekawostki dla Dzieci o Planecie Saturn

planeta Saturn

Saturn otrzymał imię rzymskiego Boga Jowisza, który był również bogiem rolnictwa. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Saturnie dla dzieci.

1. Jest on otoczony systemem pierścieni, które rozciągają się w przestrzeni na tysiące kilometrów.

2. Równik ziemski jest nachylony o 23 stopnie. To właśnie to nachylenie daje planecie 4 pory roku. Równik Saturna jest nachylony bardzo podobnie jak nasz przy 27 stopniach. Daje to Saturnowi te same zmiany sezonowe, co nam tutaj na ziemi.

3. Saturn ma średnicę, która jest drugą co do wielkości w naszym układzie słonecznym.

4. Podobnie jak Jowisz, Saturn ma wiele księżyców, które go otaczają.

5. Planeta jest tak daleko od Słońca, że otrzymuje znacznie mniej światła słonecznego niż my tutaj na Ziemi. Słońce z Saturna jest wygląda na mniejsze.

6. Satrun to szósta planeta od Słońca, a ponieważ Saturn i Jowisz mają tak wiele wspólnego z ich atmosferą i obrotem, zostały one wymienione jako „krewni”.

Ciekawostki o Saturnie dla dzieci

7. Wiatry sztormowe wieją wokół atmosfery z prędkością 800 km/h.

8. Saturn, podobnie jak Jowisz, składa się głównie z wodoru i helu, tych samych dwóch głównych pierwiastków, które składają się na nasze Słońce.

9. Największym księżycem Saturna jest Tytan. Tytan jest drugim największym księżycem w Układzie Słonecznym po księżycu Jowisza, Ganymede. Tytan jest jedynym księżycem w Układzie Słonecznym, który ma gęstą atmosferę.

10. Dzień Saturna trwający 10,7 godziny jest znacznie krótszy od ziemskiego, a rok Saturna wynosi ponad 29 ziemskich lat.

11. Saturn ma 82 księżyców w porównaniu z 1 księżycem Ziemi.

12. Pierścienie te składają się z milionów kryształów lodu, niektóre tak duże jak domy, a inne tak małe jak plamki pyłu.

13. Saturn jest gazowym olbrzymem, tak jak Jowisz, i składa się głównie z wodoru i helu. Centralny rdzeń Saturna składa się z gęstych metali, takich jak nikiel i żelazo, które są otoczone materiałami skalnymi i innymi związkami.

Informacje o Saturnie dla dzieci

14. Atmosfera Tytana składa się głównie z azotu. Został on odkryty przez holenderskiego astronoma Christiana Huygensa w 1655 roku.

15. Ponieważ Saturn może być widziany gołym okiem, ludzie wiedzą o jego istnieniu od czasów starożytnych. Galileusz jako pierwszy zauważył, że wokół Saturna jest coś, ale nie rozpoznał tego jako pierścienie. Christian Huygens jako pierwszy zauważył, że Saturn ma pierścienie.

16. Saturn odwiedziły cztery statki kosmiczne, w tym Pioneer 11, Cassini i Voyager 1 i 2.

17. Jego piękne pierścienie nie są stałe. Są zrobione z kawałków lodu, pyłu i skał.

18. Podobnie jak rdzeń Jowisza, wokół tego obszaru znajduje się otoczka z ciekłym wodorem metalicznym wewnątrz warstwy ciekłego wodoru.

19. Saturn jest bardzo lekki, ponieważ składa się z większej ilości wodoru niż helu, więc jest mniej gęsty.

20. Nie można stać na powierzchni Saturna, ponieważ jego powierzchnia to gaz wodorowy.

21. Pierścienie Saturna są jedynymi, które można zobaczyć z Ziemi. Wszystko czego potrzebujesz to mały teleskop.