Ciekawostki

Informacje i ciekawostki o planecie Neptun dla dzieci

planeta Neptun

Neptun jest ósmą planetą od Słońca. To duża planeta, prawie cztery razy większa od Ziemi. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Neptunie dla dzieci.

1. Neptunowi nadano imię rzymskiego boga morza ze względu na jego błękitno-oceaniczny kolor. Jego satelity otrzymywały również nazwy bóstw wodnych.

2. Około 4 miliardów lat temu Neptun przeniósł się z wewnętrznego obszaru Układu Słonecznego do swojej obecnej pozycji. Dopiero 4,5 miliarda lat temu planety w końcu osiedliły się w konfiguracji, którą obecnie znamy.

3. Neptun to jedna, bardzo duża planeta, która ma naprawdę ekstremalne warunki pogodowe. Jest ona bardziej oddalona od Słońca niż jakakolwiek inna planeta w naszym Układzie Słonecznym.

4. Planeta jest pokryta cienkimi, białymi chmurami, które rozciągają się na całej planecie.

5. Neptun nie został odkryty wyłącznie za pomocą wzroku, lecz stał się pierwszą planetą znalezioną za pomocą obliczeń matematycznych.

6. Jeśli spojrzysz przez lornetkę na Neptuna, będzie wyglądał jak gwiazda.

7. Neptun jest trzecią co do wielkości planetą w Układzie Słonecznym, ale jest znacznie mniejszy od prawdziwych gigantów, Jowisza i Saturna. Jest tylko trochę większa od Urana.

Ciekawostki o Neptunie dla dzieci

8. Jest jednym z dwóch lodowych gigantów naszego układu słonecznego. Około 80% masy Neptuna składa się z gęstej cieczy – z „lodowatych” materiałów, takich jak woda, amoniak i metan.

9. Jedna duża burza została sfotografowana przez Voyagera 2, gdy minęła Neptuna w 1989 roku. Nazywano ją Wielkim Mrocznym Punktem. Burza była tak wielka jak cała Ziemia.

10. Neptun potrzebuje 165 ziemskich lat, aby orbitować wokół Słońca.

11. W rzeczywistości planeta nie ma stałej powierzchni, ponieważ większość jej masy jest wykonana z gazów.

12. Neptun obraca się nieco szybciej na swojej osi niż Ziemia.

13. Planeta ma 13 znanych księżyców. Największym z księżyców Neptuna jest Tryton.

14. Mimo że Neptun został odkryty dopiero w 1846 roku, Galileusz jako pierwszy zidentyfikował Neptuna jako „gwiazdę stałą” około 1612 roku za pomocą swojego małego teleskopu.

Informacje o Neptunie dla dzieci

15. Neptun otrzymuje tylko 40% energii cieplnej Słońca, którą otrzymuje Uran. Uważa się, że nadmiar wewnętrznego ciepła jest tym, co utrzymuje górną prędkość wiatru w atmosferze.

16. Wokół jego powierzchni pojawiły się burze. Widziano też zamarzające wiatry, które wieją około dziesięciu razy szybciej niż huragany na Ziemi.

17. Neptun ma również mały system pierścieni podobny do Saturna, ale nie tak duży i nie tak widoczny.

18. Tryton różni się od innych księżyców Neptuna tym, że składa się ze skał i lodu. Jest około trzech czwartych wielkości ziemskiego księżyca.

19. Ma znacznie głębszy odcień błękitu, który odróżnia go od Urana pod względem składu atmosfery.

20. Planeta ta ma w sumie 6 znanych pierścieni, z których niektóre zawierają łuki pierścieniowe lub skupiska cząstek pyłu w pierścieniu.

21. Neptun ma pole magnetyczne dwadzieścia siedem razy silniejsze niż Ziemia.