Ciekawostki

Informacje i ciekawostki o planecie Merkury dla dzieci

Słońce
Mały czarny punkt to planeta Merkury

Merkury jest pierwszą planetą ze Słońca. Nie jest ona łatwa do zaobserwowania, ponieważ zawsze znajduje się blisko Słońca na niebie. Nawet gdy jest najlepiej usytuowana, jest blisko horyzontu i widoczna tylko przez kilka godzin po zachodzie słońca lub przed wschodem słońca.

Planeta porusza się tak szybko, że w ciągu zaledwie 88 dni tworzy kompletną pętlę wokół Słońca. Merkury to mały, skalisty świat. Jest on tylko tak szeroki, jak Ocean Atlantycki.

Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o planecie Merkury które zostały przygotowane specjalnie dla dzieci.

Ciekawostki o planecie Merkury dla dzieci

Merkury jest nieco większa niż nasz księżyc.

Ponieważ Merkury jest tak mały, ma bardzo słabe pole magnetyczne. Gazy, takie jak tlen lub wodór, wydmuchiwane są w przestrzeń kosmiczną.

Istnieje ogromny krater zwany Caloris Basin, o szerokości około 1550 kilometrów.

18 planet wielkości Merkurego zmieściło by się w Ziemi.

Merkury jest najgęstszą planetą obok Ziemi. Ma solidny rdzeń i skorupę. Jej rdzeń jest wykonany z metalu – głównie żelaza. Jego skorupa jest wykonana z kamienia.

Nie ma też wody na powierzchni Merkurego, możliwe jest jednak, że pod powierzchnią może znajdować się woda.

Jego atmosfera składa się głównie z tlenu, sodu, potasu i helu.

59 dni na Ziemi równa się 1 dniowi na Merkurym.

Merkury można zobaczyć z Ziemi. Szukajcie jej kiedy słońce wschodzi rano lub jak słońce zachodzi w nocy. Wygląda jak jasna gwiazda, która znajduje się blisko Słońca.

Jeśli ważysz 60 kilogramów na Ziemi, to będziesz ważyć tylko 18 kilogramów na Merkurym. Wszystko za sprawą małej grawitacji.

Merkury nie ma Księżyców.

Jednym z pierwszych statków kosmicznych, które odwiedziły Merkurego był Mariner 10 w 1974 roku, który zrobił zdjęcia prawie połowy powierzchni. Wygląda trochę jak księżyc Ziemi z dużą ilością kraterów z meteoroidów i komet rozbijających się o niego

Informacje o planecie Merkury dla dzieci

Merkury ma skrajne temperatury, ponieważ znajduje się tak Słońca i ponieważ nie ma prawie żadnej atmosfery. Słoneczna część planety ma temperaturę 800 stopni. Druga strona planety osiąga temperaturę -300 stopni.

Ma wewnętrzny metaliczny rdzeń o szerokości około 2000 kilometrów, co stanowi około 80 procent jego promienia. Badania wykorzystały radary do zbadania rdzenia w 2007 roku i odkryły, że jest częściowo płynny i ma zewnętrzną skorupę o szerokości około 400 kilometrów.

Kiedy meteory wchodzą do gęstej atmosfery Ziemi, zwykle spalają się długo przed dotarciem na Ziemię. Kiedy meteory wchodzą do atmosfery Merkurego, nie zwalniają. Zamiast tego uderzają w planetę, powodując kratery.

Merkury nie ma atmosfery, co oznacza, że nie ma tam wiatru ani pogody.

Ludzie wiedzą o planecie od tysięcy lat. Została nazwana dla chwały rzymskiego boga, Merkurego, najszybszego ze wszystkich bogów.

Naukowcy uważają, że w głębokich kraterach na biegunach znajduje się zamrożony lód.

Planeta ta ma bardzo niską grawitację powierzchniową.

Kto odkrył Merkurego? Nikt nie wie dokładnie, ale Rzymianie nazwali Merkury po swoim bogu posłańca, który był ich najszybszym bogiem i tym, do którego modlili się o sukces w biznesie. Ponieważ jest to najbliższa planeta do słońca, wygląda to tak, jakby poruszała się szybko.