Podróże

101 Interesujących Ciekawostek o Ziemi

kwiaty

Ziemia jest jedyną planetą w Układzie Słonecznym, na której istnieje życie. To urokliwe miejsce stanowi dom dla milionów gatunków zwierząt, roślin oraz człowieka, który stale pragnie zgłębiać jego tajemnice i odkryć bogatą historię planety.

W ciągu życia ludzkiego nie jesteśmy w stanie jednak dowiedzieć się wszystkiego o naszej planecie, która stale potrafi zaskoczyć pięknem swoich krajobrazów, zagadkowością zjawisk, miejsc oraz umiejętności i zachowań ludzkich.

Poniżej przedstawiamy 101 ciekawostek o naszej planecie, dzięki którym rąbek jej tajemnicy zostanie nieco uchylony. Zapraszamy do świata, w którym niemal wszystkie rzeczy są możliwe.

1. Ziemia w porównaniu do Słońca jest niewielkim ciałem niebieskim. To oczywiste zdanie nie zaskoczy chyba nikogo. Mało kto jednak wie, że największa z gwiazd mogłaby składać się z 1, 3 miliona naszych planet!

2. Człowiek stale stara się przybliżyć do kosmosu, wysyłając we Wszechświat wiele sond, satelit oraz innych obiektów latających. Szacuje się, że obecnie w galaktyce można zobaczyć 22 tysiące obiektów stworzonych i wysłanych tam przez ludzi. Ponadto, kolejne 16 tysięcy stanowią obiekty nieaktywne.

3. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku kosmos wzbogaca się o stworzone przez człowieka obiekty. Szacuje się, że tylko pięć procent z nich działa, a codziennie na Ziemię spada przynajmniej jeden kosmiczny odpad.

4. Wodospad Salto del Angel uchodzi za największy wodospad świata. Mierzący niemal 979 metrów obiekt natury jest niemal 11 razy większy od słynnej Niagary, a jego najdłuższy uskok mierzy ponad 800 metrów.

5. Zdaniem szwedzkich naukowców Księżyc stanowił niegdyś część naszej planety. Cztery biliony lat temu na skutek zderzenia z obiektem Theia, szczątki naszej planety wzbiły się oraz scaliły, tworząc Księżyc.

6. W Układzie Słonecznym tylko Ziemia, ze wszystkich planet, składa się z płyt tektonicznych, które chronią naszą planetę przed przegrzaniem.

7. Ziemia stale się zmienia, a nieustanna ingerencja człowieka przekształca ją w zupełnie inne miejsce niż kiedyś. Naukowcy sądzą, że z planety zniknie siedemdziesiąt pięć procent gatunków fauny w ciągu najbliższych trzystu lat.

8. Największym księżycem w Układzie Słonecznym jest Ganimedes, czyli naturalny satelita Jowisza. Księżyc jest dopiero piąty w kolejności.

9. Doba trwa 23 godziny 56 minut i 4 sekundy, co oznacza, że dzień na Ziemi trwa krócej niż założone 24 godziny.

10. W Układzie Słonecznym większość planet nosi nazwy pochodzące od rzymskich bogów oraz bogiń. Tylko Ziemia wyłamuje się z tego schematu.

11. Ocean Atlantycki posiada tyle samo wody, ile Antarktyda ma lodu.

Ocean Atlantycki

12. Najwyższym szczytem Ziemi jest Mauna Kea, która od podstawy dna Oceanu Spokojnego wznosi się na 10 203 m n. p.m.

13. Woda słodka stanowi jedynie 3% wszystkich wód znajdujących się na naszej planecie. 97% stanowią wody słone, które nie nadają się do konsumpcji przez człowieka.

14. Najbardziej suche miejsce na Ziemi znajduje się na Antarktydzie. W McMurdo Dry Valleys od 2 milionów lat nie spadła ani kropla deszczu.

15. Zdaniem naukowców za niemal 300 milionów lat, siedem kontynentów scali się w jeden o nazwie Pangea Ultima. Nazwa ma być nawiązaniem do czasów, w których istniał jeden ląd – Pangea.

16. W Turcji znajduje się najstarsza na świecie świątynia, której powstanie szacuje się na 12 tysięcy lat wstecz.

17. Granica Armstronga jest punktem, w którym na wysokości 18900/19350 metrów nad Ziemią, woda gotuje się w temperaturze 36 stopni.

18. Dwie trzecie spośród gatunków fauny i flory w oceanach nadal nie ma nadanych nazw.

19. Zdaniem naukowców Ziemia powstała 4, 6 miliardów lat temu.

20. Ponad 71% naszej planety pokrywa woda.

21. Najzimniejszym, suchym i wietrznym kontynentem na Ziemi jest Antarktyda.

22. Według wyliczeń naukowców na Ziemi w przeciągu wszystkich lat, w których żył człowiek, było w sumie ponad 107 miliardów ludzi. Obecnie naszą planetę zamieszkuje 7, 6 miliardów jednostek.

23. Burza jest niezwykle częstym zjawiskiem pogodowym, które można spotkać na Ziemi. Co dzień na naszej planecie powstaje 8, 6 miliona wyładowań elektrycznych.

24. W Układzie Słonecznym tylko na Ziemi wodę spotkać można w stanie stałym, ciekłym oraz parowym, czyli w trzech różnych stanach skupienia.

25. Niemal 40% gatunków flory i fauny zniknęło z powierzchni Ziemi w ciągu mniej niż 40 lat.

26. Najstarsza bakteria na Ziemi występowała już 3, 5 miliardów lat temu w Australii, czyli wcześniej niż pojawił się na planecie tlen.

27. Co cztery lata okres biegowy Ziemi trwa 365 dni, przez co w kalendarzu pojawia się rok przestępny, dłuższy o jeden dzień w lutym.

28. Pory roku są efektem niewielkiego przechylenia Ziemi względem Słońca. Najmniejsza różnica między porami roku występuje w okolicy równika.

29. Starożytni uczeni wierzyli, że Słońce krąży wokół Ziemi, co czyniło naszą planetę wówczas centrum Wszechświata.

30. Oddalone od siebie o 2000 km wyspy Samoa i Kiribati dzieli 25-godzinna różnica czasowa.

31. Na Ziemi istnieje szesnaście rodzajów lodu, które różnią się od siebie strukturą krystaliczną oraz wielkością.

32. Ziemia posiada tylko jedną naturalną satelitę. Bez Księżyca doba trwałaby jedynie sześć godzin.

33. Zaćmienie Słońca jest zjawiskiem, które zawsze intrygowało ludzkość, niezależnie od czasów, w jakich przyszli na świat. Ze wszystkich planet w Układzie Słonecznym, tylko na Ziemi można je zaobserwować.

34. Na Ziemi co roku występuje 100 tysięcy odczuwalnych trzęsień ziemi oraz 400 tysięcy wykrywalnych.

35. Naukowcy twierdzą, że Ziemia nie jest jedyną niezwykłą planetą. Szacuje się, że podobnych obiektów w Galaktyce jest 2 miliardy.

36. Najwyższy budynek na świecie znajduje się w Dubaju i nosi nazwę Burdż Chalifa. Jego wysokość wynosi 828 metrów, a sam budynek posiada 163 piętra.

37. Cień Ziemi można zobaczyć o wschodzie oraz zachodzie Słońca w postaci ciemnego niebieskiego lub szaroniebieskiego pasma w pobliżu linii horyzontu.

38. Jądro Ziemi w głównej mierze składa się żelaza.

39. Na Antarktydzie znajduje się najbardziej słony zbiornik wodny na całej Ziemi. Poziom zasolenia wynosi aż 44, 2%.

40. Według badań cała Ziemia była skuta lodem niemal 700 milionów lat temu.

41. Bez naszego naturalnego satelity Księżyca panowałby mrok, którego nie byłby w stanie rozświetlić nawet gwiazdy. Ludzie musieliby chodzić na oślep.

42. Góry stanowią 1/5000 powierzchni Ziemi, która jest gładka porównywalnie do kuli przeznaczonej do gry w kręgle.

43. Światło słoneczne dociera do Ziemi z opóźnieniem 8 minut i 20 sekund.

44. Lasy Amazonii noszące miano Zielonych Płuc Ziemi, produkują 20% całego tlenu.

45. Waga chmury burzowej oscyluje w okolicy czterdziestu siedmiu tysięcy kilogramów.

46. Algi znajdujące się w jeziorze Lac Rose w Senegalu, nieopodal Dakaru barwią wodę na różowy kolor, upodabniając ją do waty cukrowej.

47. Jeden z najbardziej okazałych gatunków morskich płetwal błękitny posiada serce wielkości samochodu.

48. Wody wodospadu Devil’s Kettle Falls znikają w czarnej dziurze, która do tej pory nie została zbadana. Nie wiadomo zatem, dokąd wpadają wody Devil’s Kettle Falls.

49. Niemal 100 tysięcy kilogramów waży regularna chmura.

chmury

50. W Wietnamie w Son Doong Cave znajduje się największa na świecie jaskinia. Mierzy ona 9 metrów, ma 200 metrów wysokości i 150 metrów szerokości, a odkryta została stosunkowo niedawno, bo w 1991 roku przez miejscowego rolnika.

51. Na Ziemi tylko jeden gatunek ptaków potrafi latać do tyłu. Mowa tu o kolibrach, czyli najmniejszych ptakach żyjących na Ziemi, które potrafią latać z zawrotną prędkością 115 km/h.

52. W Tajlandii z uwagi na dużą ilość wypadków drogowych za prowadzenie jazdy pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających kierowcy wysyłani są do pracy w kostnicy, aby zwiększyć świadomość konsekwencji swoich czynów.

53. W Niemczech zakazana jest walka z użyciem poduszek. W kraju panuje przekonanie, że jest to broń.

54. 120 milionów lat temu, przed erą dinozaurów na Ziemi żyły już karaluchy.

55. W Chinach wierzy się, że hałas odpędza złe duchy. Wykorzystuje się go do promocji produktów oraz lokali, a petardy puszcza się podczas rodzinnych uroczystości.

56. Osoby, które zostały przykryte lawiną, poszukiwane są przy wykorzystaniu rosomaków, które szukają swojego pokarmu do sześciu metrów pod ziemią.

57. Miś koala potrafi spać bez przerwy niecałą dobę, czyli niemal 20 godzin podczas dnia.

58. Owady widzą w zwolnionym tempie, przez co trudno je złapać lub zabić.

59. Podczas Zimnej Wojny Amerykanie planowali zamach na Księżyc, aby pokazać swoją militarną siłę.

60. W Indiach w wiosce Baktwang spotkać można największą rodzinę na świecie, na którą składa się mąż, jego 39 żon oraz niemal setka dzieci.

61. Osiem lat temu Aimea Davison została posiadaczką niewidzialnego dzieła za niebagatelną sumę 10 tysięcy dolarów.

62. Po utracie oka ślimaki są w stanie wytworzyć je na nowo.

ślimaki

63. Marchew miała niegdyś fioletową barwę. Jej pomarańczowy kolor wynika z mutacji, która miała miejsce w Holandii i doprowadziła do wyparcia jej poprzedniej słabszej odmiany.

64. Codziennie na Ziemi odbywa się około dwudziestu napadów na bank.

65. Powierzchnia Plutona jest porównywalna wielkością do Rosji.

66. W Chinach wieżowce budowane są niezwykle często. Co pięć dni powstanie nowy.

67. W Anglii za nieprawidłowo przyklejony znaczek z królową Elżbietą II można zostać uznanym za zdrajcę kraju. Mowa tu o przypięciu znaczka do góry nogami.

68. Największy odkryty w 1920 roku w Afryce meteoryt Hob waży 66 ton i jest zachowany niemal w całości.

69. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich na 100 kobiet przypada aż 219 mężczyzn.

70. Najgorętsze miejsce na Ziemi znajduje się w Libii i nosi nazwę Al-Alziza. Najwyższa z zanotowanych tam temperatur wynosiła 58 stopni Celsjusza.

71. W Korei lata kalendarzowe liczone są od narodzin Kim Ir Sena, co oznacza, że obecnie jest tam 108 rok.

72. Charles Darwin spróbował wszystkie odkryte przez siebie zwierzęta.

73. Stacja antarktyczna Wostok jest najzimniejszym punktem na Ziemi. Najniższa z temperatur wyniosła -89 stopni Celsjusza.

74. W Massachusetts chrapanie jest ściśle zabronione i można się go dopuścić jedynie w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu.

75. W Singapurze zabronione jest palenie papierosów, żucie gumy oraz korzystanie z windy w celach fizjologicznych.

Singapur

76. Firma Vitality Air trudni się sprzedażą czystego powietrza prosto z kanadyjskich gór, zamkniętego w butelkach wartych 20 dolarów.

77. Welwiczja prawdziwa posiada jedynie dwa mierzące 6 metrów liście, których nigdy podczas całego swojego życia nie zrzuca. Odradzają się one cały czas na nowo.

78. Tytoń jest rośliną, której nie wolno zbierać podczas deszczu, gdyż istnieje realne niebezpieczeństwo zatrucia się nikotyną. Objawia się to zawrotami głowy czy skokami ciśnienia krwi i rytmu tętna.

79. W Szwajcarii co roku wybierany jest nowy prezydent. Ponowna elekcja tego samego prezydenta jest niemożliwa.

80. Weteran wojenny Don Karkos stracił wzrok w wyniku ranienia odłamkiem. Kilkanaście lat później odzyskał wzrok, kiedy jeden z koni na wyścigach, na których przebywał, uderzył go w to samo oko, przemieszczając tym samym odłamek dalej.

81. Wśród zwierząt, które popełniają samobójstwa, znajdują się psy, byki, owce czy krowy.

82. Największa aktywność wulkanów ma miejsce w wodzie. Mowa tu nawet o 90% wszystkich aktywności.

83. Struś ma większe oko niż mózg.

84. Pamukkale jest miastem w południowo-zachodniej Turcji, w którym wskutek gromadzenia się węglanu powstają gorące źródła w formie zjawiskowych, błękitnych tarasów.

85. Człowiek w ciągu roku zabija 100 milionów rekinów. Dla porównania rekiny zabijają od 8 do 12 osób rocznie.

86. Kontynenty przemieszczają się w ciągu roku o 2 cm.

87. Człowiek dostrzega gołym okiem Wenus, Merkurego, Marsa, Jowisz oraz Saturn.

88. Na Ziemi codziennie ma miejsce 10 erupcji wulkanicznych.

wulkan

89. Eksperymenty na szympansach nie są zabronione jedynie w Gabonie i Stanach Zjednoczonych.

90. Ośmiornica Hapalochlaena jest jednym z najniebezpieczniejszych zwierząt morskich na świecie, która jednym ukłuciem jest w stanie zabić człowieka.

91. W celu identyfikacji kota najczęściej wykorzystuje się jego nos, który jest unikalny tak jak linie papilarne na ludzkich palcach.

92. W Las Vegas wszystkie kasyna pozbawione są zegarów, aby ich klienci siedzieli tam jak najdłużej.

93. Ośmiornica jest w stanie zjeść swoją mackę, kiedy odczuwa silny głód.

94. Największe paprocie drzewiaste występują w Nowej Zelandii. Ich pień mierzy nawet 20 metrów wysokości, a średnica wynosi 0, 5 metra.

95. Chłodny klimat miasta Longyearbyen na Svalbardzie sprawia, że zwłoki nie są w stanie przejść do etapu rozkładu. Ludzie u kresu życia zostają przeniesieni na stały ląd Norwegii.

96. W Chinach znajduje się miasto stanowiące kopię austriackiej wioski Hallstatt w celu podróżowanie bez opuszczenia kraju.

97. W południowej Tunezji można odnaleźć wydrążone ze skał podziemne miasto. Jego mieszkańcy preferują życie pod ziemią przez wzgląd na panujące w dzień upały oraz chłodne noce.

98. W Toronto mieszka ponad sto pięćdziesiąt grup etnicznych.

99. Nowy Jork jest miastem, w którym zamieszkuje więcej Włochów oraz Irlandczyków niż w stolicach ich krajów.

100. Na wysokości 5100 m n. p.m. w Peru mieści się najwyżej położone miasto na świecie La Rinconada.

101. Zapałki zostały wynalezione później niż zapalniczka.