AfrykaCiekawostki

Fakty, informacje i ciekawostki o Kamerunie

kuchnia

Kamerun, w którym mieszka ponad 200 różnych grup językowych, jest znany jako „Afryka w miniaturze” ze względu na swoją różnorodność.

Kraj Afryki Środkowej ma jeden z najwyższych wskaźników alfabetyzacji na kontynencie. Jego postęp utrudniają jednak uporczywe problemy z korupcją.

Kamerun graniczy z sześcioma krajami: Gwinea Równikowa, Gabon, Kongo, Republika Środkowoafrykańska, Czad i Nigeria. Graniczy również z Oceanem Atlantyckim po stronie zachodniej i jeziorem Czad po stronie północnej.

Kamerun gości około 90 procent wszystkich typów ekosystemów występujących w Afryce. Posiada linię brzegową, góry, sawannę, pustynię i tropikalny las deszczowy.

Archeolodzy posiadają dowody sugerujące, że ludzie zamieszkiwali Kamerun od co najmniej 50.000 lat. Pierwszymi mieszkańcami Kamerunu byli prawdopodobnie Baka.

Kamerunski parlament w kwietniu 2008 roku przyjął kontrowersyjną poprawkę do konstytucji, umożliwiającą prezydentowi Paulowi Biyi kandydowanie na trzecią kadencję w 2011 roku.

Za najstarszych mieszkańców Kamerunu uważa się Baka, plemię myśliwych-zbieraczy żyjących w lasach. Baka jest często błędnie nazywana Pigmejami ze względu na niski wzrost.

Reprezentacja narodowa Kamerunu w piłce nożnej, Indomitable Lions, zakwalifikowała się do mistrzostw świata FIFA sześć razy, więcej niż jakakolwiek inna drużyna afrykańska. W 1990 r. jako pierwsza drużyna w Afryce awansowała do ćwierćfinałów Pucharu Świata, a następnie zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000 r.

Prezydent Kamerunu, Paul Biya, zdobył imponujące 99,98% głosów w wyborach prezydenckich 1984 roku i 98,75% głosów w wyborach 1988 roku. Jednak ze względu na wprowadzone przez niego prawa polityczne, był jedynym kandydatem startującym w wyborach.

Kamerun ma 402 kilometry linii brzegowej.

Ponad 30% całej populacji żyje za mniej niż 1,25 dolara dziennie.

Kraj ten posiada wiele rezerw gazu ziemnego.

W 1990 roku Kamerun jako pierwszy kraj afrykański wszedł do ćwierćfinału Mistrzostw Świata FIFA w piłce nożnej, z wspaniałą grą 38-letniego Rogera Milli.

Pierwszymi Europejczykami, którzy przybyli do Kamerunu byli Portugalczycy w 1472 roku.

Portugalski badacz Fernão do Pó zauważył obfitość krewetek w rzece Wouri i nazwał ją Rio dos Camarões, od którego Kamerun otrzymał swoją nazwę.

Kamerunskie plaże są jednymi z najlepszych plaż w Afryce. Chociaż plaże Kamerunu nie są w pełni rozwinięte, aby w pełni zaspokoić ich potencjał, plaże te są jednak wspaniałe i przyciągają wielu ludzi z całego świata.

We wrześniu 2012 r. premier Kamerunu Marafa Hamidou Yaya została uwięziona za defraudację 29 mln USD.

Około 80% rodzimych lasów Kamerunu przeznacza się na pozyskiwanie drewna. Zniszczenie lasów deszczowych Kamerunu mogło doprowadzić do suszy we wnętrzu Afryki, ale ponieważ rząd Kamerunu otrzymuje rocznie 60 mln USD z tytułu pozyskiwania drewna, jest mało prawdopodobne, aby praktyka ta wkrótce się zmieniła.

Państwo Kamerun, utworzone w 1961 r. w wyniku zjednoczenia dwóch byłych kolonii, jednej brytyjskiej i jednej francuskiej, również walczyło o pokój i jedność.