Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Dźwirzynie

fot. Plaża w Dźwirzynie / Wikipedia

Dźwirzyno to nie za duża wieś znajdująca się w województwie zachodniopomorskim. Dla turystów poszukujących spokojnego miejsca na letni odpoczynek to doskonała destynacja. Niezaprzeczalną zaletą Dźwirzyna jest fakt, że znajduje się nad Morzem Bałtyckim. Zobaczcie interesujące ciekawostki o Dźwierzynie:

1. Blisko miasta

Dźwirzyno znajduje się niespełna dziesięć kilometrów od Kołobrzegu. Jest wobec tego dobrą bazą wypadową dla osób, które poszukują nieco spokojniejszego miejsca, choć w pobliżu największych atrakcji w północnej części Polski.

2. Sporty wodne

To doskonałe miejsce dla prawdziwych miłośników wodnych sportów. Bezpośredni dostęp do morza sprawia, że każdy z entuzjastów wodnych aktywności znajdzie tutaj coś dla siebie. Dodatkowo na miejscu znajduje się również jezioro Resko.

3. Międzynarodowy Szlak Rowerowy

Ciekawostką jest, że przez Dźwirzyno przebiega niesamowity międzynarodowy Szlak Rowerowy Wokół Bałtyku.

4. XIII wiek

Pierwsze wzmianki dotyczące tego obszaru pochodzą jeszcze z trzynastego wieku.

5. Latarnia morska

Dosyć istotnym momentem w latach osiemdziesiątych było przypadkowe natrafienie na pozostałości po latarni morskiej, która najprawdopodobniej pochodziła jeszcze ze średniowiecza.

6. Port

Jednym z najważniejszych miejsc w całej wsi jest port znajdujący się w przetoce, która łączy Resko Przymorskie z Morzem Bałtyckim. To istotne miejsce dla mieszkańców, ale także jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych. To właśnie tutaj można podziwiać piękne statki.

7. Zatoka Grzybowa

Niedaleko Dźwirzyna znajduje się słynna Zatoka Grzybowa, która słynie z dużych ilości bursztynów. To niewielki obszar, aczkolwiek zdołał się już wsławić w tym regionie kraju.

8. Wydmy

Zdecydowaną atrakcją wsi są słynne wydmy w Dźwirzynie. Usytuowane są pewnej części w pięknym sosnowym lesie. To raj dla turystów i fotografów.

9. Ludność

W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych wieś była zamieszkana właściwie przez kilkadziesiąt osób. W dużej mierze były to rodziny rybackie. Dopiero w latach sześćdziesiątych zaczęły się w Dźwirzynie regularne połowy.

10. Morskie rejsy

Wielu turystów decyduje się na morskie rejsy. Z tej perspektywy zwiedzanie okolic jest zupełnie inne i pozwala spojrzeć na Dźwirzyno w zupełnie inny sposób.

11. Premonstrateni

W siedemnastym wieku teren obecnego Dźwirzyna należał do premonstratensów.