10 najlepszych atrakcji w Zachodniopomorskim w 2023 roku

Latarnia w Kołobrzegu

Województwo zachodnio-pomorskie to niezwykłe i bardzo bogate w ciekawe obiekty, miejsce na mapie Polski. Bardzo dużą zaletą jest dostęp do brzegu Morza Bałtyckiego, a także stosunkowo niewielka odległość do zachodniego sąsiada. Ciężko zliczyć wszystkie atrakcje, lecz z pewnością jest to idealna destynacja zarówno dla pasjonatów podróżniczych, jak i rodzin z dziećmi.

1. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie – znajduje się w bardzo nowoczesnym budynku, którego projekt wyróżniono w wielu konkursach architektonicznych. Filharmonia jest bardzo interesująca i ciekawa, zarówno pod względem estetycznym jak i kulturalnym. Zespół muzyków swoją działalność rozpoczynał blisko 70 lat temu i cały czas przyjmuje w swoje szeregi nowych, zdolnych członków. Odbywają się tutaj koncerty symfoniczne, kameralne oraz koncerty edukacyjne i warsztaty dla najmłodszych dzieci. Ze względu na bardzo bogaty repertuar, każdy znajdzie coś dla siebie.

2. Latarnia w Kołobrzegu – obiekt, który działa już od ponad 3 wieków. Wysokość latarni osiąga 26 metrów, a zasięg światła jaki daje dochodzi do 16 mil morskich. Zasięg światła sięga ponad 36 metrów wysokości, natomiast jego źródłem są obecnie dwie żarówki o mocy 200W. W latarni znajduje się muzeum minerałów, które posiada kilkanaście witryn. Zobaczyć w nich można piękne okazy krystalicznych, ciętych oraz szlifowanych minerałów z całego świata. Zbiory muzeum szacowane są na kilkaset sztuk, z których najbardziej okazałe pochodzą z Maroka, Brazylii, Rosji, a nawet Madagaskaru.

3. Muzeum Techniki i Komunikacji – to jedno z największych obecnych w kraju muzeów technicznych. Założone zostało ponad 10 lat temu i cieszy się cały czas rosnącym zainteresowaniem i liczbą odwiedzających. Wielu zwiedzających pojawia się tutaj nawet kilkukrotnie, ponieważ za każdym razem możemy odkryć coś zupełnie nowego. Udostępnione są tutaj bardzo interesujące zdjęcia przedstawiające dawne życie codzienne w Szczecinie. W gablotach muzeum zobaczymy zbiory gadżetów bardzo popularnych i porządnych w czasach gdy rozwój techniki i elektroniki dopiero się zaczynał. Miłośnicy motoryzacji będą zachwyceni eksponatami w postaci jednośladów, jak i pierwszych, eleganckich samochodów. Wszystkie są zachowane w doskonałym stanie, dlatego można dokładnie przyjrzeć się najbardziej interesującym modelom. Pierwsze pojazdy użytkowane jako komunikacja miejska, także znalazły swoje miejsce w tym niezwykłym muzeum. Autobusy oraz tramwaje są autentyczne i były dawniej uczestnikami ruchu. Na terenie obiektu dzieci będą mogły poszaleć i przy okazji skorzystać edukacyjnie z wielu dostosowanych dla nich atrakcji. Będąc w województwie zachodnio-pomorskim nie można ominąć przyjemności jaką jest wizyta w tym muzeum.

4. Kawcza Góra – znajduje się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Posiada bardzo ładny punkt widokowy, z możliwością zejścia wprost na plażę przy brzegu morza. Widoczne jest z niej Świnoujście, a także urokliwe, strome klify nadające szczególnego charakteru. Zaskakujące dla wielu odwiedzających okazują się być bunkry, pamiętające czasy drugiej wojny światowej, które są pozostałością po tutejszej szkole marynarki wojennej. Bunkry sąsiadują z nadal czynnymi i wykorzystywanymi terenami wojskowymi, dlatego nie w każde miejsce można wejść, jednak udostępnione publicznie obiekty wystarczą, aby zapoznać się z ich wyglądem i przeznaczeniem.

5. Ogrody Tematyczne Hortulus – znajdujące się w Dobrzycy, w połowie drogi pomiędzy Kołobrzegiem a Koszalinem, to idealna alternatywa dla spędzenia całego dnia jedynie na plaży nad morzem. Na terenie o powierzchni 80 hektarów, można aktywnie wypocząć, odwiedzić Szkółkę Roślin Ozdobnych lub Centrum Ogrodnicze. Jako pierwszy stworzono ogród japoński, który pełen jest symboli japońskich, takich jak czerwone bramy i mosty, a także herbaciarnia. Z roślin najpiękniejsze są azalie japońskie, wiśnie, bambus czy magnolie. Największy zaś to ogród francuski, gdzie odnajdziemy elementy barokowe, takie jak rzeźby i misternie wycięte bukszpanowe żywopłoty. Jego harmonia i majestatyczność najlepiej widoczna jest ze skarpy. Ponad to występuje tutaj ponad 28 wszelakich ogrodów tematycznych, z których każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie i wprawi się w zachwyt. Po powrocie z tego miejsca, wielu zapragnie przekopać swoje przydomowe ogródki i zadbać o ich styl i spójność.

6. Fort Gerharda – inaczej nazywany Fortem Wschodnim, jest jednym z najstarszych obiektów przynależących do Twierdzy Świnoujście, a także jednym z najlepiej zachowanym fortów pośród wszystkich nadbrzeżnych w całej Europie. Po pierwszej wojnie światowej trafił pod władze niemieckiej marynarki wojennej i został częściowo rozbrojony. Następnie po drugiej wojnie światowej przejęli go Rosjanie, aby dopiero w 1962 roku oddano go miastu i od tej pory pełnił funkcję magazynu. Do dnia dzisiejszego fort przeszedł wiele modyfikacji, zanim zyskał obecny wygląd. Udostępniony do zwiedzania został w 2001 roku, a około 10 lat później, otwarto liczące ponad 2000 eksponatów Muzeum Obrony Wybrzeża. Możliwe jest zwiedzanie na własną rękę, jak i z przewodnikiem, który przeprowadzi podstawowe szkolenie wojskowe.

7. Zamek Książąt Pomorskich – należy do najpiękniej położonych zamków w Polsce. Jest to punkt obowiązkowy w trakcie podróży do Szczecina. Wielokrotnie przebudowywany posiada wiele elementów z różnych epok, między innymi wieżę zegarową z okresu renesansu. Po sporych zniszczeniach i dewastacji wynikającej się ze zmieniających się panujących, kilkukrotnie podejmowano próby odbudowy i renowacji, które przyniosły efekty dopiero po drugiej wojnie światowej. Obecnie na terenie zamku odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i obecne są wszelakie muzea, otwarte dla zwiedzających.

8. Ruiny Kościoła w Trzęsaczu – są jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Pomorza Zachodniego. Dzisiejsza pozostała południowa, ceglana ściana, przypomina o dawniejszym gotyckim kościele, zniszczonym przez napierający na niego morski żywioł. Ostatnie spektakularne osunięcie miało miejsce około 25 lat temu, pozostawiając ostatnią ścianę w odległości zaledwie 40 metrów od brzegu morza. Warto zaznaczyć, że kościół został wybudowany 2 kilometry od brzegu Morza Bałtyckiego w środku znajdującej się tutaj wsi. Miejskie legendy nazywają tutejsze tereny wodne tonią umarłych, gdyż krążą opowieści o ludzkich kościach wyrzucanych na plaże przez fale.

9. Motylarnia – znajdująca się pod Latarnią Morską w Niechorzu, jest miejscem, gdzie spotkamy swobodnie latające, najpiękniejsze i egzotyczne gatunki motyli. Nie jest to tylko atrakcja do oglądania, lecz niesamowite przeżycie dla wszystkich odwiedzających. Przysiadające na ramieniu motyle fascynują i zachwycają każdego, niezależnie od wieku.

10. Ukryta Kraina – to miejsce pełne magii, w którym interaktywne atrakcje pozwolą poczuć się dzieciom jak w bajce. Znajduje się ona w okolicach Portu Pasażerskiego w Kołobrzegu i zachęca do ożywiania świata magii za pomocą magicznej różdżki.

4.7/5 - (liczba ocen: 23)

Liczba komentarzy: 1

  • Jeszcze Bałtyckich Krzyż Nadziei (replika Krzyża Giewondzkiego), nad samym morzem oraz Aleja Papieska z drzew poświęconych przez ostatnich 3 papieży w Pustkowie (na szlaku rowerowym Pobierowo -Trzesacz).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.