10 Najlepszych Atrakcji w Świnoujściu 2024 ⛱️
Świnoujście to miasto najdalej wysunięte na zachód miasto w Polsce posiadające port morski, gazoport oraz kąpielisko. Położone jest na wybrzeżu, w województwie zachodniopomorskim i od zachodu graniczy z Niemcami.
Miasto to posiada ponadto status uzdrowiska. Świnoujście zamieszkuje ponad 40 tysięcy mieszkańców. Ze względu na swoje położenie nad morzem, oraz bliskiej granicy państwowej, jest to bardzo atrakcyjnie turystyczno-uzdrowiskowo miejsce.
Poniżej przedstawiamy 10 najciekawszych atrakcji w Świnoujściu oraz jego okolicach. Jest tu dużo miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, zwiedzić, obejrzeć. Kolejność wymienionych miejsc jest przypadkowa.
1. Miejska plaża w Świnoujściu
Jak jest morze to musi być i plaża. Obowiązkowo. Poza piaskiem mamy wspaniały widok na podziwianie statków wpływających i wypływających z portu czy gazoportu. Można również udać się wybrzeżem na dłuższy spacer na teren Niemiec. Plaża, co do zasady, w sezonie jest często sprzątana, więc nie jest mocno zaśmiecona. Dodatkowo można na niej znaleźć sporo ładnych, niezniszczonych muszelek, które możemy zabrać ze sobą jako pamiątkę z urlopu.
2. Promenada
Podobnie jak w niedalekich Międzyzdrojach, w Świnoujściu również znajduje się promenada. Tyle tylko, że na tej nie ma alei sław jak w tamtej, przez co jest tutaj mniej ludzi. W związku z tym na promenadzie w Świnoujściu mamy o wiele mniejszy tłok oraz większą przestrzeń. Wzdłuż promenady funkcjonuje wiele lokali oraz punktów gastronomicznych oraz usługowych. W sezonie ponadto często napotkamy jakieś mniejsze eventy – np. minikoncerty. Bardzo polecane miejsce na spacer z rodziną w słoneczny, wakacyjny dzień.
3. Latarnia Morska Świnoujście
Jeżeli mamy miasto, morze oraz port to musi być i latarnia morska którą warto zwiedzić. Dlatego w Świnoujściu również się takowa znajduje. Jest to najwyższa latarnia nad Morzem Bałtyckim. Jej wysokość wynosi 68 metrów.
Aby wejść na taras widokowy należy pokonać ponad 300 schodów. Wybudowana została w 1858 roku. Na terenie latarni morskiej znajduje się stała wystawa poświęcona ogólnie latarnictwu oraz ratownictwu morskiemu.
Godziny otwarcia zależne są od pory roku. W okresie jesienno zimowy (od stycznia do marzec oraz od wrzesień do październik) otwarta jest codziennie w godzinach 10:00 – 16:00, natomiast w okresie wiosennym (od kwietnia do czerwca oraz od września do października) otwarta jest codziennie w godzinach 10:00 – 18:00.
Najdłużej otwarta jest w okresie wakacyjnym, czyli lipcu oraz sierpniu, bowiem zwiedzać ją można wtedy codziennie w godzinach od 10:00 do 20:00. Ceny biletów zaczynają się już od 4 złotych. Jest to niewątpliwie wspaniała atrakcja dla całej rodziny, którą warto zobaczyć będąc w Świnoujściu albo jego okolicach.
4. Zachodni Fort Artyleryjski
Fort został wybudowany został w latach 1843 – 1863. Od tamtych czasów był wielokrotnie rozbudowywany oraz modernizowany. Po zakończeniu II Wojny Światowej, do roku 1962 stacjonowały tutaj wojska radzieckie.
Wybudowany został przez Prusaków w celach ochrony portu morskiego. Bardzo spory teren do zwiedzania, wskazane z całą rodziną, aczkolwiek przez uwarunkowanie terenu lepiej unikać jazdy wózkiem.
W budynkach znajdują się dodatkowe atrakcje, takie jak na przykład czasowe albo stałe wystawy kulturalno-historyczne.
Zachodni Fort Artyleryjski otwarty jest przez cały rok od godziny 10:00 do, w zależności od okresu, do godziny 16:00 (od stycznia do marca oraz od listopada do grudnia), do godziny 17:00 (w kwietniu oraz październiku), do godziny 18:00 w maju i wrześniu) lub do godziny 20:00 (od czerwca do sierpnia).
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na panująca pogodę, bowiem ze względu na warunki atmosferyczne mogą się zmienić godziny otwarcia fortu. Ceny biletów wstępu zaczynają się już od 8 zł.
5. Podziemne Miasto na wyspie Wolin
Położone jest pomiędzy plażą a stacją kolejki Świnoujście-Przytór. W związku z tym nie ma najmniejszego problemu z komunikacją do tego ciekawego i atrakcyjnego miejsca. Obecne zabudowania są w większości pozostałością po niemieckiej artylerii nadbrzeżnej (1939 – 1945). Po II Wojnie Światowej, od 1945 roku do 2013 roku mieściło się tutaj Zapasowe Stanowisko Dowodzenia wyższych władz wojskowych polskiej armii.
Mieściła się tutaj równocześnie ponadto siedziba dowódcy 8. Flotylli Ochrony Wybrzeża. Od 31 grudnia 2013 roku, a więc stosownie od niedawna, obiekt został przekazany Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu i udostępnione zostało dla turystów jako atrakcja. W zależności od pory roku kompleks jest otwarty o określonych godzinach.
Przed planowaną wizytą zalecane jest zapoznanie się z dokładnym rozkładem wejść, który dostępny jest na stronie internetowej Podziemnego Miasta na wyspie Wolin. Zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem. Program zwiedzania każdorazowo dopasowywany jest do wieku zwiedzających, w związku z tym jest to wspaniała atrakcja dla całej rodziny.
Podczas zwiedzania można zapoznać się między innymi z aspektami strategii ochrony wybrzeża oraz komunikacji pomiędzy oddalonymi od siebie stanowiskami obronnymi. Ceny biletów zaczynają się już od 12 zł.
6. Falochrony oraz Stawa Młyny
Wybudowane zostały na początku XIX wieku wraz ze Stawą Młyny, które pełniły (i pełnią nadal) funkcję znaku nawigacyjnego. Interesujące jest to, że znak ten wykonany jest właśnie w kształcie wiatraka i jego długość wgłąb Morza Bałtyckiego wynosi ponad 1. 400 metrów.
7. Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny – Gwiazdy Morza „Stella Maris”
Położona przy ul. Piastowskiej w Świnoujściu świątynia wybudowana została w stylu neogotyckim pod koniec XIX wieku. Do czasów II Wojny Światowej był to jedyny katolicki kościół na terenie Świnoujścia. We wnętrzu tej wspaniałej architektonicznie świątyni znajdują się witraże o bardzo dużej wartości artystycznej.
8. Park Zdrojowy w Świnoujściu
Jako że Świnoujście posiada status uzdrowiska, to znajdziemy tam w związku z tym park zdrojowy. Wybudowany został w XIX wieku według projektu Petera Josepha Lene, który był projektantem między innymi królewskich ogrodów w Poczdamie czy Berlinie. Większość roślinności, jaką tam znajdziemy pochodzi z terenów basenu Morza Śródziemnego. W centrum parku znajdziemy drzewo, które liczy już ponad 150 lat. Wszechobecna zieleń zrobi wrażenie na każdym. Warto więc, dla polepszenia swojego samopoczucia udać się na spacer do parku zdrojowego.
9. Baltic Park Molo Aquapark by Zdrojowa
Niewątpliwie jedna z większych atrakcji dla rodzin, w tym dzieci w Świnoujściu. To właśnie w tym aquaparku znajduje się pierwsza wybudowana na terenie Polski sztuczna fala do surfingu dla początkujących oraz weteranów surfingu. Wiele zjeżdżalni wodnych, rozbudowana oferta SPA (m. in sauny, jacuzzi) spowodują, że nie będziemy chcieli stamtąd w ogóle wyjść. Ceny karnetów zaczynają się już od 22 złotych. Dzieci do wzrostu nieprzekraczającego 1 metra mają wstęp darmowy.
10. Muzeum Rybołówstwa Morskiego
Muzeum znajduje się w dawnym budynku ratusza miejskiego. Jeżeli jesteśmy ciekawi historii rybołówstwa w Polsce oraz na terenie obecnego województwa zachodniopomorskiego oraz akweny Morza Bałtyckiego czy też interesują nas dzieje miast i regionu to jest to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. W niektórych pomieszczeniach mają miejsce interesujące wystawy czasowe również niezwiązanych z rybołówstwem.