42 najważniejsze atrakcje w Gdańsku i okolicach

Polskie Wybrzeże jest niezwykle piękne. Będąc nad morzem koniecznie trzeba odwiedzić Trójmiasto, a wśród niego największy – Gdańsk. Miasto portowe zachwyca odrestaurowanymi kamieniczkami oraz ciekawymi muzeami, nie wspominając już o krajobrazie i możliwości powdychania odrobiny jodu. tu również zobaczysz Centrum Solidarności, a także wiele innych historycznych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Poznaj ciekawe miejsca, dzięki którym lepiej poznasz to piękne miasto. Przedstawiamy najlepsze atrakcje jakie znajdziemy w Gdańsku i okolicach.

1. Stare Miasto

stare miasto

Jest tutaj wiele interesujących sklepów, przede wszystkim z bursztynem i straganów, które świetnie nadają się do robienia zakupów z pamiątkami. Jest tutaj też wiele wspaniałych restauracji, w których można zjeść pyszny posiłek. Ulice dosłownie zbudowane jak w bajce, otoczone kolorowymi kamienicami. Jest tu wspaniała architektura, fantastyczny asortyment lokalnych sklepów z ceramiką, szkłem i oczywiście bardzo dużo bursztynu. To klejnot Polski. (Zobacz na mapie)

2. Ulica Długa

ulica długa

Najbardziej znaną ulicą handlowo-usługową w Gdańsku jest Ulica Długa. To tu znajdują się liczne kawiarnie i restauracje. Spośród bogatego menu kuchni regionalnej i kuchni świata z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. (Zobacz na mapie)

3. Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności

Zaawansowana technologia i audio przewodnik. Europejskie Centrum Solidarności może być trochę zatłoczony w niektórych pokojach, ale ogólne doświadczenie jest wspaniałe. Jest to żywa historia. Można w pełni zrozumieć współczesną historię kraju i sytuację społeczną, która dominowała. Bilet kosztuje 20 zł za osobę. Byliśmy zaskoczeni, jak wiele nie wiemy o ruchu Solidarności. Tyle się dowiadujesz o sile i determinacji ludzi oraz o tym, jak długo walczyli o wolność. (Zobacz na mapie)

4. Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej

Jeśli lubisz historię, pokochasz to muzeum. Jeśli masz czas, daj sobie dwa dni na zwiedzanie. Muzeum jest ogromne. Niesamowita architektura z zewnątrz, oszałamiająca ilość ekspozycji wewnątrz. Warto skorzystać z audioprzewodnika, który poprowadzi Cię przez wszystkie pomieszczenia. To, co najbardziej wpłynęło na mnie, to historia narodu polskiego. Zdecydowanie warto! (Zobacz na mapie)

5. Ulica Mariacka

Ulica Mariacka

Wewnątrz Starego Miasta znajduje się ulica Mariacka, jedna z najbardziej romantycznych i historycznych ulic Gdańska. Znajduje się tam wiele sklepów z bursztynem i liczne kawiarnie. Jeśli szukasz bursztynu, to jest to ulica warta odwiedzenia. Jest to jedna z najpiękniejszych ulic w Gdańsku. (Zobacz na mapie)

6. Park Oliwski

Park Oliwski

Dziesięciominutowy spacer od dworca kolejowego Gdańsk Oliwa był tego wart. Relaksujący park, pięknie obsadzony, z dużą ilością miejsc do odpoczynku. Blisko drogi, ale jest tu bardzo cicho i spokojnie. Niewątpliwie najlepszy park w Gdańsku z wspaniałą architekturą. W czasie świątecznym znajdziemy tu liczne miejsca ozdobione lampkami świątecznymi. Jest tutaj również palmiarnia którą warto odwiedzić oraz niedaleko jest Archikatedra Oliwska. (Zobacz na mapie)

7. Archikatedra Oliwska

Archikatedra Oliwska

Doskonała katedra. Katedra jest ogromna, wszystkie ściany pomalowane na biało, ale wnętrze jest bardzo imponujące i pełne obrazów, rzeźb itp. Niedawno udałem się na wspaniały darmowy koncert. Podczas gdy w katedrze odbywają się okazjonalnie bezpłatne koncerty, regularnie odbywają się 20-minutowe demonstracyjne koncerty organowe, aby pokazać muzyczne cechy historycznych i masywnych organów oraz coroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Prawdziwą gwiazdą tego miejsca są organy 5100-rurowe wykonane przez cysterskiego mnicha (brata Michała) w latach 1763-1788. Organy też są ogromne, a ich dźwięk jest wspaniały. Blisko jest piękny park oliwski. (Zobacz na mapie)

8. Westerplatte

Tutaj rozpoczęła się II wojna światowa. Westerplatte było terenem, na którym rozpoczęła się II wojna światowa z niemieckim atakiem na Polskę. Warto odwiedzić wieżę widokową i pomnik. Można dopłynąć tutaj statkiem pirackim z pobliża Żurawia w Gdańsku Głównym. Wędrowaliśmy i znaleźliśmy kilka bardzo interesujących informacji z II wojny światowej. Na pamiątkę i cześć obrońców Westerplatte, Poczty Polskiej w Gdańsku i innych odważnych ludzi polskiego wybrzeża we wrześniu 1939 r. (Zobacz na mapie)

9. Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka

Przygotuj się na pokonanie 400 stopni, aby dotrzeć do dzwonnicy kościelnej. Tam czeka na Ciebie wyjątkowy widok na miasto. Sam kościół jest niesamowity. Mnóstwo drobnych szczegółów do obejrzenia. Wewnątrz można kupić wejście do wieży. Bilet wynosi 10 zł od osoby. (Zobacz na mapie)

10. Oliwskie Zoo

Zoo jest genialne. Widzieliśmy mnóstwo zwierząt na dużych otwartych przestrzeniach. Zwierzęta wydawały się szczęśliwe w swoim otoczeniu. Można było tu spędzić cały dzień. Zoo jest ogromne, urocze, bardzo piękne. Wiele różnych gatunków. Już chcemy wracać. Można dojść tutaj pieszo z najbliższej stacji kolejowej – Gdańsk Oliwa. Dystans wynosi około. 2 km. (Zobacz na mapie)

11. Fontanna Neptuna

Pomnik Neptuna

Gdańsk nieodłącznie kojarzy się z morzem, a jeśli tak to musi posiadać swojego opiekuna, mitologicznego boga mórz i oceanów Neptuna. Fontanna z Neptunem znajduje się wśród zabudowy gdańskich kamienic i nie sposób jej przeoczyć. Tu przychodzą wszyscy turyści ze swoimi życzeniami i pragnieniami, które pozostawiają władcy morskich odmętów razem z miedzianymi pieniążkami. Dzięki temu być może powrócą w to samo miejsce w przyszłości. (Zobacz na mapie)

12. Koło Widokowe

Koło Widokowe

Bilet normalny kosztuje 28 zł, a bilet ulgowy 18 zł. Obracasz się co najmniej cztery razy, dając Ci możliwość wykonania wspaniałych zdjęć. Przejażdżka trwa około 15 minut. Doskonały widok na miasto i świetna lokalizacja. (Zobacz na mapie)

13. Żuraw

Żuraw

Tuż przy rzece, blisko hoteli, sklepów i restauracji. Żuraw wygląda imponująco na tle rzeki, zwłaszcza z drugiej strony Motławy. Żuraw jest częścią Muzeum Morskiego. Podobała nam się nasza wizyta w tym historycznym miejscu. Bardzo pouczające. (Zobacz na mapie)

14. Ulica Piwna

Ulica Piwna

Wiele knajp, ale także kilka ciekawych sklepów znajduje się na tej ulicy tutaj. Na całym Starym Mieście są ukryte klejnoty. Polecam zwiedzanie Ulicy Piwnej, jeśli szukasz miłego wieczornego posiłku lub kawy w środku dnia. Ta piękna część starego miasta nie potrzebuje wycieczki z przewodnikiem. Można po prostu poświęcić czas na spacery i cieszyć się piękną architekturą. (Zobacz na mapie)

15. Spacer nad Motławą

Sołdek

Piękna okolica z wieloma możliwościami fotografowania. Bardzo fajny spacer nad rzeką z mnóstwem sklepów i restauracji do odwiedzenia. Druga strona rzeki wygląda jak nowoczesne kamieniczki. Trudno nie znaleźć się tam w pewnym momencie wizyty w Gdańsku, bo pobrzeże znajduje się na końcu ulicy Długiej. Jest to najbardziej charakterystyczna lokalizacja miasta. (Zobacz na mapie)

16. Molo Brzeźno

Gdańskie Molo

Bardzo polecane miejsce dla rodzin. Najczystsza plaża w Gdańsku, otoczona restauracjami i wszystkimi potrzebnymi udogodnieniami. Ładne molo z kawiarnią na końcu. Warto wybrać się tutaj na spacer w piękny dzień. Cała ta plaża jest czymś wyjątkowym w północnej Europie. (Zobacz na mapie)

17. Plaża w Jelitkowie

Plaża w Jelitkowie

To miejsce jest świetne dla miłośników joggingu. Z Jelitkowa można biec do mola w Brzeźnie lub w lewo do mola w Sopocie i mola w Orłowie. Jeśli nie lubimy biegać, to możemy przejechać się też w te miejsca na rowerze gdzie prowadzić nas będzie ścieżka rowerowa. Do mola w Sopocie jest około 3 km, a do mola w Orłowie 5 km. Jest jedna z najpiękniejszych tras biegowych w Polsce. Polecam spędzić kilka godzin odwiedzając plażę w Jelitkowie i przejść się w kierunku Sopotu lub Brzeźna. Wieczorami w sezonie w Jelitkowie odbywają się Disco-Polowe imprezy. (Zobacz na mapie)

18. Plaża Stogi

Plaża na stogach

Czysta i piękna plaża z ładną wodą. Podróż trwa 30 minut tramwajem z miasta. Uwielbiamy to miejsce. Jest tutaj kilka barów i jadłodajni, serwujących dobre jedzenie i piwo w rozsądnych cenach. Plac zabaw dla dzieci oraz duży parking z przystankami autobusowymi. Jest to dość szeroka plaża, obok której znajduje się las. (Zobacz na mapie)

19. Pomnik Trzech Krzyży

Pomnik Trzech Krzyży

Pomnik stoczniowców zabitych w Stoczni Gdańskiej podczas strajków. Jest to hołd dla stoczniowców zabitych w 1970 roku przez Związek Radziecki w wyniku strajków w Stoczni Gdańskiej. Pomnik ten znajduje się przed Muzeum Solidarności w Gdańsku. (Zobacz na mapie)

20. Złota Brama

Złota Brama

Znajduje się na końcu ulicy Długiej, naprzeciwko rzeki. Kończy ulicę i jest po prostu piękna. Nie sposób jej przegapić. Całkiem dobry punkt orientacyjny, by wiedzieć, gdzie jesteś. Została zbudowana w 1612 roku. (Zobacz na mapie)

21. Góra Gradowa

Góra Gradowa

Samo wzgórze wykorzystywane jest od tysiąca lat jako miejsce badań astronomicznych i jako fortyfikacje przez kilka wojen. Bunkry zostały ufortyfikowane wraz z nadejściem II wojny światowej. Uwielbiam ten widok. Polecam udać się tam wszystkim, którzy są w Gdańsku. Przynajmniej raz w dzień i raz w nocy. Piękny widok na miasto. (Zobacz na mapie)

22. Wielka Zbrojownia

Wielka Zbrojownia

Wielka Zbrojownia to pięknie odrestaurowany budynek w kolorze różu, który obecnie mieści Akademię Sztuk Pięknych. (Zobacz na mapie)

23. Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu

Historia wydobywania bursztynu i rzemiosła bursztynniczego. Największą chlubą wybrzeża jest jego skarb, a więc bursztyn wyrzucany na brzeg. Dlatego warto wybrać się do Muzeum Bursztynu, gdzie można zobaczyć okazałą ekspozycję drogocennych przedmiotów stworzonych z bursztynu. Można tu obejrzeć bryły nie tylko rodzimego bursztynu, ale również tego pochodzącego z różnych zakątków świata. (Zobacz na mapie)

24. Park im. Ronalda Reagana

Jest to ogromny park i do tego bardzo ładny. Posiada wiele placów zabaw i miejsc do jazdy na rowerze. Jest również połączony z morzem, dzięki czemu można spacerować do wybrzeża. Jest kilka parkingów, ale często są one pełne. Doskonały na spacer, przejażdżkę rowerem lub jazdę na rolkach. Jest piękny o każdej porze roku. Do dyspozycji jest kilka bezpłatnych placów zabaw z atrakcjami dostosowanymi do różnego wieku użytkowników, a także alejki i miejsca na grilla. Ronald Regan był bardzo ważny dla historii Polski. Wspierał polski Ruch Solidarności. (Zobacz na mapie)

25. Pachołek

Musisz być w dobrej formie, żeby się tam dostać, ale warto. Można robić wspaniałe zdjęcia. Polecamy przy ładnej pogodzie, kiedy nie jeśli jest zimno i deszczowo. Jest darmowa i otwarta przez cały rok, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Do Pachołka można dotrzeć po schodach – ta droga jest krótsza, ale bardziej wyczerpująca, druga droga jest dłuższa, ale nie tak męcząca jak schody. (Zobacz na mapie)

26. Narodowe Muzeum Morskie

Narodowe Muzeum Morskie

Jest kilka pięter i jest tutaj naprawdę duża ilość eksponatów. Układ muzeum jest dobrze przemyślany, a artefakty i wszystkie eksponaty muzealne są ładne i ciekawe. Zobaczysz tutaj piękne modele statków oraz starą broń. Z żurawiem, statkiem Sołdek i interaktywną ekspozycją włącznie, jest wiele do zobaczenia i zrobienia. Fascynujący kawałek historii. (Zobacz na mapie)

27. Teatr Szekspirowski

Teatr Szekspirowski

Pojechaliśmy na wycieczkę z przewodnikiem do teatru i byliśmy bardzo zadowoleni. Wycieczka obejmuje historię budowy teatru oraz jego współczesne użytkowanie. Jest to fascynujący teatr. Jeśli interesuje Cię teatr, warto poświęcić godzinę na zwiedzanie. Dach jest otwierany dzięki czemu czasami możesz oglądać spektakle na świeżym powietrzu. Architektura teatru to piękny współczesny przykład ludzkiej wyobraźni. (Zobacz na mapie)

28. Kościół Św. Katarzyny

Kościół Św. Katarzyny

Kościół Św. Katarzyny jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej przyciągających wzrok kościołów w tym wspaniałym mieście i jednym z jego najstarszych. Ładne wnętrza. Dekoracje wyglądają świetnie – wiele detali do zwiedzania, bardzo stara podłoga. Za 10 złotych można zwiedzić muzeum i wspiąć się na dzwonnicę, gdzie można również obejrzeć wspaniałe dzwony i podziwiać wspaniałe widoki na miasto. Miejsce to z pewnością warto odwiedzić. (Zobacz na mapie)

29. Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina

Filharmonia Bałtycka

Zakochałem się w architekturze tego ceglanego budynku. Połączenie nowego ze starym we wspaniałym stylu. Niedaleko jest wielki napis „Gdańsk” przy którym można zrobić zdjęcie. Wybudowany w 1897-1898 r. budynek ten był pierwotnie elektrownią o świetnym wyglądzie neogotyckim, który do 1945 r. został niemal całkowicie zniszczony przez wojska niemieckie, został przebudowany po wojnie i jest obecnie Bałtycką Salą Symfoniczną. Przystępna cenowo muzyka klasyczna tuż za rogiem. Zdecydowanie warto wybrać się na krótki koncert za 20 zł przed lub po kolacji. (Zobacz na mapie)

30. Dwór Artusa

Dwór Artusa

Dwór Artusa mieści się w białej kamienicy na gdańskiej starówce zaraz obok Neptuna. Obejrzyj reprezentacyjne miejsce kupców i rzemieślników. Niegdyś był on reprezentacyjną siedzibą bractw kupieckich. Tu toczyło się życie towarzyskie i handlowe. tu wyprawiano wykwintne uczty, do momentu kiedy w mieście nie nastała bieda. Mniej więcej w połowie XVIII wieku Dwór Artusa został przekształcony na giełdę. Na fasadzie budynku można podziwiać figury Fortuny, Scypiona, Temistoklesa, Kamilla, czy Judy Machabeusza. Można również obejrzeć wnętrza i naprawdę warto to zrobić. Wewnątrz znajduje się mnóstwo obrazów, a z sufitów zwisają modele okrętów. Tu można zobaczyć również największy piec kaflowy świata, o wysokości 10 metrów. (Zobacz na mapie)

31. Nowy Dom Ławy

Obrady ławników w pięknej scenerii. Tuż obok Dworu Artusa znajduje się Nowy Dom Ławy. W tym miejscu obradowali ławnicy po przeniesieniu z Ratuszu Głównego Miasta. Tu wystrój podobny jest do Dworu Artusa i też można podziwiać modele okrętów zwisające z sufitu. Niektóre są autentyczne, gdyż przetrwały wojnę, a inne stanowią repliki dawnego wystroju. Znajdują się tu piękne dębowe schody prowadzące na galeryjkę. (Zobacz na mapie)

32. Dom Uphagena

Dom Uphagena

Wielkomiejski XVII-wieczny szyk. Pośród gdańskich kamienic można znaleźć również muzeum mieszczaństwa, a dokładnie Dom Uphagena. Jan Uphage był radcą miejskim i ławnikiem, niezwykle bogatym, który przed swoją śmiercią ustanowił fundację, dzięki której dom miał pozostać w niezmienionym kształcie. Na początku XX wieku dom był już otwarty do zwiedzania. Oczywiście jak wszystkie budynki ucierpiał w czasie wojny, choć wiele wyposażenia udało się uratować. Dom jest niezwykle strojny i efektowny. (Zobacz na mapie)

33. Hevelianum

Hevelianum

Poznaj i zrozum lepiej kosmos. Jan Heweliusz był znanym miejscowym astronomem. Dlatego w Gdańsku musiało powstać centrum astrologiczne. Tutaj można zobaczyć interaktywną wystawę i poznać lepiej reguły rządzące wszechświatem. (Zobacz na mapie)

34. Murale

To było po prostu niesamowite chodzić po dawnej brzydkiej dzielnicy, którą usiłowali upiększyć. Najbardziej uderzył mnie sam rozmiar murali i ich liczba. Są one naprawdę wszędzie. Większość prac jest dobrze wykonana, niektóre z nich są wręcz wspaniałe. Znajdziesz tutaj murale Papieża Jana Pawła, samoloty i kosmiczne potwory. Jest to również okazja na spacer, który pozwala na omówienie murali, w tym tych, które najbardziej ci się podobają. (Zobacz na mapie)

35. Bursztynowy Stadion

Piękny bursztynowy stadion został wybudowany na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012. Najlepsza nowoczesna architektura i jeden z najpiękniejszych stadionów piłkarskich na świecie. Warto odwiedzić go oczywiście podczas imprezy sportowej lub koncertu. Z Gdańska Głównego dojedziesz tramwajem nr 10. Wysiądziesz na przystanku, na którym jest bursztyn jak na stadionie. Wejście za 15 zł z rabatem na kartę turysty. Sam stadion jest bardzo duży i nowoczesny. Jest tam fast food i piwo na sprzedaż. Świetne miejsce na obejrzenie meczu. Można tam spędzić kilka godzin. Niedaleko jest obiekt wystawienniczo-biurowy Amberexpo, gdzie organizowane są przeróżne targi branżowe. (Zobacz na mapie)

36. Ergo Arena

Jedna z najpiękniejszych i największych aren w Polsce. W tym miejscu gra zespół siatkarski LOTOS Trefl Gdańsk. Arena znajduje się na granicy. Jest to świetne miejsce na koncert. Niedaleko jest przystanek SKM – Gdańsk Żabianka. Warto również odwiedzić Ergo Arenę podczas imprezy sportowej lub koncertu. (Zobacz na mapie)

37. Galeria Forum

Galeria Forum

Kilka kroków od Starego Miasta. Bardzo nowoczesne, duże centrum handlowe. Bardzo ładny design wnętrz. Dobrze jest tutaj spędzić leniwe popołudnie na zakupy. Wiele sklepów, głównie z ubraniami. Znajdziemy tutaj ładowarki z krzesłami w całym centrum handlowym. Galeria Forum jest piękna, jest tutaj dużo przestrzeni i naturalnego światła. (Zobacz na mapie)

38. Galeria Bałtycka i Galeria Metropolia

Galeria Bałtycka to bardzo dobrze zaprojektowane centrum handlowe. Z szeroką gamą sklepów takich jak H&M, Zara TKMax, Mango, Reserved itd. Znajdziecie tutaj tak naprawdę dziesiątki sklepów odzieżowych. Jest tutaj też supermarket który ma dobrą ilość świeżych owoców i warzyw. To co uwielbiam w tym miejscu to piękna nowoczesna architektura, przytulne kawiarnie i ogromna różnorodność sklepów na każdą kieszeń. Bardzo blisko znajduje się również Galeria Metropolia, która z kolei jest połączona ze stacją SKM Gdańsk Wrzeszcz. (Zobacz na mapie)

39. Fontanna Czterech Kwartałów

Jest bardzo blisko kościoła Mariackiego, a po drugiej stronie drogi od fontanny znajduje się kilka pięknych sklepów z artykułami szklanymi. Cztery lwy robią wrażenie lekko odwracając się plecami do wody wystrzeliwanej z ziemi. W nocy jest spektakularnie. Światła nadają wszystkiemu sens. Fontanna przedstawia cztery lwy, z których każdy reprezentuje stary układ miasta Gdańska, gdy podzielony został na 4 części: ma symbolizować historyczne kwartały – Szeroki, Wysoki, Rybacki i Kogi. (Zobacz na mapie)

40. Rejs katamaranem

Poznaj miasto z innej perspektywy i zachwyć się widokami. Będąc w Gdańsku koniecznie trzeba poczuć, że znajdujemy się nad morzem, a właściwie Zatoką Gdańską. W Gdańsku znajduje się kilka tłumnie uczęszczanych plaż, ale to nie od nich w okresie letnim powinniśmy zacząć, a od rejsu katamaranem po zatoce. Można zobaczyć zabudowę Gdańska z zupełnie innej perspektywy. To niezapomniane przeżycie, które na długo pozostaje w pamięci. Nie trzeba wybierać się na rejs kilkudniowy, choć i takie można znaleźć. Można przepłynąć zatokę w ciągu 40 minut, a następnie wrócić na ląd, aby się posilić. (Zobacz na mapie)

41. Ratusz Miejski

Ratusz Gdański

Najpiękniejsze wnętrza w Polsce. Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku jest szczególnym miejscem. Znajdują się tu dwie zabytkowe i pięknie zdobione sale, które można zobaczyć. Wielka sala rady to chyba najpiękniejsze w Polsce ratuszowe wnętrze. Obrazy na sklepieniu i na ścianach, a także złocenia robią ogromne wrażenie. Można również zobaczyć salę, w której zgromadzona została korespondencja królewska i znajdują się oryginalne średniowieczne regały. Całość wystroju robi oszałamiające wrażenie. (Zobacz na mapie)

42. Stocznia Gdańska

Stocznia Gdańska

Szczególną cechą tego miasta są niezliczone żurawie, które można zobaczyć w okolicy. Sceneria pomaga uświadomić sobie, że Gdańsk był i jest centrum przemysłu stoczniowego w Polsce od czasów średniowiecza. Trudno przegapić ogromny obszar Stoczni Gdańskiej podczas podróży do tętniącego życiem miasta. Jest to działająca stocznia, ale także historycznie ważna nie tylko w historii Polski, ale i świata. Tutaj były pierwsze protesty przeciwko wpływom komunistycznym. (Zobacz na mapie)

Znacie jeszcze jakieś inne ciekawe atrakcje w Gdańsku? Napiszcie o nich w komentarzu na dole.
Sprawdź też:
Uniejów jest małym miasteczkiem, położonym nad Wartą, w województwie łódzkim,…