42 Najlepsze Atrakcje w Gdańsku

Gdańsk jest niezwykle piękny. Będąc nad morzem warto odwiedzić Trójmiasto, a w szczególności Gdańsk. Gdańsk zachwyca odrestaurowanymi kamieniczkami oraz ciekawymi muzeami, nie wspominając już o krajobrazie i możliwości powdychania odrobiny jodu.

Poznaj ciekawe miejsca w Gdańsku, dzięki którym lepiej poznasz to piękne miasto. Przedstawiamy najlepsze atrakcje w Gdańsku i okolicy.

Mini Zoo – Zwierzaki Nad Potokiem

Interaktywne Zoo „Zwierzaki Nad Potokiem” znajduje się w Żukczynie koło Gdańska. To miejsce, w którym dzieci mają okazję poznać, dotknąć, nakarmić i pogłaskać wiele gatunków oswojonych zwierzaków.

Warto tutaj przyjechać całą rodziną. Obiekt oferuje również możliwość organizacji imprez plenerowych i okolicznościowych: zabaw, festynów, biesiad, czy organizacji urodzin, ognisk i grillowania.

alpaki

Aktualnie prowadzona jest zrzutka dla Zwierzaków Nad Potokiem: https://zrzutka.pl/chrd3z

Dzieci po prostu uwielbiają karmienie zwierząt. Są tutaj bardzo dobre warunki do wypoczynku dla całych rodzin.

Wiele mieszkańców Mini Zoo urodziło się i wychowało wśród ludzi. Lubią kontakt z dziećmi, uwielbiają się przytulać i być głaskane.

Mini Zoo jest świetną atrakcją dla dzieci. Są tutaj: kucyki, emu, egzotyczne ptaki, daniele, kozy, świnki, owieczki, pawie i wiele innych. Emu – Nandi i Tośka skradną Wasze serce.

Na miejscu atrakcje:

 • karmienie 2 metrowych emu, alpak i innych zwierząt
 • jazda na kucyku
 • oglądanie egzotycznych ptaków, papug
 • przytulanie i głaskanie króliczków i świnek morskich
 • owce, kozy, daniele, świnki wietnamskie, kaczki ozdobne, pawie
 • huśtawki i zjeżdżalnia dla dzieci
 • minikoparka

żuraw koroniasty

Ceny:

 • bilet normalny – 15 zł
 • bilet ulgowy dla dzieci – 10 zł
 • dzieci do lat 3 – wstęp wolny
 • dodatkowo przejażdżka na kucyku 10 minut – 10 zł
 • dodatkowo spacer z alpakami 60 minut – 100 zł
 • dodatkowo organizacja urodzin/ogniska – 100 zł

Jeśli chodzi o alpaki, to są one bardzo spokojne.

Na życzenie można dostać za darmo kubek do karmienia zwierząt. Można alpaki nakarmić przysmakiem z ręki. Fajnie jest alpaki przytulać i robić sobie z nimi zdjęcia.

Sprawdź więcej szczegółów:

zwierzakinadpotokiem.pl

www.facebook.com/ZwierzakiNadPotokiem

Zwierzaki Nad Potokiem Żukczyn
ul. Nad Potokiem 5
83-031 Żukczyn

Dojazd autobusami z Gdańska, Pruszcza Gdańskiego, Starogardu Gdańskiego: 400, 401, 443, 445, 447, 884, 850

Do najbliższego przystanku autobusowego 4 minuty pieszo.

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja terminu przez telefon lub sms. Mini zoo można odwiedzić 7 dni w tygodniu, tylko trzeba wcześniej się umówić na wizytę.

Rezerwacja terminu wizyty: + 48 735 970 455

1. Stare Miasto

stare miasto

Jest tutaj wiele interesujących sklepów, przede wszystkim z bursztynem i straganów, które świetnie nadają się do robienia zakupów z pamiątkami. Jest tutaj też wiele wspaniałych restauracji, w których można zjeść pyszny posiłek. Ulice dosłownie zbudowane jak w bajce, otoczone kolorowymi kamienicami. To klejnot Polski. (Zobacz na mapie)

2. Ulica Długa

ulica długa

Najbardziej znana ulica handlowo-usługowa w Gdańsku. Tutaj znajdują się liczne kawiarnie i restauracje. Spośród bogatego menu kuchni regionalnej i kuchni świata z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. (Zobacz na mapie)

3. Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności może być trochę zatłoczone, ale ogólne doświadczenie jest wspaniałe. Można w zrozumieć lepiej historię kraju. Byliśmy zaskoczeni, jak wiele nie wiemy o ruchu Solidarności. Dowiesz się o sile i determinacji ludzi oraz o tym, jak długo walczyli oni o wolność. (Zobacz na mapie)

4. Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej

Jeśli lubisz historię to pokochasz to muzeum. Muzeum jest ogromne. Niesamowita architektura z zewnątrz i oszałamiająca ilość ekspozycji wewnątrz. Warto skorzystać z audioprzewodnika, który poprowadzi Cię przez wszystkie pomieszczenia. To, co najbardziej wpłynęło na mnie, to historia narodu polskiego. Zdecydowanie warto! (Zobacz na mapie)

5. Ulica Mariacka

Ulica Mariacka

Wewnątrz Starego Miasta znajduje się ulica Mariacka, jedna z najbardziej romantycznych i historycznych ulic Gdańska. Znajduje się tam wiele sklepów z bursztynem i liczne kawiarnie. Jeśli szukasz bursztynu, to jest to ulica warta odwiedzenia. Jest to jedna z najpiękniejszych ulic w Gdańsku. (Zobacz na mapie)

6. Park Oliwski

Park Oliwski

Dziesięciominutowy spacer od dworca kolejowego Gdańsk Oliwa był tego wart. Relaksujący park, pięknie obsadzony, z dużą ilością miejsc do odpoczynku. Niewątpliwie najlepszy park w Gdańsku z wspaniałą architekturą. W czasie świątecznym znajdziemy tu liczne miejsca ozdobione lampkami świątecznymi. Niedaleko jest Archikatedra Oliwska. (Zobacz na mapie)

7. Archikatedra Oliwska

Archikatedra Oliwska

Katedra jest ogromna. Wszystkie ściany pomalowane na biało, a wnętrze jest imponujące i pełne obrazów oraz rzeźb. Odbywają się tutaj wspaniałe darmowe koncerty. Prawdziwą perełką tego miejsca są organy 5100-rurowe wykonane przez cysterskiego Brata Michała w latach 1763-1788. Blisko jest piękny park oliwski.

(Zobacz na mapie)

8. Westerplatte

pomnik Westerplatte

Westerplatte było terenem, na którym rozpoczęła się II wojna światowa przez atak Niemców na Polskę. Można dopłynąć tutaj statkiem pirackim spod Żurawia w Gdańsku Głównym. Znaleźliśmy kilka bardzo interesujących informacji z II wojny światowej. Miejsce powstało na pamiątkę i cześć obrońców Westerplatte, Poczty Polskiej w Gdańsku i innych odważnych ludzi polskiego wybrzeża we wrześniu 1939 roku. (Zobacz na mapie)

9. Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka

Sam kościół jest niesamowity. Mnóstwo drobnych szczegółów do obejrzenia. Wewnątrz można kupić wejście do wieży. Przygotuj się na pokonanie 400 stopni, aby dotrzeć do dzwonnicy kościelnej. Tam czeka na Ciebie wyjątkowy widok na miasto.  (Zobacz na mapie)

10. Oliwskie Zoo

gdańskie zoo

Widzieliśmy mnóstwo zwierząt na dużych otwartych przestrzeniach. Zwierzęta wydawały się szczęśliwe w swoim otoczeniu. Można tu spędzić cały dzień. Zoo jest ogromne, urocze i piękne. Wiele różnych gatunków zwierząt. Można dojść tutaj pieszo z najbliższej stacji kolejowej – Gdańsk Oliwa. Dystans wynosi około. 2 km. (Zobacz na mapie)

11. Fontanna Neptuna

Pomnik Neptuna

Gdańsk nieodłącznie kojarzy się z morzem, a jeśli tak to musi posiadać swojego opiekuna, mitologicznego boga mórz i oceanów Neptuna. Fontanna z Neptunem znajduje się wśród zabudowy gdańskich kamienic i nie sposób ją przeoczyć. (Zobacz na mapie)

12. Koło Widokowe

Koło Widokowe

Bilet normalny kosztuje 28 zł, a bilet ulgowy 18 zł. Obracasz się co najmniej cztery razy, mając możliwość wykonania wspaniałych zdjęć. Przejażdżka trwa około 15 minut. Doskonały widok na miasto. (Zobacz na mapie)

13. Żuraw

żuraw

Tuż przy rzece, blisko hoteli, sklepów i restauracji. Żuraw wygląda imponująco na tle rzeki, zwłaszcza z drugiej strony Motławy. Żuraw jest częścią Muzeum Morskiego. Podobała nam się nasza wizyta w tym historycznym miejscu. (Zobacz na mapie)

14. Ulica Piwna

Ulica Piwna

Wiele knajp, ale także kilka ciekawych sklepów znajduje się na tej ulicy. Ta piękna część starego miasta nie potrzebuje wycieczki z przewodnikiem. Można po prostu poświęcić czas na spacery i cieszyć się piękną architekturą. (Zobacz na mapie)

15. Spacer nad Motławą

Sołdek

Piękna okolica z wieloma możliwościami fotografowania. Ciekawy spacer nad rzeką z mnóstwem sklepów i restauracji. Pobrzeże znajduje się na końcu ulicy Długiej. Jest to najbardziej charakterystyczna lokalizacja miasta. (Zobacz na mapie)

16. Molo Brzeźno

Gdańskie Molo

Bardzo polecane miejsce dla rodzin. Najczystsza plaża w Gdańsku, otoczona restauracjami i wszystkimi potrzebnymi udogodnieniami. Cała ta plaża jest czymś wyjątkowym w północnej Europie. (Zobacz na mapie)

17. Plaża w Jelitkowie

Plaża w Jelitkowie

To miejsce jest świetne dla miłośników joggingu. Z Jelitkowa można biec do mola w Brzeźnie lub do mola w Sopocie. Jeśli nie lubimy biegać, to możemy przejechać się też w te miejsca na rowerze gdzie prowadzić nas będzie ścieżka rowerowa. Jest jedna z najpiękniejszych tras biegowych w Polsce. Polecam spędzić kilka godzin odwiedzając plażę w Jelitkowie i przejść się w kierunku Sopotu lub Brzeźna. Wieczorami w sezonie letnim w Jelitkowie odbywają się Disco-Polowe imprezy. (Zobacz na mapie)

18. Plaża Stogi

Plaża na stogach

Czysta i piękna plaża. Podróż trwa 30 minut tramwajem z centrum miasta. Uwielbiamy to miejsce. Jest tutaj kilka barów i jadłodajni, serwujących dobre jedzenie i piwo w rozsądnych cenach. Plac zabaw dla dzieci oraz duży parking z przystankami autobusowymi. Jest to dość szeroka plaża, obok której znajduje się las. (Zobacz na mapie)

19. Pomnik Trzech Krzyży

Pomnik Trzech Krzyży

Pomnik stoczniowców zabitych w Stoczni Gdańskiej podczas strajków. Pomnik ten znajduje się przed Muzeum Solidarności w Gdańsku. (Zobacz na mapie)

20. Złota Brama

Złota Brama

Znajduje się na końcu ulicy Długiej, naprzeciwko rzeki. Kończy ulicę i jest po prostu piękna. Całkiem dobry punkt orientacyjny. Złota Brama została zbudowana w 1612 roku. (Zobacz na mapie)

21. Góra Gradowa

Góra Gradowa

Samo wzgórze wykorzystywane jest od tysiąca lat jako miejsce badań astronomicznych i jako fortyfikacje. Uwielbiam ten widok. Polecam udać się tam wszystkim, którzy są w Gdańsku. Przynajmniej raz w dzień i raz w nocy. Piękny widok na miasto. (Zobacz na mapie)

22. Wielka Zbrojownia

Wielka Zbrojownia

Wielka Zbrojownia to odrestaurowany budynek w kolorze różu, który obecnie mieści Akademię Sztuk Pięknych. (Zobacz na mapie)

23. Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu

Historia wydobywania bursztynu i rzemiosła bursztynniczego. Największą chlubą wybrzeża jest bursztyn wyrzucany na brzeg. Dlatego warto wybrać się do Muzeum Bursztynu, gdzie można zobaczyć okazałą ekspozycję drogocennych przedmiotów stworzonych z bursztynu. Można tu obejrzeć bryły nie tylko rodzimego bursztynu, ale również tego pochodzącego z różnych zakątków świata. (Zobacz na mapie)

24. Park im. Ronalda Reagana

Park Ronalda Reagana

Jest to ogromny park i do tego bardzo ładny. Posiada wiele placów zabaw i miejsc do jazdy na rowerze. Jest również połączony z morzem, dzięki czemu można spacerować do wybrzeża. Jest piękny o każdej porze roku. Ciekawe alejki i miejsca na grilla. Ronald Regan był bardzo ważny dla historii Polski. Wspierał polski Ruch Solidarności. (Zobacz na mapie)

25. Pachołek

widok z Pachołka

Musisz być w dobrej formie, żeby się tam dostać, ale warto. Atrakcje jest darmowa i otwarta przez cały rok, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Do Pachołka można dotrzeć po schodach lub od dłuższą drogą ale mniej wyczerpującą. (Zobacz na mapie)

26. Narodowe Muzeum Morskie

Narodowe Muzeum Morskie

Lilka pięter z naprawdę duża ilość eksponatów. Układ muzeum jest dobrze przemyślany, a artefakty i wszystkie eksponaty muzealne są ładne i ciekawe. Zobaczysz tutaj piękne modele statków oraz starą broń. Z Żurawiem, statkiem o nazwie Sołdek i interaktywną ekspozycją włącznie, jest wiele do zobaczenia i zrobienia. Fascynujący kawałek historii. (Zobacz na mapie)

27. Teatr Szekspirowski

Teatr Szekspirowski

Wycieczka z przewodnikiem do teatru obejmuje historię budowy teatru oraz jego współczesne użytkowanie. Jeśli interesuje Cię teatr, warto poświęcić godzinę na zwiedzanie. Dach jest otwierany dzięki czemu czasami możesz oglądać spektakle na świeżym powietrzu. Architektura teatru to piękny współczesny przykład ludzkiej wyobraźni. (Zobacz na mapie)

28. Kościół Św. Katarzyny

Kościół Św. Katarzyny

Kościół Św. Katarzyny jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej przyciągających wzrok kościołów w Gdańsku i jednym z najstarszych. Ładne wnętrza. Dekoracje wyglądają świetnie – wiele detali i bardzo stara podłoga. Za 10 złotych można zwiedzić muzeum i wspiąć się na dzwonnicę, gdzie można obejrzeć wspaniałe dzwony i podziwiać wspaniałe widoki na miasto. Miejsce to z pewnością warto odwiedzić. (Zobacz na mapie)

29. Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina

Filharmonia Bałtycka

Zakochałem się w architekturze tego ceglanego budynku. Połączenie nowego ze starym we wspaniałym stylu. Niedaleko jest wielki napis „Gdańsk” przy którym można zrobić zdjęcie. Wybudowany w 1897-1898 roku budynek był pierwotnie elektrownią o świetnym wyglądzie neogotyckim, który do 1945 roku został niemal całkowicie zniszczony przez wojska niemieckie, został przebudowany po wojnie i jest obecnie Bałtycką Salą Symfoniczną. Przystępna cenowo muzyka klasyczna. (Zobacz na mapie)

30. Dwór Artusa

Dwór Artusa

Dwór Artusa mieści się w białej kamienicy na gdańskiej starówce zaraz obok Neptuna. Obejrzyj reprezentacyjne miejsce kupców i rzemieślników. Niegdyś był on reprezentacyjną siedzibą bractw kupieckich. Tu toczyło się życie towarzyskie i handlowe. Wyprawiano wykwintne uczty, do momentu kiedy w mieście nie nastała bieda. Mniej więcej w połowie XVIII wieku Dwór Artusa został przekształcony w giełdę. Na fasadzie budynku można podziwiać figury Fortuny, Scypiona, Temistoklesa, Kamilla, czy Judy Machabeusza. Można również obejrzeć wnętrza i naprawdę warto to zrobić. Wewnątrz znajduje się mnóstwo obrazów, a z sufitów zwisają modele okrętów. Tu można zobaczyć również największy piec kaflowy świata, o wysokości 10 metrów. (Zobacz na mapie)

31. Nowy Dom Ławy

Obrady ławników w pięknej scenerii. Tuż obok Dworu Artusa znajduje się Nowy Dom Ławy. W tym miejscu obradowali ławnicy po przeniesieniu z Ratuszu Głównego Miasta. Wystrój podobny jest do Dworu Artusa i też można podziwiać modele okrętów zwisające z sufitu. Niektóre są autentyczne, gdyż przetrwały wojnę, a inne stanowią repliki dawnego wystroju. Znajdują się tu piękne dębowe schody. (Zobacz na mapie)

32. Dom Uphagena

Dom Uphagena

Wielkomiejski XVII-wieczny szyk. Pośród gdańskich kamienic można znaleźć również muzeum mieszczaństwa, a dokładnie Dom Uphagena. Jan Uphage był radcą miejskim i ławnikiem, niezwykle bogatym, który przed swoją śmiercią ustanowił fundację, dzięki której dom miał pozostać w niezmienionym kształcie. Na początku XX wieku dom był już otwarty do zwiedzania. Oczywiście jak wszystkie budynki ucierpiał w czasie wojny, choć wiele wyposażenia udało się uratować. (Zobacz na mapie)

33. Hevelianum

Hevelianum

Poznaj i zrozum lepiej kosmos. Jan Heweliusz był znanym miejscowym astronomem. Dlatego w Gdańsku powstało centrum astrologiczne. Można zobaczyć interaktywną wystawę i poznać lepiej reguły rządzące wszechświatem. (Zobacz na mapie)

34. Murale

murale zaspa

Najbardziej uderzył mnie sam rozmiar murali i ich liczba. Większość prac jest dobrze wykonana, niektóre z nich są wręcz wspaniałe. Znajdziesz tutaj murale Papieża Jana Pawła, samoloty i potwory z kosmosu. (Zobacz na mapie)

35. Bursztynowy Stadion

stadion

Piękny bursztynowy stadion został wybudowany z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Z Gdańska Głównego dojedziesz tramwajem nr 10. Sam stadion jest bardzo duży i nowoczesny. Niedaleko jest obiekt wystawienniczo-biurowy Amberexpo, gdzie organizowane są przeróżne targi branżowe. Są tutaj też Gokarty, miejsce dla zabaw dla dzieci i można skoczyć na bungee. (Zobacz na mapie)

36. Ergo Arena

ergo arena

Jedna z największych aren w Polsce. W tym miejscu gra zespół siatkarski LOTOS Trefl Gdańsk. Arena znajduje się na granicy Gdańska i Sopotu. Niedaleko jest przystanek SKM – Gdańsk Żabianka. (Zobacz na mapie)

37. Galeria Forum

Galeria Forum

Kilka kroków od Starego Miasta. Bardzo nowoczesne, duże centrum handlowe. Dobrze jest tutaj spędzić leniwe popołudnie na zakupy. Wiele sklepów, głównie z ubraniami. Galeria Forum jest piękna, jest tutaj dużo przestrzeni i naturalnego światła. (Zobacz na mapie)

38. Galeria Bałtycka i Galeria Metropolia

Galeria Bałtycka

Galeria Bałtycka to bardzo dobrze zaprojektowane centrum handlowe. Znajdziecie tutaj tak naprawdę dziesiątki sklepów odzieżowych. To co uwielbiam w tym miejscu to piękna nowoczesna architektura, przytulne kawiarnie i ogromna różnorodność sklepów na każdą kieszeń. Bardzo blisko znajduje się również Galeria Metropolia, która z kolei jest połączona ze stacją SKM Gdańsk Wrzeszcz. (Zobacz na mapie)

39. Fontanna Czterech Kwartałów

Fontanna Czterech Kwartałów

Znajduje się blisko kościoła Mariackiego, a po drugiej stronie drogi od fontanny znajduje się kilka pięknych sklepów z artykułami szklanymi. W nocy widoki są spektakularne. Światła nadają wszystkiemu sens. Fontanna przedstawia cztery lwy, z których każdy reprezentuje stary układ miasta Gdańska, gdy podzielony został na 4 części. Ma symbolizować historyczne kwartały – Szeroki, Wysoki, Rybacki i Kogi. (Zobacz na mapie)

40. Rejs katamaranem lub galeonem

Czarna Perła

Poznaj miasto z innej perspektywy i zachwyć się widokami. Będąc w Gdańsku koniecznie trzeba poczuć, że znajdujemy się nad Zatoką Gdańską. Można zobaczyć zabudowę Gdańska z zupełnie innej perspektywy. To niezapomniane przeżycie, które na długo pozostaje w pamięci. Można przepłynąć zatokę w ciągu 40 minut, a następnie wrócić na ląd. (Zobacz na mapie)

41. Ratusz Miejski

Ratusz Gdański

Najpiękniejsze wnętrza w Polsce. Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku jest szczególnym miejscem. Znajdują się tu dwie zabytkowe i pięknie zdobione sale. Wielka sala rady to chyba najpiękniejsze w Polsce ratuszowe wnętrze. Obrazy na sklepieniu i na ścianach, a także złocenia robią ogromne wrażenie. Można również zobaczyć salę, w której zgromadzona została korespondencja królewska i znajdują się oryginalne średniowieczne regały. (Zobacz na mapie)

42. Stocznia Gdańska

Stocznia Gdańska

Szczególną cechą tego miasta są liczne żurawie, które można zobaczyć w okolicy. Sceneria pomaga uświadomić sobie, że Gdańsk jest centrum przemysłu stoczniowego w Polsce od czasów średniowiecza. Jest to działająca stocznia, ale także historycznie ważna nie tylko w historii Polski, ale i świata. Tutaj odbywały się pierwsze protesty przeciwko wpływom komunistycznym. (Zobacz na mapie)

Znacie jeszcze jakieś inne ciekawe atrakcje w Gdańsku? Napiszcie o nich w komentarzu na dole.

Zobacz też: Co warto zobaczyć w Gdańsku
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *