16 najlepszych atrakcji dla dzieci w Gdańsku

Most zwodzony nad Motławą

Gdańsk to nie tylko jedno z najpiękniejszych polskich miasta polecanych do zwiedzania przez zagraniczne przewodniki, ale też mnóstwo atrakcji dla najmłodszych w razie niepogody, która uniemożliwi plażowanie nad Bałtykiem.

1. Centrum Hewelianum

To centrum nauki umiejscowione w dawnych fortyfikacjach Grodzisko na Górze Gradowej. Wystawy stałe pozwalają na atrakcyjne poznawanie wiedzy z zakresu geografii, przyrody, energii, matematyki i historii. Do tego widoki, jakie rozciągają się z Góry Gradowej pozwalają na obejrzenie przepięknej panoramy Gdańska.

2. EduPark

Kolejna atrakcja edukacyjna dla starszych dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym pozwalająca na poznanie tajemnic z zakresu chemii lub fizyki i ciekawe spędzenie czasu przez całą rodzinę. Dzięki interaktywnej wystawie można tu bowiem samodzielnie przeprowadzać eksperymenty w pięciu dziedzinach nauki.

3. Ośrodek Kultury Morskiej

Gdańsk bez morza nie miałby swojego charakteru, nic więc dziwnego, że właśnie tutaj powstało centrum edukacyjne przybliżające tajemnice i specyfikę życia na morzu. Dzieci mogą tutaj posterować modelami statków pływających w wielkim basenie, założyć marynarskie stroje lub poznać specyfikę portowego życia, a jedną z największych atrakcji jest możliwość samodzielnego wywołania tsunami.

4. Rejs na Westerplatte

Czarna Perła

Wyprawa statkiem wycieczkowym na Westerplatte to nie tylko znakomita lekcja historii, ale także możliwość zobaczenia zabytków Gdańska od strony rzeki Motławy. Oglądana z tej perspektywy stocznia gdańska, statki oraz dźwigi robią niesamowite wrażenie nie tylko na najmłodszych.

5. Europejskie Centrum Solidarności i Wydział Zabaw

To z kolei lekcja historii XX wieku przekazywana najmłodszym w przystępnej formie interaktywnych zabaw zorganizowanych w Wydziale Zabaw, gdzie można budować wieże z gigantycznych klocków lub majstrować przy wielkich sterach i przyciskach. Starsze dzieci może zainteresować z kolei atrakcyjna, interaktywna wystawa przybliżająca specyfikę powstania ruchu Solidarności i strajków w stoczni gdańskiej.

6. Park w Oliwie

To wyjątkowo urokliwe miejsce, w którym można odpocząć wśród pięknie zaaranżowanej przyrody. Znajdziemy tutaj bowiem parki w stylu angielskim, francuskim czy japońskim, a także palmiarnię i lipową aleję. Dzieci uwielbiają przeprawiać się przez Potok Oliwski czy oglądać zwierzęta w ogrodzie zoologicznym położonym na skraju parku. Najmłodsi mogą tu skorzystać z wożenia w drewnianych, stylowych wózkach, które są dodatkową atrakcją tego miejsca.

7. ZOO

Piękne przestrzenie, ogromne wybiegi, mnóstwo wspaniałych, egzotycznych zwierząt, o które naprawdę dobrze się troszczą. Można spędzić tutaj kilka godzin spacerując. Nie ma zbyt wiele zwierząt, ale bardzo różne gatunki. Naprawdę miła wycieczka z dziećmi.

8. Stadion Energa Gdańsk i Playground Arena

Nowoczesny, duży, urozmaicony i czysty plac zabaw dla dzieci w pobliżu Stadionu w Gdańsku. Również przystępne ceny. Dobre możliwości parkowania w pobliżu.

9. Kraina Zabawy

Atrakcją są liczne zjeżdżalnie, drabinki, piaskownice, i skate park. Jest to największy w Trójmieście plenerowy plac zabaw. Blisko znajduje się również siłownia pod gołym niebem. Obok natomiast są ścieżki rowerowe, tereny idealne do rekreacji i plaża.

10. Dom Uphagena

Tutaj możesz pokazać swojemu dziecku, jak przed wiekami żyli zamożni mieszczanie Gdańska. Jest to jedna z niewielu w Europie kamienic mieszczańskich z XVIII wieku dostępnych dla turystów do zwiedzania. Klatka schodowa prowadzi do kilku pokoi, na parterze jest dostęp do pomieszczeń domowych, a na drugim piętrze jest więcej atrakcji. Grzejniki kaflowe były cechą rzadko spotykaną w tamtych czasach. Odwiedziny są bezpłatne we wtorek. Wystrój był uderzająco nowoczesny. Miejsce to ma inny styl niż większość innych miejsc w Gdańsku. Opłaca się odwiedzić.

11. Hipodrom

Warto zobaczyć, czy może odbywają się zawody na Hipodromie na granicy Gdańska i Sopotu. Znajdziemy tutaj kilka szkółek konnych, w których możemy wykupić lekcje jazdy konnej lub po prostu nasza pociecha może przejechać się na koniu lub kucysku.

12. Muzeum Bursztynu

Ciekawe miejsce do odwiedzenia. Bursztyn będzie dostępny w sprzedaży w całym Gdańsku, więc warto dowiedzieć się o nim więcej w Muzeum Bursztynu, które znajduje się w centrum Starego Miasta. Informacje, ciekawostki i wspaniałe eksponaty. Warto odwiedzić muzeum w deszczowy dzień.

13. Teatr Miniatura

Teatr Miniatura to jeden z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce. Realizuje on repertuar dla całej rodziny. Co roku odbywa się tutaj około 300 spektakli.

14. Trakt Królewski – Ulica Długa

stare miasto

Piękna ulica z mnóstwem restauracji, sklepami z pamiątkami, czy pokazami muzycznymi. Ulica ta została mocno zbombardowana w czasie II wojny światowej, ale została przebudowana, aby wyglądać tak jak przedtem. Przy wejściu na ulicę przy Złotej Bramie znajdują się fotografie tego, jak wyglądała w 1945 roku. Ulica, szczególnie przy Fontannie Neptuna, jest pełna pieszych.

15. Diabelski młyn

Koło Widokowe

Przejażdżka trwa 15 minut i jest fantastycznym sposobem na uzyskanie lepszego widoku na miasto. Każdy obrót zajmuje kilka minut. Świetna okazja zrobienia wspaniałych zdjęć.

16. Napis GDAŃSK

Wielki napis Gdańsk

Tutaj możemy zrobić zdjęcie naszym pociechom. Napis jest naprawdę wielki, a niedaleko znajduje się most który jest podnoszony co również jest nie lada atrakcją. Zobaczycie go spacerując wzdłuż Motławy. Znajduje się niedaleko Filharmonii Gdańskiej, na wyspie Ołowianka.

16 najlepszych atrakcji dla dzieci w Gdańsku
4.5 (89%) 60 głosów
Sprawdź też:
Malowniczo położona u stóp Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego –…