Co warto zobaczyć w Gdańsku w 2023 roku

Dwór Artusa

Jeżeli wybierasz się na dzień lub weekend do Gdańska, koniecznie zaplanuj spacer po Starym Mieście. Niewiele jest w Polsce miast tak pięknych, kipiących życiem i bogactwem wspaniałych zabytków. Bez względu na to, czy spędzasz tu czas urlopu, czy załatwiasz sprawy biznesowe, szybki wypad na Gdańską Starówkę jest obowiązkowym punktem programu.

Co warto zobaczyć w Gdańsku w jeden dzień lub na weekend.

Zobacz też: Gdańskie zabytki które warto zobaczyć

Mini Zoo – Zwierzaki Nad Potokiem

Interaktywne Zoo „Zwierzaki Nad Potokiem” znajduje się w Żukczynie koło Gdańska. To miejsce, w którym dzieci mają okazję poznać, dotknąć, nakarmić i pogłaskać wiele gatunków oswojonych zwierzaków.

Mini zoo otwarte jest od czwartku do niedzieli od 10 do 17.

Dzieci po prostu uwielbiają karmienie zwierząt. Są tutaj bardzo dobre warunki do wypoczynku dla całych rodzin.

Wiele mieszkańców Mini Zoo urodziło się i wychowało wśród ludzi. Lubią kontakt z dziećmi, uwielbiają się przytulać i być głaskane.

karmienie emu

Mini Zoo jest świetną atrakcją dla dzieci. Są tutaj: kucyki, emu, egzotyczne ptaki, daniele, kozy, świnki, owieczki, pawie i wiele innych. Emu – Nandi i Tośka skradną Wasze serce. Większość zwierząt jest oswojona. Można podejść, karmić.

Zobaczcie jakie zwierzęta się tutaj znajdują: Galeria

Atrakcje:

 • karmienie 2 metrowych emu, alpak i innych zwierząt
 • jazda na kucyku
 • oglądanie egzotycznych ptaków, papug
 • przytulanie i głaskanie króliczków i świnek morskich
 • owce, kozy, daniele, świnki wietnamskie, kaczki ozdobne, pawie
 • huśtawki i zjeżdżalnia dla dzieci
 • minikoparka

kucyki

Ceny:

 • dorośli– 20 zł
 • dzieci – 10 zł
 • dzieci poniżej 3 lat – wstęp wolny
 • dodatkowo przejażdżka na kucyku – 10 zł

Jeśli chodzi o alpaki, to są one bardzo spokojne.

alpaki

Na życzenie można dostać za darmo kubek do karmienia różnych zwierząt. Można alpaki nakarmić przysmakiem z ręki. Fajnie jest alpaki przytulać i robić sobie z nimi zdjęcia.

Wkraczamy na Drogę Królewską

Złota Brama

Najprostszą metodą zwiedzania gdańskiej starówki będzie spacer wzdłuż historycznej Drogi Królewskiej. Wejdziemy na nią przestępując renesansową Bramę Wyżynną, w której dziś mieści się Centrum Informacji Turystycznej. Tuż za nią znajduje się Barbakan Gdański, czyli Katownia i Wieża Więzienna – obecnie siedziba Muzeum Bursztynu.

Zobacz też -> Najlepsze atrakcje dla dzieci w Gdańsku

Ratusz Gdański

Idąc dalej dotrzemy do Złotej Bramy. W zasięgu wzroku znajduje się Dwór bractwa św. Jerzego, Teatr Wybrzeże i Targ Węglowy – na co dzień parking, w sezonie będący przestrzenią dla licznie organizowanych tu imprez kulturalnych. Ponad głowami spacerowiczów góruje 80-metrowa wieża najważniejszego ze świeckich zabytków Gdańska, czyli gotycki Ratusz Głównego Miasta.

Długi Targ

Ulica Długa

Na Długim Targu znajdziemy najbardziej rozpoznawalny symbol miasta, czyli słynną Fontannę Neptuna. Warto zwrócić uwagę na znajdujący się tuż za nią Dwór Artusa i poszukać wzrokiem Nowego Domu Ławy.

Zielona Brama

Zielona Brama

Trakt Królewski zamyka Zielona Brama, budowana jako rezydencja królewska, mieszcząca dziś oddział Muzeum Narodowego. Przechodząc na jej drugą stronę kończymy spacer po Drodze Królewskiej. Patrząc przed siebie, w oddali widzimy już najstarszy europejski dźwig portowy, czyli Żuraw, którego sylwetka wskazuje nam cel dalszego zwiedzania Trójmiasta.

Inne atrakcje w Gdańsku

Westerplatte było terenem, na którym rozpoczęła się II wojna światowa przez atak Niemców na Polskę. Zwiedzanie terenu Westerplatte jest dla miłośników historii czymś wyjątkowym.

pomnik Westerplatte

Molo w Brzeźnie to miejsce warte odwiedzenia dla  całych rodzin. Plaża otoczona restauracjami i wszystkimi udogodnieniami.

Gdańskie Molo

Warto zwiedzić również oliwskie zoo. Widzieliśmy mnóstwo zwierząt na dużych otwartych przestrzeniach. Można tu spędzić cały dzień. Zoo jest ogromne, urocze i piękne.

zoo Gdańsk Oliwa

Europejskie Centrum Solidarności może być trochę zatłoczone, ale ogólne doświadczenie jest wspaniałe. Fantastyczne miejsce w niebanalny sposób przedstawiające nieodległą historię naszego kraju.

Europejskie Centrum Solidarności

Muzeum II Wojny Światowej jest duże. Niesamowita architektura z zewnątrz i oszałamiająca ilość ekspozycji wewnątrz. Z zewnątrz nie wygląda na obszerne, ale potrzeba paru godzin na dokładne zapoznanie się z wystawą.

Muzeum II Wojny Światowej

Park Oliwski to pięknie obsadzony, z dużą ilością miejsc do odpoczynku. Niewątpliwie najlepszy park w Gdańsku z wspaniałą architekturą. Przepiękne miejsce na spacerowanie zarówno zimą jak i o każdej innej porze roku.

Park Oliwski

Któż z nas nie słyszał o słynnych oliwskich organach rozbrzmiewających w Archikatedrze Oliwskiej. To tutaj przyjeżdżają muzycy z całego świata, aby wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej. Piękne brzmiące organy sprawiają, że taki koncert to niezwykłe przeżycie.

Archikatedra Oliwska

Nad miastem znajdują się obiekty, które liczą przeszło 200 lat. Są to okazałe schrony i bastiony. W schronach można zobaczyć eksponaty, a dzięki multimedialnym projekcjom przenieść się w odległe czasy. Na terenie Fortu Grodzisko organizowane są plenerowe imprezy, podczas których grupy rekonstrukcyjne, ubrane w historyczne mundury odtwarzają sceny walk obronnych.

Góra Gradowa

Stocznia jest historycznie ważna nie tylko w historii Polski, ale i świata. Tutaj odbywały się pierwsze protesty przeciwko wpływom komunistycznym.

Stocznia Gdańska

Przez cały rok przyjeżdżają do Gdańska osoby z całego kraju i zza granicy, które po pierwszej wizycie w Gdańsku wiedzą, że będą tu często wracać. Dla zwiedzających Trójmiasto zwykły spacer po Starówce jest źródłem niesamowitego zaskoczenia; nagromadzenie pięknych okazów zabytkowej architektury w połączeniu z nowoczesnymi sposobami jej zagospodarowania, nie może wywołać innego efektu.

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zobaczyć w Gdańsku w jeden dzień lub na weekend według Ciebie. Jakie najbardziej podobają się Tobie atrakcje turystyczne?

Czytaj dalej: Najciekawsze atrakcje w Gdańsku

4.5/5 - (liczba ocen: 244)

Liczba komentarzy: 6

 • Długie Pobrzeże wzdłuż Motławy

  To jedno z popularniejszych miejsc w całym Gdańsku, o czym świadczą wieczne tłumy. Mimo wszystko warto tu pospacerować – widoki zrekompensują wszelkie niewygody.

 • Ostatnio odwiedziłam Europejskie Centrum Solidarności i to jedno z lepszych muzeów, jakie odwiedziłam. Bardzo ciekawa wystawa, świetnie zorganizowana, darmowy audioprzewodnik, dzięki któremu wszystko jest jasne 🙂 Gorąco polecam!

 • Fajny wpis, wybieramy się w ten weekend do Gdańska i spacer po starówce jest punktem obowiązkowym 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.