Co warto zobaczyć w Gdańsku w 2020 roku

Dwór Artusa

Jeżeli wybierasz się na dzień lub weekend do Gdańska, koniecznie zaplanuj spacer po Starym Mieście.

Niewiele jest w Polsce miast tak pięknych, kipiących życiem i bogactwem wspaniałych zabytków.

Bez względu na to, czy spędzasz tu czas urlopu, czy załatwiasz sprawy biznesowe, szybki wypad na Gdańską Starówkę jest obowiązkowym punktem programu.

Co warto zobaczyć w Gdańsku w jeden dzień lub na weekend.

Zobacz też: Gdańskie zabytki które warto zobaczyć

Wkraczamy na Drogę Królewską

Złota Brama

Najprostszą metodą zwiedzania gdańskiej starówki będzie spacer wzdłuż historycznej Drogi Królewskiej. Wejdziemy na nią przestępując renesansową Bramę Wyżynną, w której dziś mieści się Centrum Informacji Turystycznej. Tuż za nią znajduje się Barbakan Gdański, czyli słynne Katownia i Wieża Więzienna – obecnie siedziba Muzeum Bursztynu.

Zobacz też -> Najlepsze atrakcje dla dzieci w Gdańsku

Idąc dalej dotrzemy do Złotej Bramy. W zasięgu wzroku znajduje się Dwór bractwa św. Jerzego, Teatr Wybrzeże i Targ Węglowy – na co dzień parking, w sezonie będący przestrzenią dla licznie organizowanych tu imprez kulturalnych. Ponad głowami spacerowiczów góruje 80-metrowa wieża najważniejszego ze świeckich zabytków Gdańska, czyli gotycki Ratusz Głównego Miasta. (Zobacz na mapie)

Długi Targ Gdański

Ulica Długa

Na Długim Targu znajdziemy najbardziej rozpoznawalny symbol miasta, czyli słynną Fontannę Neptuna. Warto zwrócić uwagę na znajdujący się tuż za nią Dwór Artusa i poszukać wzrokiem Nowego Domu Ławy, w którego szczytowym oknie, codziennie o 13.03 pojawia się figurka młodej gdańszczanki z XVII wieku. (Zobacz na mapie)

Rodzinna wycieczka do Gdańska – 7 atrakcji dla dzieci

Zielona Brama

Zielona Brama

Trakt Królewski zamyka Zielona Brama, budowana jako rezydencja królewska, mieszcząca dziś oddział Muzeum Narodowego. Przechodząc na jej drugą stronę kończymy spacer po Drodze Królewskiej. Patrząc przed siebie, w oddali widzimy już najstarszy europejski dźwig portowy, czyli Żurawia, którego sylwetka wskazuje nam cel dalszego zwiedzania Trójmiasta.

Przez cały rok przyjeżdżają do Gdańska osoby z całego kraju i zza granicy, które po pierwszej wizycie w Gdańsku wiedzą, że będą tu często wracać. Dla zwiedzających Trójmiasto zwykły spacer po Starówce jest źródłem niesamowitego zaskoczenia; nagromadzenie pięknych okazów zabytkowej architektury w połączeniu z nowoczesnymi sposobami jej zagospodarowania, nie może wywołać innego efektu. (Zobacz na mapie)

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zobaczyć w Gdańsku w jeden dzień lub na weekend według Ciebie. Jakie najbardziej podobają się Tobie atrakcje turystyczne?

Czytaj dalej: 42 najciekawsze atrakcje w Gdańsku
3 komentarzy. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

 • 29 grudnia 2016 o 19:29

  Będę za miesiąc w Gdańsku to zobaczę te obiekty

  Odpowiedz
 • 5 stycznia 2017 o 10:57

  Właśnie wróciłam z rodziną z Gdańska i artykuł bardzo nam pomógł 😀

  Odpowiedz
 • 25 lipca 2018 o 09:50

  Długie Pobrzeże wzdłuż Motławy

  To jedno z popularniejszych miejsc w całym Gdańsku, o czym świadczą wieczne tłumy. Mimo wszystko warto tu pospacerować – widoki zrekompensują wszelkie niewygody.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *