Co Warto Zobaczyć w Gdańsku w Jeden Dzień w 2023 roku

Dwór Artusa

Jeżeli wybierasz się na dzień lub weekend do Gdańska, koniecznie zaplanuj spacer po Starym Mieście. Niewiele jest w Polsce miast tak pięknych, kipiących życiem i bogactwem wspaniałych zabytków. Szybki wypad na Gdańską Starówkę jest obowiązkowym punktem programu. Co warto zobaczyć w Gdańsku w jeden dzień lub na weekend. Oto atrakcje blisko centrum Gdańska.

Zobacz też -> Najlepsze atrakcje dla dzieci w Gdańsku

Mini Zoo – Zwierzaki Nad Potokiem

Interaktywne Zoo znajduje się w Żukczynie koło Gdańska. To miejsce, w którym dzieci mają okazję dotknąć, nakarmić i pogłaskać wiele gatunków oswojonych zwierzaków. Są tutaj bardzo dobre warunki do wypoczynku dla całych rodzin. Wiele mieszkańców Mini Zoo urodziło się i wychowało wśród ludzi. Lubią kontakt z dziećmi, uwielbiają się przytulać i być głaskane. W niedziele i soboty rozpalane jest ognisko dla gości i dostępna jest też jazda na kucyku.

1. Droga Królewska

Złota Brama

Najprostszą metodą zwiedzania gdańskiej starówki będzie spacer wzdłuż historycznej Drogi Królewskiej. To trasa turystyczna w Gdańsku, prowadzącą od Bramy Wyżynnej, ulicę Długą aż do Długiego Targu. Ta nazwa ma swoje korzenie w uroczystych wjazdach monarchów do miasta, które rozpoczęły się w 1457 roku za sprawą Kazimierza Jagiellończyka.

2. Ratusz

Ratusz Gdański

Zwany również Ratuszem Głównego Miasta, to imponujący budynek położony na Długim Targu, który stanowi jedno z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych dzieł architektury gotyckiej w Polsce. To miejsce zachwyca pięknymi wnętrzami, które zdobią wyjątkowe przedmioty, sprzęty oraz dzieła sztuki. Dodatkowo, odbywają się tu fascynujące wystawy. W poniedziałki wstęp jest bezpłatny, jednak za niewielką dodatkową opłatą można skorzystać z możliwości wejścia na wieżę widokową i podziwiania panoramy miasta Gdańska.

3. Długi Targ

Ulica Długa

Na Długim Targu znajdziemy najbardziej rozpoznawalny symbol miasta, czyli słynną Fontannę Neptuna. Warto zwrócić uwagę na znajdujący się tuż za nią Dwór Artusa i poszukać wzrokiem Nowego Domu Ławy.

4. Zielona Brama

Zielona Brama

Trakt Królewski zamyka Zielona Brama, budowana jako rezydencja królewska, mieszcząca dziś oddział Muzeum Narodowego. Przechodząc na jej drugą stronę kończymy spacer po Drodze Królewskiej. Patrząc przed siebie, w oddali widzimy już najstarszy europejski dźwig portowy, czyli Żuraw, którego sylwetka wskazuje nam cel dalszego zwiedzania Trójmiasta.

4. Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej jest duże. Niesamowita architektura z zewnątrz i oszałamiająca ilość ekspozycji wewnątrz. Z zewnątrz nie wygląda na obszerne, ale potrzeba paru godzin na dokładne zapoznanie się z wystawą.

Muzeum II Wojny Światowej

 

 

Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności może być trochę zatłoczone, ale ogólne doświadczenie jest wspaniałe. Fantastyczne miejsce w niebanalny sposób przedstawiające nieodległą historię naszego kraju.

 

 

Nad miastem znajdują się obiekty, które liczą przeszło 200 lat. Są to okazałe schrony i bastiony. W schronach można zobaczyć eksponaty, a dzięki multimedialnym projekcjom przenieść się w odległe czasy. Na terenie Fortu Grodzisko organizowane są plenerowe imprezy, podczas których grupy rekonstrukcyjne, ubrane w historyczne mundury odtwarzają sceny walk obronnych.

Góra Gradowa

Stocznia jest historycznie ważna nie tylko w historii Polski, ale i świata. Tutaj odbywały się pierwsze protesty przeciwko wpływom komunistycznym.

Stocznia Gdańska

Przez cały rok przyjeżdżają do Gdańska osoby z całego kraju i zza granicy, które po pierwszej wizycie w Gdańsku wiedzą, że będą tu często wracać. Dla zwiedzających Trójmiasto zwykły spacer po Starówce jest źródłem niesamowitego zaskoczenia; nagromadzenie pięknych okazów zabytkowej architektury w połączeniu z nowoczesnymi sposobami jej zagospodarowania, nie może wywołać innego efektu.

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zobaczyć w Gdańsku w jeden dzień lub na weekend według Ciebie. Jakie najbardziej podobają się Tobie atrakcje turystyczne?

Czytaj dalej: Najciekawsze atrakcje w Gdańsku

4.5/5 - (liczba ocen: 245)

Liczba komentarzy: 7

  • Długie Pobrzeże wzdłuż Motławy

    To jedno z popularniejszych miejsc w całym Gdańsku, o czym świadczą wieczne tłumy. Mimo wszystko warto tu pospacerować – widoki zrekompensują wszelkie niewygody.

  • Ostatnio odwiedziłam Europejskie Centrum Solidarności i to jedno z lepszych muzeów, jakie odwiedziłam. Bardzo ciekawa wystawa, świetnie zorganizowana, darmowy audioprzewodnik, dzięki któremu wszystko jest jasne 🙂 Gorąco polecam!

  • Fajny wpis, wybieramy się w ten weekend do Gdańska i spacer po starówce jest punktem obowiązkowym 🙂

  • Jestem z 3M i pewnie zdziwię Was dlaczego piszę że warto wpaść na wakacje do 3M bo to Trzy różne miasta o całkowicie odmiennym architektonicznie stylu a jednocześnie są całością doskonałą wzajemnie się uzupełniającą lub raczej dopełniająca. Urodziłem się w Gdańsku, potem mieszkałem w Gdyni, Sopocie i obecnie pod Gdynią w Rewie. Te trzy miasta łączy morze i z drugiej strony Trójmiejski Park pełen zieleni. My mieszkańcy 3M mamy niebywałe szczęście oddychać zawsze świeżym powietrzem. ( może to powodowało że wszystkie zmiany zaczynały się w 3M ) i co ciekawe u nas nie ma podziału, Ty jesteś z Sopot, a Ty z Gdyni czy z Gdańska. My jesteśmy z 3M. Jadąc ulicami nie usłyszysz klaksonów aut poganiających inne auta. To nie eleganckie i niestosowane na codzień. Tu znajdziesz coś co zmieni twoje spojrzenie na Świat. A architektura? No pewnie że jest wspaniała ale to wam przewodniki podpowiedzą z kolorowymi ilustracjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *