11 najlepszych atrakcji dla dzieci na Pomorzu 2022

Każdy rodzic wie, że wybierając się na wycieczkę z dziećmi trzeba zapewnić im atrakcje. W innym przypadku zaczną się nudzić i zwyczajnie marudzić.  Wybrzeże polskiego morza administracyjnie podzielono między dwa województwa zachodniopomorskie ze stolicą w Szczecinie i pomorskie z Gdańskiem. Zobacz też najlepsze atrakcje na Pomorzu lub najlepsze atrakcje na Kaszubach.

Województwo pomorskie obszarem i ludnością raczej się nie wyróżnia pośród pozostałych jednostek administracyjnych kraju. Ilością atrakcji, które tu znajdziemy można by natomiast hojnie obdzielić inne części Polski.

Morze, jeziora, pagórki, lasy, wszystko czego dusza zapragnie aby dobrze planować i zagospodarować czas wolny od pracy. Wśród tylu atrakcji wybranie propozycji do wspólnego z całą rodziną spędzania wolnego czasu nie powinno sprawiać kłopotu.

Kilka propozycji na wspólne z dziećmi wypady i wypełnienie wolnego czasu.

1. Mini Zoo – Zwierzaki Nad Potokiem

Interaktywne Zoo „Zwierzaki Nad Potokiem” znajduje się w Żukczynie koło Gdańska. To miejsce, w którym dzieci mają okazję poznać, dotknąć, nakarmić i pogłaskać wiele gatunków oswojonych zwierzaków.

Mini zoo otwarte jest od czwartku do niedzieli od 10 do 17. Na hasło „Fajne Podróże” otrzymają Państwo rabat 10% na bilet wstępu dla całej rodziny. Akcja promocyjna trwa do końca 31 października 2022.

Warto tutaj przyjechać całą rodziną. Obiekt oferuje również możliwość organizacji imprez plenerowych i okolicznościowych: zabaw, festynów, biesiad, czy organizacji urodzin, ognisk.

Dzieci po prostu uwielbiają karmienie zwierząt. Są tutaj bardzo dobre warunki do wypoczynku dla całych rodzin.

karmienie emu

Wiele mieszkańców Mini Zoo urodziło się i wychowało wśród ludzi. Lubią kontakt z dziećmi, uwielbiają się przytulać i być głaskane.

Zaletą tego obiektu jest parking pośrodku mini zoo, dzięki czemu mamy stały dostęp do rzeczy z samochodu.

Na wyspie pośrodku stawu znajduje się altana gdzie w razie czego można schować się przed deszczem.

alpaka przy ognisku

W soboty i niedziele rozpalane jest ognisko dla wszystkich gości. Na miejsce można przywieźć własny prowiant lub zakupić kawę i kiełbaski z pieczywem w Food Trucku.f

Mini Zoo jest świetną atrakcją dla dzieci. Są tutaj: kucyki, emu, egzotyczne ptaki, daniele, kozy, świnki, owieczki, pawie i wiele innych. Emu – Nandi i Tośka skradną Wasze serce.

Większość zwierząt jest oswojona. Można podejść, karmić.

alpaki jedzą

Specjalne atrakcje:

 • karmienie 2 metrowych emu, alpak i innych zwierząt
 • jazda na kucyku w soboty i niedziele
 • oglądanie egzotycznych ptaków, papug
 • przytulanie i głaskanie króliczków i świnek morskich
 • owce, kozy, daniele, świnki wietnamskie, kaczki ozdobne, pawie
 • huśtawki i zjeżdżalnia dla dzieci
 • minikoparka dla kilkuletnich dzieci

kucyki

Ceny:

 • dorośli– 20 zł
 • dzieci – 10 zł
 • dzieci poniżej 3 lat – wstęp wolny
 • dodatkowo przejażdżka na kucyku – 10 zł

Jeśli chodzi o alpaki, to są one bardzo spokojne.

Na życzenie można dostać za darmo kubeczek do karmienia zwierząt. Można alpaki nakarmić przysmakiem z ręki. Fajnie jest alpaki przytulać i robić sobie z nimi zdjęcia.

królik

Zwierzaki Nad Potokiem Żukczyn
ul. Nad Potokiem 5
83-031 Żukczyn

Zobaczcie jakie zwierzęta się tutaj znajdują: Galeria

Dojazd autobusami z Gdańska, Pruszcza Gdańskiego, Starogardu Gdańskiego: 400, 401, 443, 445, 447, 884, 850

Do najbliższego przystanku autobusowego 4 minuty pieszo.

2. Gdańsk

Gdańsk neptun

Stolica województwa zarazem historyczne i portowe miasto obfituje w wiele miejsc wartych odwiedzenia. Nauka połączona z rozrywką to dobre wykorzystanie czasu na wspólne z dziećmi wyprawy szlakiem nie tylko gdańskich zabytków.

Zoo w Oliwie

zoo Gdańsk Oliwa

Większość dzieci uwielbia ZOO. Możliwość zobaczenia żyrafy, lwa, tygrysa czy słonia nie tylko na dzieciach robi duże wrażenie. Gdański Ogród Zoologiczny jest jednym z największych w Polsce. Na terenie Zoo przebywa ponad 180 gatunków zwierząt. Można tutaj spędzić nawet 4 lub 5 godzin.

Centrum Hevelianum

Hevelianum

Na terenie starego XIX wiecznego fortu obronnego funkcjonuje nowoczesne centrum nauki, w którym korzystając z interaktywnych, multimedialnych wystaw, wszyscy mogą zgłębiać tajniki wiedzy z zakresu matematyki, fizyki, chemii, biologi, historii doskonale się przy tym bawiąc. Na terenie obejmującym ponad 20 hektarów znajduje się także park ze ścieżkami edukacyjnymi, dwa punkty widokowe i wiele innych atrakcji.

Brama Żuraw

brama żurwa

Najstarszy i największy średniowieczny dźwig portowy w Europie, wybudowany w latach 1442-1444 ceglany obiekt utrzymany w stylu flamandzkiego gotyku. Budowla inżynierska pokazująca w jaki sposób przy użyciu ludzkiej siły podnoszono ciężary.

Ośrodek Kultury Morskiej

Znajdujący się tuż obok Żurawia, a w nim to co dzisiaj dominuje w muzach, multimedialne i interaktywne zwiedzanie. Dużą atrakcję stanowi basen ze zdalnie sterowanymi modelami statków.

Wydział Zabaw Europejskiego Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności i Wydział Zabaw

Bardzo nowoczesny plac zabaw dla dzieci, zajmujący powierzchnię ponad 400 metrów kwadratowych. Tu można zostawić dziecko pod opieką animatorów. Dużą frajdę sprawia podłoga zmieniająca się w morze pełne ryb. Czas urozmaica tutaj wiele innych atrakcji, połączonych z edukacją.

Loopy’s World

Loopy's World

Na powierzchni ponad 3000 metrów kwadratowych znajduje się Centrum Rozrywki, największe i najlepiej wyposażone w Polsce. Świat bajecznie kolorowych zjeżdżalni, trampoliny dla miłośników skoków, wspinaczkowe ścianki boiska do różnych gier. Po dużej porcji wysiłku zgłodniali zaspokoją swój apetyt w restauracji.

Stare miasto

stare miasto

Dla wytrawnych piechurów niezliczone atrakcje można spotkać przechadzając się zabytkowymi uliczkami starej części miasta.

3. Gdynia

plaża
plaża w Gdyni

Młode miasto portowe bez zabytków sięgających odległych epok, natomiast posiada sporo atrakcyjnych miejsc dla dzieci i towarzyszących im osób.

Nabrzeże Pomorskie

błyskawica

Miejsce cumowania O. R.P Błyskawica i fregaty szkoleniowej Dar Pomorza. Oba obiekty udostępnione dla turystów, stanowią doskonałe miejsce do zapoznania się z życiem na jednostce wojskowej i szkoleniowej połączone z bogatą historią obu jednostek

Kolej Linowo Terenowa na Kamienną Górę

źródło: klk93 / Wikipedia

Ciekawe miejsce łączące atrakcję przejażdżki górską kolejka nad brzegiem morza, połączone z możliwością podziwiania niesamowitych widoków rozciągających się na całą Zatokę

Akwarium Gdyńskie jako część Morskiego Instytutu Rybackiego

Akwarium

Stanowi swoistego rodzaju ogród zoologiczny, w którym można zobaczyć wiele niezwykłych gatunków ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata. Można tu podziwiać niezwykle efektowny kawałek rafy koralowej z całą jego egzotyką, ponadto w różnych zbiornikach rekiny, piranie, węgorze elektryczne i wiele innych gatunków fauny i flory wodnej.

Rib

Specyficzna motorówka pontonowa o sztywnym dnie, którą można zafundować sobie rejs po Zatoce Gdańskiej i zwiedzanie Trójmiasta od strony wody.

4. Malbork

Zamek w Malborku

Historyczne miasto w Polsce nieodłącznie kojarzone z potężnym Zamkiem Krzyżackim. Znaleźć tu można połączenie lekcji historii z udaną atrakcyjną rozrywką.

Najsłynniejszy Zamek Krzyżacki w Polsce

Zwiedzanie i poznawanie historii w murach tego zamczyska, to wspaniała możliwość zapoznania się z bogatą historią jego mieszkańców nierozerwalnie związanych z naszymi dziejami.

Dinopark

Miejsce rozrywki dla dzieci i dorosłych łączące trzy tematyczne parkowe ekspozycje : Park Dinozaurów, Park Smoków, Park Linowy. Każdy z tych obiektów dostarczy sporo emocji, ścieżki dydaktyczne edukują o dziejach Ziemi. Miłośnicy większych wrażeń maja do dyspozycji dobrze wyposażony i zabezpieczony linowy tor przeszkód. Na jego terenie znajduje się również plac zabaw z przeróżnymi atrakcjami.

5. Hel i Półwysep Helski

Hel - widok z drona
źródło: DerHexer / Wikipedia

Najdalej w morze wychodzący skrawek lądu. Na samum jego końcu znajduje się malownicze trochę tajemnicze miejsce, miasteczko Hel. Tajemnicze ze względu na fakt, że do niedawna większość tego terenu była niedostępnym obszarem wojskowym.

Fokarium

Foka

Największa atrakcja nie tylko dla dzieci, można tutaj podpatrzeć jak żyją morskie ssaki.

Umocnienia

Zwolennicy militariów znajdą tu wiele miejsc związanych z pozostałościami pochodzącymi z lat 30 minionego wieku obiektami Rejonu Umocnień Hel.

6. Rozewie i okolice

Rozewie latarnia

Przylądek Rozewie, najdalej na północ wysunięty rejon Polski, tak uważano do niedawna. Według ostatnich pomiarów tytuł ten przypadł Jastrzębiej Górze. W okolicy znajduje się wiele miasteczek i osad stanowiących w okresie letnim bazę wypoczynkową.

Latarnia Morska

najstarsza na polskim wybrzeżu wybudowana w 1822 roku, wysoka na ponad 32 metry wieża, udostępniana jest do zwiedzania

Plaże i klifowe wybrzeże zachęca do spacerów nie tylko latem.

7. Bory Tucholskie

Bory Tucholskie Atrakcje

Zaliczane są do jednego z największych obszarów lasów iglastych w Polsce. Ciekawe miejsce odpoczynku od miejskiego gwaru, świetne tereny dla miłośników grzybobrania. Położone w ich obrębie miejscowości dają możliwość wypoczynku pełnego relaksu na łonie natury.

8. Dolina Charlotty

Dolina Charlotty

Jedno z najbardziej znanych miejsc na mapie festiwalowej. W tutejszym amfiteatrze odbywają się kultowe festiwale Legend Rocka. To miejsce to nie tylko festiwale, znajduje się tu wiele atrakcji dla najmłodszych fanów rocka. Park Linowy, Zoo z Krainą Bajek, Wodne Zoo z Safari, to miejsca do przeżycia niezapomnianych wrażeń.

9. Szymbark

szymbark

Niewielka kaszubska wieś słynąca ze znajdującego się tutaj Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Tutaj jest jedyny w Polsce dom w którym spacerując chodzi się po suficie, podłogę mając nad głową. Słynny „dom do góry nogami” to nie jedyna atrakcja, jest ich znacznie więcej i każdy znajdzie dla siebie i dla swoich pociech wiele ciekawostek.

10. Gniew

Zamek w Gniewie

Miasto u ujścia Wierzycy do Wisły, kolejne na mapie Zamków Krzyżackich.
Zbudowany przez Zakon w 1290 roku zamek stanowi dziś największą atrakcję miasta. Warto go odwiedzić pod koniec sierpnia, to właśnie wtedy odbywają się tu historyczne inscenizacje bitwy stoczonej pod Gniewem.

11. Pępowo

Pępowo
źródło: Filip Migdalski / Wikipedia

Kaszubska wieś słynąca z jedynego w swoim rodzaju muzeum Volkswagenów. Jest największą tego typu ekspozycją w Polsce i zaliczaną do największych w Europie. Można tu się zapoznać z historią motoryzacji, a szczególnie z pojazdami spod znaku VW. Ponad 50 odrestaurowanych i doskonale zachowanych samochodów, prawdziwa frajda dla miłośników motoryzacji.

Przemierzając niezwykle urokliwe tereny, nadmorskiej części województwa pomorskiego jak i zagłębiając się w okolice urokliwej krainy zwanej Szwajcarią Kaszubską aż po Bory Tucholskie, znaleźć można wiele miejsc, w których dorośli i dzieci znajdą coś co ich zachwyci.

Czytaj dalej: najciekawsze atrakcje na Pomorzu

4.6/5 - (liczba ocen: 25)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.