10 najlepszych atrakcji na Pomorzu 2021

morze bałtyckie

Jeśli myślisz, że województwo pomorskie to wyłącznie plaże i brak innych atrakcji jesteś w wielkim błędzie. To magiczny region, pełen zabytków, kultury, sztuki i ciekawych miejsc, zdecydowanie wartych zobaczenia.

Co warto zobaczyć na Pomorzu

Nie tylko nadmorskie plażowanie, czyli co można robić w województwie pomorskim? Wakacje nad polskim morzem często bywają przerywane kaprysami zmiennej aury. Co robić, kiedy pogoda nie zachęca do plażowania? Dokąd się wybrać, żeby ciekawie i aktywnie spędzić czas? Poniżej przedstawiamy 10 atrakcji Pomorza, które koniecznie trzeba odwiedzić. Oto najciekawsze miejsca na Pomorzu:

1. Malbork – zamczysko z wiekową historią

Przez wieki Malbork był siedzibą zakonu krzyżackiego. Pochodzi z XIII wieku i pod względem powierzchni jest uznawany za największy zamek na świecie. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Gotycki zespół składa się z trzech części Zamku Górnego, Średniego i Niskiego.

W trakcie działań II Wojny Światowej zabytek został dość mocno uszkodzony. Nakładem wielkich środków i wysiłków jest poddawany wciąż pracom rekonstrukcyjnym. Dzięki temu można podziwiać jego potęgę i monumentalne gotyckie piękno, m. in. w pięknych salach refektarzy oraz w zamkowym kościele pod wezwaniem Najświętszej Panny Marii, patronki zakonu.

2. Kartuzy – architektoniczna perła

Innym zabytkiem architektonicznym, który znajduje się w tym regionie, a który zdecydowanie warto zobaczyć są Kartuzy i znajdujący się w nich gotycka Kolegiata Wniebowzięcia NMP, przy której kiedyś mieścił się klasztor Kartuzów, zakonu, od którego wzięła nazwę miejscowość. Wewnątrz znajduje się wiele zabytkowych obiektów, jak pochodzący z 1444 roku ołtarz oraz bogato rzeźbione gotyckie stalle. Z pozostałych, zachowanych do dnia dzisiejszego zabudowań klasztornych przetrwał refektarz, w których obecnie mieści się galeria sztuki współczesnej.

3. Park Dinozaurów w Łebie – atrakcja dla dużych i małych

Jeśli akurat nie mamy ochoty na plażowanie, a chcielibyśmy aktywnie spędzić czas z dziećmi, warto wybrać się do znajdującego się w Łebie Parku Dinozaurów. Podczas spaceru po malowniczym terenie, zajmującym niemal 20 hektarów, można zobaczyć niemal 100 różnych pradawnych gadów, między innymi gigantycznego brachiozaura.

W parku można również poznać dzieje rozwoju cywilizacji naszych praprzodków, podpatrzyć prehistoryczną osadę i zobaczyć, jak wyglądało życie i pochówek człowieka neandertalskiego.

4. Dom na głowie w Szymbarku

Włosi mają swoją Krzywą Wieżę w Pizie, a my mamy nasz Dom do góry nogami w Szymbarku. Niedaleko tej niewielkiej miejscowości, wśród drzew zbudowano ciekawą atrakcję, która może przysporzyć o najprawdziwszy zawrót głowy. Do wnętrza wchodzi się bowiem przez okno szczytowe, a w środku spaceruje po suficie. Jeśli pragniecie poćwiczyć równowagę, to tu będziecie mieć ku temu świetną okazję.

5. Czas dla aktywnych – park linowy w Ostrzycach

Czasami potrzebny jest ruch na świeżym powietrzu. Świetnym sposobem na aktywne spędzenie czasu może być rodzinna wycieczka do parku linowego „U Stolëma”. Można skorzystać z kilku tras o różnym stopniu trudności, niektóre z nich są odpowiednie nawet dla najmłodszych uczestników zabawy. Z atrakcji można korzystać w sezonie wakacyjnym, od maja aż do końca września.

6. Zamek w Gniewie

Obszar Pomorza przez wieki związany był z potężnym zakonem krzyżackim, który zbudował na tych ziemiach liczne zamki. Jednym z nich jest Zamek w Gniewie, którego budowę rozpoczęto jeszcze pod koniec XIII wieku. Był on niejednokrotnie oblegany, a następnie zdobyty przez Polaków, podczas jednej z nieustannych potyczek z Krzyżakami. Po pierwszym rozbiorze naszego kraju trafił do Prus, aby powrócić do Polski w 1920 roku.

W trakcie II Wojny Światowej mieściło się tu niemieckie więzienie dla Polaków. Po zakończeniu działań wojennych na zamku rozpoczęto prace, mające na celu przywrócenie mu dawnego blasku. Obecnie na dziedzińcu i w zabytkowych przestrzeniach zamku odbywają się liczne imprezy oraz turnieje rycerskie, pokazujące obyczajowość i życie w średniowiecznej Europie.

7. Ceramiczne tradycje Chmielna

W niewielkiej miejscowości Chmielno znajduje się niezwykła atrakcja. Mieści się w niej bowiem Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów. Uroczyste otwarcie urządzono w 1993 roku, dokładnie w 70. rocznicę odwiedzenia warsztatu garncarza Franciszka Necla przez Prezydenta Polski Stanisława Wojciechowskiego.

W placówce można podziwiać najbardziej tradycyjne wzory, wytwarzane przez ten wielopokoleniowy warsztat. Zalicza się do nich aż siedem klasycznych zdobień: kwiaty bzu, tulipany duże i małe, gwiazdy kaszubskie, rybie łuski, wianki i lilie.

Można tu poznać tradycyjną ceramikę, wywodzącą się wprost z kultury kaszubskiej.

8. Daj się ponieść – park trampolin w Słupsku

Niekiedy trzeba się po prostu wyżyć. Dlatego też tak często bywa odwiedzany park trampolin Jumpin i znajdujący się tuż przy nim tor kartingowy nieopodal Słupska. To niesamowite miejsce dla dużych i małych, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów można wzlecieć naprawdę wysoko lub zaszaleć na wirażach toru.

9. Trójmiasto – potrójna dawka atrakcji

Miłośnicy zabytków i miejskiego życia, którzy pragną wybrać się do województwa pomorskiego, muszą koniecznie zwiedzić Trójmiasto. Ośrodek składa się z trzech sąsiadujących ze sobą miast: Gdańska, Gdyni i Sopotu. Kryje w sobie wiele zróżnicowanych atrakcji oraz zabytków, pochodzących z różnych okresów. Do najbardziej rozpoznawalnych zalicza się bez wątpienia gdańska Bazylika Wniebowzięcia Marii Panny, Długi Targ, nabrzeże Motławy z charakterystyczną Bramą Żuraw, Westerplatte, sopockie molo czy też wiele, wiele innych. Bez względu na pogodę nie zabraknie tu na pewno miejsc wartych zobaczenia dla całej rodziny.

10. Dzika przyroda – Słowiński Park Narodowy

Park ten, mający za symbol srebrzystą mewę, obejmuje swym zasięgiem całą Mierzeję Łebską oraz kilka jezior: Łebsko, Gardno, Dołgie Wielkie i Dołgie Małe. Do najbardziej charakterystycznych elementów pejzażu zaliczają się przybrzeżne jeziora, torfowiska, malownicze lasy i bory oraz przede wszystkim ruchome wydmy, pojawiające się w pasie mierzei. To idealne miejsce do wypoczynku i obcowania z przyrodą, nieprzetworzoną ludzką ręką.

Czytaj dalej: Atrakcje dla dzieci na Pomorzu
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *