11 Najlepszych Atrakcji na Pomorzu
Jeśli myślisz, że województwo pomorskie to wyłącznie plaże i brak innych atrakcji to jesteś w wielkim błędzie. Jest to magiczny region, pełen zabytków, kultury, sztuki i ciekawych miejsc, zdecydowanie wartych zobaczenia. Odkryj liczne pomorskie atrakcje turystyczne. Jakie są tutaj ciekawe miejsca na spędzenie weekendu i nie tylko.
Co warto zobaczyć na Pomorzu
Nie tylko nadmorskie plażowanie, czyli co można robić w województwie pomorskim? Wakacje nad polskim morzem często bywają przerywane kaprysami zmiennej aury.
Co robić, kiedy pogoda nie zachęca do plażowania? Dokąd się wybrać, żeby ciekawie i aktywnie spędzić czas?
Poniżej przedstawiamy atrakcje Pomorza, które koniecznie trzeba odwiedzić. Oto najciekawsze miejsca dla dorosłych jak i dla dzieci na Pomorzu:
Zwierzaki Nad Potokiem – Mini Zoo
Interaktywne Zoo „Zwierzaki Nad Potokiem” znajduje się w Żukczynie koło Gdańska. To miejsce, w którym dzieci mają okazję poznać, dotknąć, nakarmić i pogłaskać wiele gatunków oswojonych zwierzaków.
Mini zoo otwarte jest od czwartku do niedzieli od 10 do 17.
Warto tutaj przyjechać całą rodziną. Obiekt oferuje również możliwość organizacji imprez plenerowych i okolicznościowych: zabaw, festynów, biesiad, czy organizacji urodzin, ognisk i grillowania.
Dzieci po prostu uwielbiają karmienie zwierząt. Są tutaj bardzo dobre warunki do wypoczynku dla całych rodzin.
Wiele mieszkańców Mini Zoo urodziło się i wychowało wśród ludzi. Lubią kontakt z dziećmi, uwielbiają się przytulać i być głaskane. Zobaczcie jakie zwierzęta się tutaj znajdują: Galeria
Mini Zoo jest świetną atrakcją dla dzieci. Są tutaj: kucyki, emu, egzotyczne ptaki, daniele, kozy, świnki, owieczki, pawie i wiele innych. Emu – Nandi i Tośka skradną Wasze serce.
Zaletą tego obiektu jest parking pośrodku mini zoo, dzięki czemu mamy stały dostęp do rzeczy z samochodu.
Na wyspie pośrodku stawu znajduje się altana gdzie w razie czego można schować się przed deszczem.
W soboty i niedziele rozpalane jest ognisko dla wszystkich gości. Na miejsce można przywieźć własny prowiant lub zakupić kawę i kiełbaski z pieczywem w Food Trucku.
Na miejscu atrakcje:
- karmienie 2 metrowych emu, alpak i innych zwierząt
- jazda na kucyku w soboty i niedziele
- oglądanie egzotycznych ptaków, papug
- przytulanie i głaskanie króliczków i świnek morskich
- owce, kozy, daniele, świnki wietnamskie, kaczki ozdobne, pawie
- huśtawki i zjeżdżalnia dla dzieci
- minikoparka
Ceny:
- dorośli– 20 zł
- dzieci – 10 zł
- dzieci poniżej 3 lat – wstęp wolny
- dodatkowo przejażdżka na kucyku – 10 zł
Jeśli chodzi o alpaki, to są one bardzo spokojne.
Na życzenie można dostać za darmo kubek do karmienia zwierząt. Można alpaki nakarmić przysmakiem z ręki. Fajnie jest alpaki przytulać i robić sobie z nimi zdjęcia.
Dojazd autobusami z Gdańska, Pruszcza Gdańskiego, Starogardu Gdańskiego: 400, 401, 443, 445, 447, 884, 850
Do najbliższego przystanku autobusowego 4 minuty pieszo.
Adres: Nad Potokiem 5, Żukczyn
1. Trójmiasto – potrójna dawka atrakcji
Miłośnicy zabytków i miejskiego życia, którzy pragną wybrać się do województwa pomorskiego, muszą koniecznie zwiedzić Trójmiasto. Ośrodek składa się z trzech sąsiadujących ze sobą miast: Gdańska, Gdyni i Sopotu. Kryje w sobie wiele zróżnicowanych atrakcji oraz zabytków, pochodzących z różnych okresów.
Do najbardziej rozpoznawalnych zalicza się bez wątpienia gdańska Bazylika Wniebowzięcia Marii Panny, Długi Targ, nabrzeże Motławy z charakterystyczną Bramą Żuraw, Westerplatte, sopockie molo czy też wiele, wiele innych. Bez względu na pogodę nie zabraknie tu na pewno miejsc wartych zobaczenia dla całej rodziny.
Sopot jest jednym z najpiękniejszych polskich kurortów nadmorskich. Odwiedzają go nie tylko Polscy ale również zagraniczni turyści. Sopot znany jest nie tylko z organizowanego tu od 1961 roku festiwalu w Operze Leśnej, ale również ze słynnego sopockiego mola. Zobacz jakie są najlepsze zabytki w Sopocie TUTAJ.
Poza niezaprzeczalnymi urokami plaż znajdziemy tu mnóstwo pięknych miejsc, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu.
Jednym z ciekawych miast do zwiedzania jest Gdynia. Posiada masę atrakcji dla turystów. Graniczy bezpośrednio z Morzem Bałtyckim. Sprawdź najlepsze atrakcje w Gdyni.
Gdynia była nazywana kiedyś miastem które powstało z morza i ludzkich marzeń. 100 lat temu była tu tylko niewielka wieś rybacka. Dzisiaj to znany kurort.
Zobacz -> Najlepsze atrakcje w Trójmieście
2. Malbork – zamczysko z wiekową historią
Przez wieki Malbork był siedzibą zakonu krzyżackiego. Pochodzi z XIII wieku i pod względem powierzchni jest uznawany za największy zamek na świecie. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Gotycki zespół składa się z trzech części: Zamku Górnego, Średniego i Niskiego. (Zobacz najciekawsze atrakcje dla dzieci w Malborku)
W trakcie działań II Wojny Światowej zabytek został dość mocno uszkodzony. Nakładem wielkich środków i wysiłków jest poddawany wciąż pracom rekonstrukcyjnym. Dzięki temu można podziwiać jego potęgę i monumentalne gotyckie piękno, m. in. w pięknych salach refektarzy oraz w zamkowym kościele pod wezwaniem Najświętszej Panny Marii, patronki zakonu.
Zobacz -> Najlepsze atrakcje w Malborku
3. Słowiński Park Narodowy – ruchowe wydmy
Park ten, mający za symbol srebrzystą mewę, obejmuje swym zasięgiem całą Mierzeję Łebską oraz kilka jezior: Łebsko, Gardno, Dołgie Wielkie i Dołgie Małe. Zobacz wydmy razem z dzieckiem – atrakcje TUTAJ
Do najbardziej charakterystycznych elementów pejzażu zaliczają się przybrzeżne jeziora, torfowiska, malownicze lasy i bory oraz przede wszystkim ruchome wydmy, pojawiające się w pasie mierzei.
To idealne miejsce do wypoczynku i obcowania z przyrodą, nieprzetworzoną ludzką ręką.
Zobacz -> Ciekawostki o Słowińskim Parku Narodowym
4. Hel – Półwysep Helski
Półwysep jest jednym z najbardziej unikatowych półwyspów na świecie. Jest jednym z najchętniej odwiedzanym miejsc przez polskich turystów od wielu lat. Ciekawostki o Helu: TUTAJ
Przez półtora wieku półwysep podlegał Krzyżakom. W tamtym okresie nastąpił gwałtowny rozwój Helu. Powstały liczne kościoły, ratusz, karczmy czy szpital.
Zobacz -> Najlepsze atrakcje na Helu
5. Szymbark – Dom na głowie
Włosi mają swoją Krzywą Wieżę w Pizie, a my mamy Dom do góry nogami w Szymbarku. Niedaleko tej niewielkiej miejscowości, wśród drzew zbudowano ciekawą atrakcję, która może przysporzyć o prawdziwszy zawrót głowy. Do wnętrza wchodzi się bowiem przez okno szczytowe, a w środku spaceruje po suficie. Jeśli pragniecie poćwiczyć równowagę, to tu będziecie mieć ku temu świetną okazję.
Zobacz -> Atrakcje w Szymbarku
6. Park Dinozaurów w Łebie – atrakcja dla dużych i małych

Jeśli akurat nie mamy ochoty na plażowanie, a chcielibyśmy aktywnie spędzić czas z dziećmi, warto wybrać się do znajdującego się w Łebie Parku Dinozaurów. Podczas spaceru po malowniczym terenie, zajmującym niemal 20 hektarów, można zobaczyć niemal 100 różnych pradawnych gadów, między innymi gigantycznego brachiozaura.
W parku można również poznać dzieje rozwoju cywilizacji naszych praprzodków, podpatrzyć prehistoryczną osadę i zobaczyć, jak wyglądało życie i pochówek człowieka neandertalskiego. Ciekawostki o Łebie
7. Wieżyca – Najwyższe wzniesienie polskich pojezierzy

Wieżyca – najwyższe wzniesienie ma 329 m n. p.m.. Jest to zarazem najwyższe wzniesienie Niżu Polskiego. Wieża zbudowana została w 1997 roku na Wieżycy, będącej najwyższym szczytem moreny czołowej na całym Niżu Środkowoeuropejskim.
Zobacz -> Atrakcje w Wieżycy
8. Chojnice – Brama Kaszub

Szukając miejsca wartego odwiedzenia na jeden weekend warto zastanowić się czy nie wybrać niemałego miasteczka w województwie pomorskim. Chodzi o Chojnice – Bramę Kaszub, miasto zamieszkiwane przez około 40 tysięcy mieszkańców.
Zobacz -> Najlepsze atrakcje w Chojnicach
9. Kartuzy – architektoniczna perła
Innym zabytkiem architektonicznym, który znajduje się w tym regionie, a który zdecydowanie warto zobaczyć są Kartuzy i znajdujący się w nich gotycka Kolegiata Wniebowzięcia NMP, przy której kiedyś mieścił się klasztor Kartuzów, zakonu, od którego wzięła się nazwę miejscowość.
Wewnątrz znajduje się wiele zabytkowych obiektów, jak pochodzący z 1444 roku ołtarz oraz bogato rzeźbione gotyckie stalle. Z pozostałych, zachowanych do dnia dzisiejszego zabudowań klasztornych przetrwał refektarz, w których obecnie mieści się galeria sztuki współczesnej.
Zobacz -> Najciekawsze atrakcje w Kartuzach
10. Zamek w Gniewie

Obszar Pomorza przez wieki związany był z potężnym zakonem krzyżackim, który zbudował na tych ziemiach liczne zamki. Jednym z nich jest Zamek w Gniewie, którego budowę rozpoczęto jeszcze pod koniec XIII wieku. Był on niejednokrotnie oblegany, a następnie zdobyty przez Polaków, podczas jednej z nieustannych potyczek z Krzyżakami. Po pierwszym rozbiorze naszego kraju trafił do Prus, aby powrócić do Polski w 1920 roku.
W trakcie II Wojny Światowej mieściło się tu niemieckie więzienie dla Polaków. Po zakończeniu działań wojennych na zamku rozpoczęto prace, mające na celu przywrócenie mu dawnego blasku. Obecnie na dziedzińcu i w zabytkowych przestrzeniach zamku odbywają się liczne imprezy oraz turnieje rycerskie, pokazujące obyczajowość i życie w średniowiecznej Europie.
Zobacz -> Ciekawostki o zamku w Gniewie
11. Chmielno – Ceramiczne tradycje

W niewielkiej miejscowości Chmielno znajduje się niezwykła atrakcja. Mieści się w niej bowiem Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów. Uroczyste otwarcie urządzono w 1993 roku, dokładnie w 70. rocznicę odwiedzenia warsztatu garncarza Franciszka Necla przez Prezydenta Polski Stanisława Wojciechowskiego.
W placówce można podziwiać najbardziej tradycyjne wzory, wytwarzane przez ten wielopokoleniowy warsztat. Zalicza się do nich aż siedem klasycznych zdobień: kwiaty bzu, tulipany duże i małe, gwiazdy kaszubskie, rybie łuski, wianki i lilie. Można tu poznać tradycyjną ceramikę, wywodzącą się wprost z kultury kaszubskiej.
Zobacz -> Najlepsze atrakcje w Chmielnie
Jakie pomorskie atrakcje turystyczne najbardziej Wam się podobają? Dajcie znać w komentarzu 🙂
Czytaj dalej: Atrakcje dla dzieci na Pomorzu