11 Najlepszych Atrakcji na Pomorzu

Ciekawostki kulinarne w Gdańsku

Jeśli myślisz, że województwo pomorskie to wyłącznie plaże i brak innych atrakcji to jesteś w wielkim błędzie. Jest to magiczny region, pełen zabytków, kultury, sztuki i ciekawych miejsc, zdecydowanie wartych zobaczenia. Odkryj liczne pomorskie atrakcje turystyczne. Jakie są tutaj ciekawe miejsca na spędzenie weekendu i nie tylko.

Co warto zobaczyć na Pomorzu

morze bałtyckie

Nie tylko nadmorskie plażowanie, czyli co można robić w województwie pomorskim? Wakacje nad polskim morzem często bywają przerywane kaprysami zmiennej aury.

Co robić, kiedy pogoda nie zachęca do plażowania? Dokąd się wybrać, żeby ciekawie i aktywnie spędzić czas?

Poniżej przedstawiamy atrakcje Pomorza, które koniecznie trzeba odwiedzić. Oto najciekawsze miejsca dla dorosłych jak i dla dzieci na Pomorzu:

Zwierzaki Nad Potokiem – Mini Zoo

Interaktywne Zoo „Zwierzaki Nad Potokiem” znajduje się w Żukczynie koło Gdańska. To miejsce, w którym dzieci mają okazję poznać, dotknąć, nakarmić i pogłaskać wiele gatunków oswojonych zwierzaków.

Mini zoo otwarte jest od czwartku do niedzieli od 10 do 17.

Warto tutaj przyjechać całą rodziną. Obiekt oferuje również możliwość organizacji imprez plenerowych i okolicznościowych: zabaw, festynów, biesiad, czy organizacji urodzin, ognisk i grillowania.

alpaki

Dzieci po prostu uwielbiają karmienie zwierząt. Są tutaj bardzo dobre warunki do wypoczynku dla całych rodzin.

Wiele mieszkańców Mini Zoo urodziło się i wychowało wśród ludzi. Lubią kontakt z dziećmi, uwielbiają się przytulać i być głaskane. Zobaczcie jakie zwierzęta się tutaj znajdują: Galeria

Mini Zoo jest świetną atrakcją dla dzieci. Są tutaj: kucyki, emu, egzotyczne ptaki, daniele, kozy, świnki, owieczki, pawie i wiele innych. Emu – Nandi i Tośka skradną Wasze serce.

miejsca siedzące

Zaletą tego obiektu jest parking pośrodku mini zoo, dzięki czemu mamy stały dostęp do rzeczy z samochodu.

Na wyspie pośrodku stawu znajduje się altana gdzie w razie czego można schować się przed deszczem.

W soboty i niedziele rozpalane jest ognisko dla wszystkich gości. Na miejsce można przywieźć własny prowiant lub zakupić kawę i kiełbaski z pieczywem w Food Trucku.

alpaka przy ognisku

Na miejscu atrakcje:

 • karmienie 2 metrowych emu, alpak i innych zwierząt
 • jazda na kucyku w soboty i niedziele
 • oglądanie egzotycznych ptaków, papug
 • przytulanie i głaskanie króliczków i świnek morskich
 • owce, kozy, daniele, świnki wietnamskie, kaczki ozdobne, pawie
 • huśtawki i zjeżdżalnia dla dzieci
 • minikoparka

lamy

Ceny:

 • dorośli– 20 zł
 • dzieci – 10 zł
 • dzieci poniżej 3 lat – wstęp wolny
 • dodatkowo przejażdżka na kucyku – 10 zł

Jeśli chodzi o alpaki, to są one bardzo spokojne.

Na życzenie można dostać za darmo kubek do karmienia zwierząt. Można alpaki nakarmić przysmakiem z ręki. Fajnie jest alpaki przytulać i robić sobie z nimi zdjęcia.

świnki wietnamskie i owce

Dojazd autobusami z Gdańska, Pruszcza Gdańskiego, Starogardu Gdańskiego: 400, 401, 443, 445, 447, 884, 850

Do najbliższego przystanku autobusowego 4 minuty pieszo.

Adres: Nad Potokiem 5, Żukczyn

1. Trójmiasto – potrójna dawka atrakcji

Miłośnicy zabytków i miejskiego życia, którzy pragną wybrać się do województwa pomorskiego, muszą koniecznie zwiedzić Trójmiasto. Ośrodek składa się z trzech sąsiadujących ze sobą miast: Gdańska, Gdyni i Sopotu. Kryje w sobie wiele zróżnicowanych atrakcji oraz zabytków, pochodzących z różnych okresów.

Do najbardziej rozpoznawalnych zalicza się bez wątpienia gdańska Bazylika Wniebowzięcia Marii Panny, Długi Targ, nabrzeże Motławy z charakterystyczną Bramą Żuraw, Westerplatte, sopockie molo czy też wiele, wiele innych. Bez względu na pogodę nie zabraknie tu na pewno miejsc wartych zobaczenia dla całej rodziny.

molo Sopot

Sopot jest jednym z najpiękniejszych polskich kurortów nadmorskich. Odwiedzają go nie tylko Polscy ale również zagraniczni turyści. Sopot znany jest nie tylko z organizowanego tu od 1961 roku festiwalu w Operze Leśnej, ale również ze słynnego sopockiego mola. Zobacz jakie są najlepsze zabytki w Sopocie TUTAJ.

Informacje o Sopocie

Poza niezaprzeczalnymi urokami plaż znajdziemy tu mnóstwo pięknych miejsc, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

molo w Gdyni Orłowie

Jednym z ciekawych miast do zwiedzania jest Gdynia. Posiada masę atrakcji dla turystów. Graniczy bezpośrednio z Morzem Bałtyckim. Sprawdź najlepsze atrakcje w Gdyni.

Molo w Orłowie

Gdynia była nazywana kiedyś miastem które powstało z morza i ludzkich marzeń. 100 lat temu była tu tylko niewielka wieś rybacka. Dzisiaj to znany kurort.

Zobacz -> Najlepsze atrakcje w Trójmieście

2. Malbork – zamczysko z wiekową historią

Zamek w Malborku

Przez wieki Malbork był siedzibą zakonu krzyżackiego. Pochodzi z XIII wieku i pod względem powierzchni jest uznawany za największy zamek na świecie. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Gotycki zespół składa się z trzech części: Zamku Górnego, Średniego i Niskiego. (Zobacz najciekawsze atrakcje dla dzieci w Malborku)

Malbork

W trakcie działań II Wojny Światowej zabytek został dość mocno uszkodzony. Nakładem wielkich środków i wysiłków jest poddawany wciąż pracom rekonstrukcyjnym. Dzięki temu można podziwiać jego potęgę i monumentalne gotyckie piękno, m. in. w pięknych salach refektarzy oraz w zamkowym kościele pod wezwaniem Najświętszej Panny Marii, patronki zakonu.

Zobacz -> Najlepsze atrakcje w Malborku

3. Słowiński Park Narodowy – ruchowe wydmy

piask

Park ten, mający za symbol srebrzystą mewę, obejmuje swym zasięgiem całą Mierzeję Łebską oraz kilka jezior: Łebsko, Gardno, Dołgie Wielkie i Dołgie Małe. Zobacz wydmy razem z dzieckiem – atrakcje TUTAJ

wydmy

Do najbardziej charakterystycznych elementów pejzażu zaliczają się przybrzeżne jeziora, torfowiska, malownicze lasy i bory oraz przede wszystkim ruchome wydmy, pojawiające się w pasie mierzei.

To idealne miejsce do wypoczynku i obcowania z przyrodą, nieprzetworzoną ludzką ręką.

Zobacz -> Ciekawostki o Słowińskim Parku Narodowym

4. Hel – Półwysep Helski

Hel

Półwysep jest jednym z najbardziej unikatowych półwyspów na świecie. Jest jednym z najchętniej odwiedzanym miejsc przez polskich turystów od wielu lat. Ciekawostki o Helu: TUTAJ

Przez półtora wieku półwysep podlegał Krzyżakom. W tamtym okresie nastąpił gwałtowny rozwój Helu. Powstały liczne kościoły, ratusz, karczmy czy szpital.

Zobacz -> Najlepsze atrakcje na Helu

5. Szymbark – Dom na głowie

Domek do góry nogami Szymbark

Włosi mają swoją Krzywą Wieżę w Pizie, a my mamy Dom do góry nogami w Szymbarku. Niedaleko tej niewielkiej miejscowości, wśród drzew zbudowano ciekawą atrakcję, która może przysporzyć o prawdziwszy zawrót głowy. Do wnętrza wchodzi się bowiem przez okno szczytowe, a w środku spaceruje po suficie. Jeśli pragniecie poćwiczyć równowagę, to tu będziecie mieć ku temu świetną okazję.

Zobacz -> Atrakcje w Szymbarku

6. Park Dinozaurów w Łebie – atrakcja dla dużych i małych

Park Dinozaurów Łeba
źródło: Almondox / Wikipedia

Jeśli akurat nie mamy ochoty na plażowanie, a chcielibyśmy aktywnie spędzić czas z dziećmi, warto wybrać się do znajdującego się w Łebie Parku Dinozaurów. Podczas spaceru po malowniczym terenie, zajmującym niemal 20 hektarów, można zobaczyć niemal 100 różnych pradawnych gadów, między innymi gigantycznego brachiozaura.

W parku można również poznać dzieje rozwoju cywilizacji naszych praprzodków, podpatrzyć prehistoryczną osadę i zobaczyć, jak wyglądało życie i pochówek człowieka neandertalskiego. Ciekawostki o Łebie

7. Wieżyca – Najwyższe wzniesienie polskich pojezierzy

Wieżyca
źródło: Wanda Cyculeńko / Wikipedia

Wieżyca – najwyższe wzniesienie ma 329 m n. p.m.. Jest to zarazem najwyższe wzniesienie Niżu Polskiego. Wieża zbudowana została w 1997 roku na Wieżycy, będącej najwyższym szczytem moreny czołowej na całym Niżu Środkowoeuropejskim.

Zobacz -> Atrakcje w Wieżycy

8. Chojnice – Brama Kaszub

ratusz w Chojnice
Mat-matys / Wikipedia

Szukając miejsca wartego odwiedzenia na jeden weekend warto zastanowić się czy nie wybrać niemałego miasteczka w województwie pomorskim. Chodzi o Chojnice – Bramę Kaszub, miasto zamieszkiwane przez około 40 tysięcy mieszkańców.

Zobacz -> Najlepsze atrakcje w Chojnicach

9. Kartuzy – architektoniczna perła

Kartuzy

Innym zabytkiem architektonicznym, który znajduje się w tym regionie, a który zdecydowanie warto zobaczyć są Kartuzy i znajdujący się w nich gotycka Kolegiata Wniebowzięcia NMP, przy której kiedyś mieścił się klasztor Kartuzów, zakonu, od którego wzięła się nazwę miejscowość.

Wewnątrz znajduje się wiele zabytkowych obiektów, jak pochodzący z 1444 roku ołtarz oraz bogato rzeźbione gotyckie stalle. Z pozostałych, zachowanych do dnia dzisiejszego zabudowań klasztornych przetrwał refektarz, w których obecnie mieści się galeria sztuki współczesnej.

Zobacz -> Najciekawsze atrakcje w Kartuzach

10. Zamek w Gniewie

Gniew Zamek
źródło: Polimerek / Wikipedia

Obszar Pomorza przez wieki związany był z potężnym zakonem krzyżackim, który zbudował na tych ziemiach liczne zamki. Jednym z nich jest Zamek w Gniewie, którego budowę rozpoczęto jeszcze pod koniec XIII wieku. Był on niejednokrotnie oblegany, a następnie zdobyty przez Polaków, podczas jednej z nieustannych potyczek z Krzyżakami. Po pierwszym rozbiorze naszego kraju trafił do Prus, aby powrócić do Polski w 1920 roku.

W trakcie II Wojny Światowej mieściło się tu niemieckie więzienie dla Polaków. Po zakończeniu działań wojennych na zamku rozpoczęto prace, mające na celu przywrócenie mu dawnego blasku. Obecnie na dziedzińcu i w zabytkowych przestrzeniach zamku odbywają się liczne imprezy oraz turnieje rycerskie, pokazujące obyczajowość i życie w średniowiecznej Europie.

Zobacz -> Ciekawostki o zamku w Gniewie

11. Chmielno – Ceramiczne tradycje

Park Kamienny w Chmielnie
źródło: Gingko~plwiki / Wikipedia

W niewielkiej miejscowości Chmielno znajduje się niezwykła atrakcja. Mieści się w niej bowiem Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów. Uroczyste otwarcie urządzono w 1993 roku, dokładnie w 70. rocznicę odwiedzenia warsztatu garncarza Franciszka Necla przez Prezydenta Polski Stanisława Wojciechowskiego.

W placówce można podziwiać najbardziej tradycyjne wzory, wytwarzane przez ten wielopokoleniowy warsztat. Zalicza się do nich aż siedem klasycznych zdobień: kwiaty bzu, tulipany duże i małe, gwiazdy kaszubskie, rybie łuski, wianki i lilie. Można tu poznać tradycyjną ceramikę, wywodzącą się wprost z kultury kaszubskiej.

Zobacz -> Najlepsze atrakcje w Chmielnie

Jakie pomorskie atrakcje turystyczne najbardziej Wam się podobają? Dajcie znać w komentarzu 🙂

Czytaj dalej: Atrakcje dla dzieci na Pomorzu

4.6/5 - (liczba ocen: 20)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.