Polska

Najlepsze atrakcje w Chmielnie i okolicy

Park Kamienny w Chmielnie
źródło: Gingko~plwiki / Wikipedia

Jako najpiękniejsza miejscowość pomorza Chmielno może poszczycić się całym mnóstwem wyjątkowych atrakcji turystycznych. Jest ich bardzo wiele, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

1. Muzeum Ceramiki Kaszubskiej. To miejsce, Gdzie warto przyjechać. Muzeum położone w najbliższym sąsiedztwie warsztatu produkcyjnego rodziny Neclów. To ta rodzina, od ponad wieku udanie kultywuje tradycje wyrobu ceramiki. Dodatkowo można tutaj posłuchać opowiadań członków rodziny, ich potomków o początkach tradycji oraz historie opowiadane wśród członków rodziny z pokolenia na pokolenie.

2. Zabytkowy Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Jedna z najstarszych parafii na pomorzu. Pierwszy, drewniany kościół ufundowała księżniczka Damroka, córka Świętopełka. Zburzono go w 1945 roku a na jego miejscu rozpoczęto budową wieloetapową aktualnego Kościoła.

3. Wieś kaszubska, to przede wszystkim wiejskie chaty w konstrukcji ryglowej ze strzechą na dachu. Do dziś w pobliżu Muzeum Neclów, znajduje się tzw. checz kaszubska, czyli niewielka chata, tworząca przed oczami obraz jak wieś wyglądała w dawnych czasach.

4. Szlak pieszy, tzw. szlak kaszubski. Można dotrzeć nim do oddalonych od Chmielna o około 10 km, Kartuz, przez przesmyk między jeziorami lub w druga stronę, do Ostrzyc (16km), przez m.in. punkt widokowy Jastrzębia Góra.

5. Chmielno i okolice to również cała moc szlaków rowerowych. Przez wzgląd na liczne występowanie jezior, szlaki poprowadzone są w ten sposób, aby widok na nie, zapierał dech w piersiach. Oprócz tras rowerowych, są tu jeszcze szlaki kajakowe oraz szlaki piesze.

6. Jeziora. Kto z nas nie kocha ciepłej wody i kąpieli w niej. Jeziora w Chełmnie to doskonały wypoczynek zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku, jak i dla typowych plażowiczów.

7. Tradycyjne wydarzenia kulturalne na czele z Mistrzostwami Polski w zażywaniu tabaki, to chętnie odwiedzane wydarzenie miejscowości.
W Chmielnie, jest do dyspozycji bardzo wiele hoteli i noclegowni. Bez względu na porę roku, jest ogromny wybór atrakcji i miejsc, gdzie można spędzić noc. Wieś kaszubska ma naprawdę wiele do zaoferowania.