Polska

10 Najlepszych Atrakcji Dla Dzieci w Rucinie-Nida

Marina w Ruciane-Nida
źródło: Duży Bartek / Wikipedia

Ruciane-Nida to jedno z najchętniej odwiedzanych miast znajdujących się na słynnych w całej Polsce Mazurach (miasto leży w części województwa Warmińsko-Mazurskiego).

Ruciane-Nida to miasto, które na stałe zamieszkuje niespełna 5000 mieszkańców. Mazury corocznie przyciągają do siebie turystów nie tylko z każdego zakątka Polski, ale coraz częściej i ze świata.

Nic więc dziwnego, że na turystów przybywających na Mazury czeka mnóstwo atrakcji. Jakie są najciekawsze atrakcje dla dzieci spędzających swoje wakacje z najbliższymi w miejscowości Ruciane-Nida? Oto 10 najciekawszych atrakcji dla dzieci i ich opiekunów.

1. Park Dzikich Zwierząt

Park Dzikich Zwierząt to miejsce idealne dla wszystkich tych, których fascynują zwierzęta żyjące na wolności, w możliwie jak najbardziej naturalnych dla nich warunkach. Dzięki wycieczce do parku dzieci mogą zapoznać się ze zwyczajami i naturalnymi zachowaniami licznych gatunków zwierząt. Park Dzikich Zwierząt znajduje się w Kadzidłowie, położonym w odległości około 10 km od miejscowości Ruciane-Nida. W parku spotkać można między innymi syberyjskie jelenie Dybowskiego, sarny, żubry, daniele, łosie, puchacze, czaple i wiele innych.

2. Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego to bardzo popularne miejsce na mapie turystycznej miejscowości Ruciane-Nida (dokładniej rzecz ujmując muzeum znajduje się w Praniu nad jeziorem Nidzkim). Zgodnie z nazwą jest to miejsce całkowicie powiązane z życiem i twórczością Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W muzeum znajduje się mnóstwo pamiątek po zmarłym dawno temu poecie, w tym najcenniejsze i najbardziej wartościowe pamiątki – jego rękopisy.

3. Galindia

Galindia nazywana czasem Mazurskim Edenem to niewielka osada, bardzo nietypowa, która skrywa w sobie wiele ciekawostek, czym przyciąga do siebie co dnia wieli turystów. Osada powstała zaledwie kilka lat temu. Za pomysł i większość prac rekonstrukcyjnych odpowiedzialny był Cezary Kubacki, wielki pasjonat i miłośnik legend o Galindach.

4. Rejs po jeziorach

Będąc na mazurach nie można przynajmniej raz nie skorzystać z rejsów po pięknych mazurskich jeziorach. W okolicach miejscowości Ruciane-Nida warto skorzystać z wycieczek rejsowych statkami:
– Faryj,
– Faryj II,
– Faryj III,
– Bąbel.
W zależności od trasy rejsu trwa on od godziny do nawet 4 godzin.

5. Wyłuszczarnia nasion

Wyłuszczarnia nasion to bardzo ciekawe miejsce, które ciężko spotkać w innych zakątkach kraju. W miejscowości Ruciane-Nida przedsiębiorstwo funkcjonuje od 1892 rok i zajmuje się przede wszystkim pozyskiwaniem nasion drzew iglastych ze zbieranych i suszonych w suszarniach szyszek. Po zmodernizowaniu, udostępniono możliwość zwiedzania starej części wyłuszczarni – do tego niezbędna jest jednak uzyskanie zgodny Nadleśnictwa Maskulińskiego.

6. Bunkier

Bunkier z początku XX wieku to kolejna z wielkich atrakcji dla miłośników historii, zlokalizowanych na terenie miasta Ruciane-Nida. Bunkier znajduje się tuż przy wjeździe do Rucianego od strony Pisza. Bunkier stanowił bardzo ważną część węzła obronnego Ruciane-Guzianka. Bunkier ma wymiary 6×9 m, a grubość jego ścian wynosi około 1, 5 m.

7. Zabytkowa Kolejowa Wieża Ciśnień

Zabytkowa Kolejowa Wieża Ciśnień w Mikołajkach, położonych w odległości około 20 km od miejscowości Ruciane-Nida to bez wątpienia jedna z najciekawszych i zarazem największych w Polsce kolejowych wież ciśnień. Wieża powstała prawie 100 lat temu, będąc idealnym odwzorowaniem stylistyki ówczesnej przemysłowej architektury. Dziś wieża służy już niemal wyłącznie turystom. Po rewitalizacji (zakończonej latem 2013 roku) umieszczono w niej restauracje z imponującym tarasem widokowym.

8. Wioska Żeglarska

Wioska Żeglarska w oddalonych o około 20 km od Ruciane-Nida Mikołajkach to w opinii wielu osób mających okazję tam przebywać jeden z najpiękniejszych portów w kraju. Wioska Żeglarska leżu tuż nad brzegiem Jeziora Mikołajewskiego. Znaleźć można tu przede wszystkim mnóstwo miejsc do cumowania (jest ich aż 250), stację benzynową dla jachtów, liczne restauracje, wypożyczalnie rowerów oraz sprzętu wodnego czy liczne atrakcje dla dzieci.

9. Tropikana Aquapark w Mikołajkach

Tropikana Aquapark w Mikołajkach (w Hotelu Gołębiewskim) to olbrzymia atrakcja to której chętnie zmierzają osoby wypoczywające w okolicach miejscowości Ruciane-Nida. To miejsce idealne do spędzenia całego dnia w rodzinny, gronie w szczególności wtedy, gdy zewnętrzna aura nie sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. W kompleksie znajdują się liczne baseny o różnych szerokościach i głębokościach, wiec każdy znajdzie coś dopasowanego do własnych możliwości. Ponadto w okresie letnim goście aquaparku mają możliwość skorzystania z basenów zewnętrznych.

10. Spływy kajakowe

Krutynia spływy kajakami to starannie organizowane spływy kajakowe, idealnie sprawdzające się jako aktywna forma spędzenia czasu dla całej rodziny. W zależności od potrzeb organizowane są zarówno spływy jednodniowe jak i kilkodniowe. Te pierwsze idealnie sprawdzą się przede wszystkim w przypadku rodzin z dziećmi oraz początkujących kajakarzy, którzy stawiają dopiero swoje pierwsze kroki w udziałach w spływach. Wszystkie spływy organizowane są tak, aby och uczestnicy nie tylko w czasie ich trwania bawili się doskonale, ale przede wszystkim spędzali ten czas bezpiecznie i spokojnie.