Polska

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Częstochowie

Częstochowa

Częstochowa to miasto położone w południowej Polsce, w województwie śląskim. Miasto, leżące nad rzeką Wartą, na terenach należących do Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej jest nie tylko największym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i administracyjnym w subregionie północnym województwa śląskiego, ale też częstym miejscem odwiedzin przez turystów i pielgrzymów z całego świata.

Zobacz też -> Najważniejsze atrakcje dla dzieci w Częstochowie

Największy wpływ na to klasztor jasnogórski, jednak to nie jedyne atrakcje w mieście. Do największych zaliczyć można:

1. JASNA GÓRA I KLASZTOR PAULINÓW

Męski klasztor Paulinów na Jasnej Górze to najpopularniejsze miejsce pielgrzymek w Polsce oraz obowiązkowy punkt do odwiedzenia dla większości Polaków, ale nie tylko, bowiem jest on także bardzo popularnym miejscem wśród zagranicznych turystów. Obiekt wybudowany został w XIV wieku, jego fundatorem był książę Władysław Opolczyk. Dziś klasztor uważany jest za pomnik historii. Najważniejszym zabytkiem znajdującym się na terenie Jasne Góry jest uważany za cudowny Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, będący jednym z najlepiej rozpoznawalnych symboli chrześcijaństwa w Polsce.

2. ALEJA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY

Aleja NMP to główna i najbardziej reprezentatywna ulica w mieście. Aleję charakteryzuje konstrukcja, w której dwie dwupasmowe jezdnie przedzielone są biegnącym pomiędzy nimi bulwarem. W okresie pielgrzymkowym korzystają z niego głównie piechurzy zmierzający na Jasną Górę. Aleja NMP to także zespół zabytkowych kamienic i innych interesujących obiektów – rzeź oraz fontann.

3, 4, 5. MUZEUM PRODUKCJI ZAPAŁEK i inne obiekty na Szlaku Zabytków Techniki

W Częstochowie znajdują się trzy obiekty znajdujące się na popularnych na Śląsku Szlaku Zabytków Techniki. Najpopularniejszym z nich jest Muzeum Produkcji Zapałek. Zakład produkcyjny otwarty został w 1882 roku, co czyni go najstarszym obiektem tego typu w Polsce. Zabytkowa linia działa do dziś, dlatego mamy możliwość zobaczenia na własne oczy, jak wygląda w praktyce produkcja zapałek. Drugim obiektem na tym industrialnym szlaku jest MUZEUM GÓRNICTWA RUD ŻELAZA, gdzie odtworzone zostały dawne wyrobiska kopalniane, wyposażone w sprzęt górniczy pochodzący z zamkniętej kopalni rudy żelaza Szczekaczka w Szczekaczce. Trzeci obiekt umiejscowiony na szlaku to MUZEUM HISTORII KOLEI, gdzie zgromadzone zostały pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego, między innymi lampy, szyny, mundury, dokumenty, mapy i fotografie oraz dwa zabytkowe parowozy.

6. RATUSZ W CZĘSTOCHOWIE

Częstochowski ratusz to bardzo ciekawy, klasycystyczny obiekt, który znajduje się w Śródmieściu. Wybudowany został w latach 1829 – 1836. Obecnie pełni funkcję siedziby Muzeum Częstochowskiego, najstarszej instytucji kulturalnej w regionie. Mimo, że nie jest to jedyny z wystawienniczych budynków muzeum, stanowi bez wątpienia obiekt najbardziej charakterystyczny i reprezentacyjny. Mieści się tam wystawa historyczna pod nazwą „Dzieje Miasta Częstochowy”.

7. PROMENADA CZESŁAWA NIEMENA

Promenada Czesława Niemena to długa na niemal 2 kilometry aleja znajdująca się w dzielnicy Północ. Promenada jest bardzo szeroka, wydzielona została tam także wąska dróżka rowerowa. Po bokach alei znajdują się liczne atrakcje, między innymi amfiteatry, boiska i place zabaw, a także wiele knajpek, barów i małych restauracji. Jest to bardzo popularne miejsce spacerów, zarówno pośród turystów, jak i mieszkańców miasta.

8. ALEJA BRZOZOWA

Licząca 2, 6 km Aleja Brzozowa to jedyny w swoim rodzaju pomnik przyrody, w którym chroniona jest brzoza brodawkowata. Aleja, po bokach której rośnie 385 brzóz, spośród których niektóre okazy liczą sobie ponad 70 lat znajduje się dzielnicy Parkitka. Jest to doskonałe miejsce na spacery i wyciszenie się z dala od miejskiego zgiełku.

9. KAMIENIOŁOMY

Znajdujące się w Częstochowie, a konkretnie w dzielnicy Zawodzie, na stokach Złotej Góry to bardzo ciekawa, choć mało znana atrakcja. Jest ona szczególnie polecana osobom lubiącym spędzać czas w sposób aktywny. Kamieniołomy są pozostałością po miejscu, w którym wydobywano niegdyś wapień, który posłużył między innymi do budowy domów w obrębie miasta. Dziś w miejscu tym pozostały piękne, odsłonięte kamienie. Białe, pionowe i ogromne ściany potrafią niejednemu zaprzeć dech w piersiach. W mieście znajdują się cztery kamieniołomy, najpopularniejszym, największym i zdecydowanie najbardziej urokliwym jest kamieniołom Saturn.

10. POCZĄTEK SZLAKU ORLICH GNIAZD

Na Starym Rynku w Częstochowie swój początek (bądź koniec, w zależności od obranego kierunku) na także Szlak Orlich Gniazd, czyli jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych w Polsce. Pieszy szlak liczy sobie 163, 9 km, oznaczony jest kolorem czerwonym i łączy Kraków z Częstochową, po drodze zahaczając o większość Orlich Gniazd, czyli jurajskich zamków i warowni wybudowanych na skałach dochodzących do 30 metrów. Pierwszym obiektem na trasie licząc od Częstochowy są ruiny zamku królewskiego we wsi Olsztyn. Zamek jest bardzo atrakcyjny pod względem wizualnym i udostępniony do zwiedzania, dlatego przy okazji wizyty w Częstochowie warto odwiedzić także pobliski Olsztyn. Dodatkową atrakcją znajdującą się we wsi jest ruchoma szopka bożonarodzeniowa autorstwa lokalnego artysty Jana Wiewióra, składająca się z 800 figur, w tym 300 ruchomych i będąca jednym z obiektów znajdujących się na szlaku architektury drewnianej woj. Śląskiego.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcji w Częstochowie