8 najlepszych atrakcji w Częstochowie

Częstochowa jest jednym z najlepiej znanych miast Polski. Zazwyczaj kojarzona z katolickim miejscem religijnym, jednak jest to miasto oferujące wiele atrakcji także tym turystom, którzy nie przyjeżdżają tu w celach religijnych. Jest to spore miasto położone w województwie śląskim i liczące ponad 220 tysięcy mieszkańców.

Zobacz też -> Co warto zobaczyć w Częstochowie

Miasto znajduje się w północnej części województwa, przepływa przez nie rzeka Warta. Miasto zostało założone między latami 1370 a 1377, jednak jego współczesny kształt uformował się dopiero 16 sierpnia 1826 roku, kiedy doszło do połączenia Starej Częstochowy (dzisiaj jest to znaczna część miasta) oraz miasta Częstochówki.

W tym artykule zbierzemy 10 największych atrakcji, które dostępne są w mieście, tak aby można było zaplanować swoją podróż tutaj już wcześniej.

Co warto zobaczyć w Częstochowie

Spis atrakcji zaczniemy od pozycji obowiązkowej dla większości Polaków, czyli najpopularniejszego miejsca pielgrzymek. Chodzi oczywiście o męski klasztor paulinów na Jasnej Górze. Obiekt wybudowany w XIV wieku jest nieodłącznie kojarzącym się elementem Częstochowy, dla większości turystów jest wręcz jedynym miejscem do którego się tam udają. Do klasztoru przyjeżdżają nie tylko Polacy, ale także ludzie z całego świata. Częstochowa staje się przez to właśnie znanym na całym świecie celem pielgrzymek wszystkich narodów. Fundatorem klasztoru był książę Władysław Opolczyk i dzisiaj kompleks jest uznawany za pomnik historii. Za najważniejszy element klasztoru nie są uznane jego mury, a Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Został przywieziony z Rusi, gdzie jest także szczególnie czczony przez wyznawców wiary prawosławnej. Obraz jest uważany za cudowny i współcześnie jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych symboli chrześcijaństwa w Polsce. Klasztor znany jest także z historii, ponieważ w 1655 roku doszło tu do obrony przed Szwedami w czasie potopu szwedzkiego. W tym miejscu właśnie, opisana jest bitwa w książce Potop Henryka Sienkiewicza.

Ale jak już wspomnieliśmy, Częstochowa to nie tylko klasztor, dlatego idźmy dalej i przejdźmy do następnej atrakcji, którą oferuje Częstochowa. Jest to Muzeum Zapałek założone w 1882 roku, w tamtym czasie pierwsza fabryka zapałek na ziemiach polskich. Co ciekawe, zabytkowa linia produkcyjna działa do dziś i do dziś produkowane są tutaj zapałki. Na własne oczy możemy zobaczyć jak produkuje się zapałki!

Trzecia atrakcja to Promenada Czesława Niemena, czyli prawie 2 kilometrowa aleja w dzielnicy Północ. W bardzo szerokiej alei wydzielona jest także wąska dróżka rowerowa. Po bokach promenady znajdują się atrakcje, takie jak boiska, amfiteatry, place zabaw, bary małej gastronomii i bary. Jeżeli szukasz w Częstochowie miejsca, gdzie możesz wybrać się na spacer, to jest to idealne miejsce.

W Częstochowie jest jeszcze jedno miejsce idealne na spacery, mianowicie sztuczny kompleks leśny – Lasek Aniołowski. Kiedyś był to poligon wojskowy, jednak później w wyniku zalesienia powstał piękny i kolorowy lasek, w którym dzisiaj jest park z utwierdzonymi ścieżkami, ławkami i miejscami do rozpalenia ogniska, i innych tego typu atrakcji.
Kolejnym parkiem, w którym niedługo być może będzie ogromna atrakcja, jest Park Lisiniec. W parku tym dostępne są trzy duże zbiorniki wodne z bardzo wdzięcznymi nazwami – Bałtyk, Adriatyk i Pacyfik. Jest to miejsce w którym mieszkańcy miasta spędzając czas w czasie upałów.

Jeszcze jest jeden obiekt o pięknej naturalnej scenerii. Chodzi o aleję brzozową, czyli pomnik przyrody w którym chroniona jest brzoza brodawkowata. Długość alei to aż 2, 6 km, a po jej bokach rośnie aż 385 brzóz, które liczą sobie nawet po 70 lat. Aleja znajduje się w mieście, w dzielnicy Parkitka.

Dla osób aktywnych w Częstochowie jest bardzo ciekawa atrakcja, czyli kamieniołomy. Znajdują się one w dzielnicy Zawodzie, na stokach Złotej Góry. Kiedyś wydobywano tutaj wapień, a dzisiaj pozostały piękne, odsłonięte kamienie. Wydobyty surowiec posłużył, między innymi, do budowy domów w obrębie miasta. W mieście znajdują się aż cztery kamieniołomy, z których największym i najbardziej urokliwym jest Saturn. Białe, pionowe, ogromne ściany zapierają, dosłownie, dech w piersiach.

Jeszcze jedną, dziewiątą, atrakcją jest ratusz w Częstochowie. Znajduje się on w Śródmieściu. Jest to klasycystyczny obiekt, który został wybudowany w latach 1829 – 1836, po połączeniu dwóch miast. Dzisiaj znajduje się tutaj Muzeum Częstochowskie – najstarsza instytucja kulturalna regionu. Samo muzeum ma więcej obiektów wystawienniczych, jednak to ratusz właśnie jest tym najbardziej reprezentacyjnym. Znajduje się tu stała wystawa historyczna „Dzieje Miasta Częstochowy”.

Będąc w Częstochowie warto także wybrać się do pobliskiej wioski oddalonej dosłownie o kilka kilometrów od centrum miasta – Mstów. Jest to niesamowicie malownicza wieś pełna zabytków, takich jak Zespół Klasztorny, w którym można się poczuć jak w twierdzy. Jest to bardzo duży obiekt, jak na wieś.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcji w Częstochowie

4.4/5 - (liczba ocen: 8)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.