CiekawostkiPolska

Częstochowa – Ciekawostki, Informacje i Fakty

madonna

Częstochowa to miasto znane w całym kraju z sanktuarium na Jasnej Górze. Każdego roku miliony polskich i zagranicznych pielgrzymów zmierzają do niego, by oddać cześć przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej i wybłagać u niej potrzebne łaski.

Ale Częstochowa to nie tylko klasztor. Co jeszcze ciekawego kryje w sobie to miasto? Zapoznając się z poniższą listą, można poczuć się naprawdę zainteresowanym jego historią.

1. W dzielnicy Raków znajduje się skansen archeologiczny – na jego terenie znajduje się cmentarz z okresu halsztackiego, co oznacza, że pierwsze osady na tym terenie istniały w epoce brązu i wczesnego żelaza. Bardzo możliwe, że już wtedy istniało tu centrum lokalnej metalurgii.

2. Nazwa miasta nie wiąże się z chowaniem, lecz pochodzi od Częstocha – rycerza, który założył na tym terenie osadę.

3. Obecna Częstochowa powstała z połączenia Starej Częstochowy i Nowej Częstochowy – miało to miejsce w XIX wieku, równocześnie nadano jej praw i przywilejów miasta wojewódzkiego. Po połączeniu Częstochowa była czwartym pod względem ludności miastem w Polsce.

4. Klasztor na Jasnej Górze powstał w miejscu starego drewnianego kościoła, który położony był na obronnym wzniesieniu i górował nad Starą Częstochową w 1382 roku. Jego fundacja była zasługą Władysława Opolczyka, który sprowadził z Węgier ojców paulinów, by zaopiekowali się klasztorem, i umieścił się w nim Obraz Najświętszej Maryi Panny.

5. Aleja Najświętszej Maryi Panny, jedna z głównych ulic miasta, powstała na początku XIX wieku jako reprezentatywna arteria komunikacyjna.

6. W mieście istniało tak zwane „duże getto”, gdzie w 1942 roku doszło do zagłady. W wyniku tego zdarzenia życie straciło blisko trzydzieści tysięcy Żydów.

7. Choć położona jest w województwie śląskim, historycznie Częstochowa przynależała do Małopolski. W związku z tym przystąpiła do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski.

8. Miłośnicy sztuki mogą w Częstochowie zobaczyć wystawy dzieł w kilku muzeach: w Muzeum Zdzisława Beksińskiego, w Muzeum Wyobraźni, w Muzeum Haliny Poświatowskiej czy też odwiedzić Muzeum Zapałek.

9. Częstochowa to miasto większych imprez, między innymi Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” i polskiego festiwalu jazzowego Jazz Spring Częstochowa.

10. Częstochowa to pierwsze miasto na świecie, do którego klucze i honorowe obywatelstwo odebrał święty Jan Paweł II.