Polska

10 najważniejszych atrakcji dla dzieci w Częstochowie 2024

Zobaczcie, jakie miejsca odwiedziliśmy w Częstochowie razem z dziećmi. Przedstawiamy najlepsze miejsca dla turystów. Wybrane atrakcje dla dzieci.

Zobacz też -> Co warto zobaczyć w Częstochowie

1) Lodziarnio-Kawiarnia „Carmelito”

lody

Podobno najlepszy, rzemieślniczy smak lodów w całej Częstochowie oraz szeroki wybór smakołyków. No a co nie cieszy dzieci tak bardzo jak lody, a rodziców kiedy ten przysmak jest zdrowy i naturalny?

Adres: Aleja 11 Listopada 1/3

2) Kino sferyczne- Planetarium

Bardzo ciekawe pokazy o różnej tematyce np. takiej jak „Lodowe krainy” , „Tajemnica gwiazdy betlejemskiej” pozwolą nie tylko rozbudzić zainteresowanie światem fizyki dzieci, ale również zaciekawić rodziców.

Adres: Aleja Armii Krajowej 13/15

3) Filharmonia Częstochowska

W tym miejscu często odbywa się wiele spektakli dla dzieci jak np. słynny Madagaskar. Jak dzieciom spodoba się wersja inna, niż kinowa? Przekonajcie się! Możecie również zobaczyć ciekawe wystawy malarstwa np. Uczestników warsztatów plastycznych.

Adres: Ulica Tomasza Wilsona 16

4) Stary parowóz

Piękny, odrestaurowany, multimedialny parowóz ustawiony jest jako pomnik w oczekiwaniu na zwiedzających przed Dworcem PKP. Parowóz może dymić, gwizdać, świecić a także informować o określonych godzinach.

Adres: Dworzec kolejowy Częstochowa Osobowa na peronie 4

5) Muzeum historii kolei

Na pierwszym piętrze Dworca PKP wspólnie z dziećmi można poszerzyć swoją wiedzę o kolei oglądając wiele eksponatów. Zgromadzono w nim pamiątki m. in.: lampy, szyny, mundury dokumenty, mapy, fotografie. Oraz wiele elementów wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się też dwa zabytkowe parowozy.

Adres: Pułaskiego 100/120

6) Park Miniatur Sakralnych Złota Góra

Najpiękniejsze świątynie z całego świata pomniejszone i zebrane w jednym miejscu. Na terenie parku możemy również zobaczyć 14-metrową figurę Jana Pawła II oraz liczne figury postaci biblijnych. W parku jest również plac zabaw, park linowy oraz kino. Zaciekawią każde dziecko jak i rodziców!

Adres: Ulica Złota

7) Muzeum produkcji zapałek

Jedyne czynne muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce. Dwie sale wystawowe pozwolą odkryć, jak wiele myśli technicznej potrzeba do wyprodukowania paczki zapałek. Osoby odwiedzające mogą zobaczyć: zabytkowy park maszynowy, cały cykl produkcyjny od korowania drewna przez wytwarzanie patyczków po pakowanie zapałek do pudełeczek. W Sali głównej zobaczymy dokumenty związane z przemysłem zapałczanym oraz piękną wystawę rzeźby z jednej zapałki Anatola Karonia. W drugiej Sali wystawowej możemy zaobserwować wystawę filumenistyczną gdzie eksponowane są etykiety z pudełek po zapałkach z czasów dwudziestolecia międzywojennego, czasów powojennych oraz współczesnych. Zakład produkcyjny wykorzystuje linię technologiczną z lat 30 XXw. 0

Adres: Ulica ogrodowa 68

8) Klasztor i Sanktuarium na Jasnej Górze

Sanktuarium do tej pory odwiedziło trzech papieży: Św. Jan Paweł II który ofiarował Złote serce, Złotą Różę oraz Korony do Obrazu jasnogórskiego. Kolejnymi byli Benedykt XVI oraz Franciszek którzy podarowali Złote Róże. Możemy tam zobaczyć następujące obrazy : Matki Boskiej Częstochowskiej, Golgota Jasnogórska oraz Jasnogórski Poczet Królów i Książąt Polskich. Wiele rzeźb: Drogę krzyżową, Drogę różańcową. Oraz wiele pomników: Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Augusta Kordeckiego oraz Św. Jana Pawła II. Atrakcje te sprawiają, że zwiedzający są zawsze pod ogromnym wrażeniem. Znajduję się na wzgórzu Jasna Góra.

9) Owczarkowa zagroda

Niedaleko Częstochowy- w Wąsoszu znajduje się świetny obiekt, gdzie wspólnie z dziećmi możemy z bliska obejrzeć lamy, jelenie, papugi, małpki białouche, wiewiórki Hudson, pawie Indyjskie, gęsi kubańskie, owcę wrzosówkę- jest to najstarsza rasa owiec w Polsce, ich wełny występują w kolorach czarnych i siwych. inne zwierzęta, które na pewno zainteresują nasze pociechy!

Adres: Wąsosz 138

10) Rezerwat przyrody Sokole Góry

Piękne widoki często niespotykanych roślin pod ochroną pozwolą wspólnie się zrelaksować i pomogą poznawać dziki świat przyrody. Zobaczyć można wiele jaskini m. in. Olsztyńską, Maurycego, Koralową, Fikuśną. Wykorzystywane przez nietoperze jako miejsce ich hibernacji

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcji w Częstochowie