CiekawostkiPolska

Wadowice – Ciekawostki, Informacje i Fakty

kościół w Wadowicach

Wadowice to miasto położone w województwie małopolskim najbardziej znane ze swojego wielkiego mieszkańca – Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, świętego. Stanowi ważny ośrodek pielgrzymkowy.

Jednak nie tylko papież i jego historia przyciąga do miasta – robią to również kremówki, czyli miejscowy deser, oraz położenie w Beskidzie Małym, co stanowi o niezwykłym krajobrazie i możliwości pieszych wędrówek. Co jest w nim jeszcze ciekawego?

1. Po raz pierwszy wzmianka o Wadowicach pojawiła się w 1325 roku.

2. W czasach istnienia księstwa oświęcimskiego i księstwa zatorskiego miasto należało do Górnego Śląska.

3. Wadowice zyskały na znaczeniu po zakończeniu I wojny światowej, kiedy to miasto znalazło się na ważnym szlaku komunikacyjnym łączącym Wiedeń z Lwowem.

4. Pielgrzymi mogą poznać historię dzieciństwa Karola Wojtyły, odwiedzając Muzeum „Dom Rodzinny Ojca Świętego” znajdujący się przy ulicy Kościelnej 7. W tej kamienicy kiedyś mieszkał przyszły papież wraz ze swoją rodziną.

5. Co roku odbywają się obchody miasta. Dni Wadowic rozpoczynają się 18 maja – dzień urodzin Jana Pawła II – a podczas nich odbywają się liczne koncerty i innego rodzaju rozrywki. Można podczas ich trwania skosztować papieskich kremówek.

6. W Wadowicach rozpocząć można wędrówkę na szlaki Beskidu Małego i dotrzeć między innymi na Leskowiec. Przez miasto biegnie również Szlak świętego Jakuba.

7. Północne części miasta – część doliny Skawy oraz stawy – są terenami chronionymi jako obszar Natura 2000 Dolina Dolnej Skawy.

8. Ważnym wydarzeniem w historii Wadowic było poprowadzenie przez miasto linii kolejowej biegnącej z Bielska-Białej do Kalwarii Zebrzydowskiej.

9. Jedną z organizowanych cyklicznie imprez w Wadowicach jest Bieg Powsinogi, w którym można sprawdzić się w biegu na 5 lub 15 kilometrów w kategorii Open lub mieszkaniec Wadowic oraz w kategoriach wiekowych.

10. Kiedy w 1945 roku Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego utworzyło Centralne Obozy Pracy, obóz pracy o numerze 181 powstał w Wadowicach. Podczas II wojny światowej przez niecały rok w mieście istniało również getto, jego likwidacja nastąpiła w 1943 roku, a więźniów przewieziono do Auschwitz.