10 Fascynujących Ciekawostek o Mieście Kalisz
Kalisz to miasto usytuowane w środkowo-zachodniej Polsce. Od czternastego wieku do pierwszego rozbioru Polski stanowił stolicę powiatu kaliskiego. Dla historii całego państwa był bardzo cennym ośrodkiem, w którym odbyło się wiele znaczących wydarzeń. Obecnie należy do jednych z najważniejszych w okolicy ośrodków kultury, w których nie brak galerii sztuk, kin, teatrów oraz filharmonii. Ilość mieszkańców szacuje się na nieco ponad sto tysięcy. To miasto wielu kontrastów i miasto, które zasługuje na zainteresowanie. Z całą pewnością może zachwycić swoją bogatą i urozmaiconą historią, która w tym mieście fantastycznie przeplata się z nowoczesnością. Przedstawiamy ciekawostki o mieście Kalisz.
1. To jedno z tych miast, w których padało wiele rekordów, a jeden z nich został odnotowany i podkreślony dosyć dobitnie w mediach. To właśnie w Kaliszu w 1994 roku wykonano największego loda na patyku, który mierzył aż cztery metry i ważył niespełna dziewięć ton.
2. Przed Drugą Wojną Światową Kalisz był w dużej części zamieszkany przez Żydów, którzy nie przetrwali tych okrutnych lat. Osiedlili się w Kaliszu już w jedenastym wieku. W XIX wieku Kalisz był zamieszkiwany przez ponad dwa tysiące Żydów, którym wyznaczono osobną dzielnicę. W kolejnych latach na terenie miasta powstał nie tylko żydowski szpital, ale także szkoła. W kolejnych latach powstał jedyny na skalę światową żydowski klub wioślarski. Wojna sprawiła, że Kalisz został totalnie pozbawiony mieszkańców żydowskich.
3. W XIX wieku Kalisz stanowił ośrodek wielokulturowy i wielowyznaniowy. W niezmąconej niczym symbiozie żyli wyznawcy luteranizmu, katolicyzmu oraz prawosławia.
4. Kalisz to przepiękne miasto, w którym nie brak imponujących zabytków będących świadectwem minionych już epok. Na szczególną uwagę zasługuje imponujący ratusz pochodzący jeszcze z XV wieku. Wielu turystów niemal natychmiast po przyjeździe do Kalisza zmierza w kierunku przepięknej kamienicy z medalionami, na których znajdują się wizerunki wybitnych mieszkańców Kalisza. Wśród nich znajduje się Maria Konopnicka, Adam Asnyk, Maria Dąbrowska oraz Stefan Szolc-Rogoziński. Przemierzając Kalisz warto udać się w miejsce, w których do dzisiaj widnieją pozostałości murów obronnych. Warto również na własne oczy zobaczyć bazylikę kolegiacką NMP oraz barokową świątynię Św. Wojciecha. Częstym punktem turystycznym jest także rezerwat archeologiczny „Kaliski Gród Piastów”.
5. Entuzjaści muzeów z pewnością powinni odwiedzić kaliskie placówki. W Kaliszu znajdują się trzy muzea. Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu funkcjonujące od ponad stu lat, Muzeum Techniki i Uzbrojenia Wojskowego w Kaliszu oraz prywatne muzeum im. G.J Osiakowskich, które jest najmłodszym muzeum w mieście.
6. Najważniejszym zabytkiem Kalisza jest kościół zbudowany w trzynastym wieku. Kaplica została utrzymana w stylu neogotyckim. Budynek składa się dodatkowo z trzech naw oraz wieży. To wyjątkowe miejsce na mapie Kalisza za względu na witraże i obrazy, które wyszły spod zdolnych rąk Włodzimierza Tetmajera, ale także ze względu na to, że to właśnie w tym kościele ślub brała Maria Konopnicka.
7. Tuż pod Kaliszem, w Russowie znajduje się piękny dworek, który kiedyś był własnością Marii Dąbrowskiej. Dopiero po śmierci pisarki stwierdzono, że miejsce może być idealną lokalizację na zorganizowanie muzeum upamiętniającego twórczość i życie artystki.
8. Entuzjaści długich spacerów w pięknej scenerii z pewnością powinni udać się do Parku Przyjaźni. To ogromny zielony teren usytuowany w południowej części Kalisza. Jest również ulubionym miejscem młodzieży, starszych ludzi poszukujących cichego miejsca oraz zakochanych par. Przed parkiem znajdują się parkingi przeznaczone dla gości. To miejsce, które pozwala odpocząć od miejskiego zgiełku, a nawet aktywnie spędzić czas w towarzystwie znajomych. Na terenie parku znajdują się boiska do koszykówki i piłki nożnej, stawy, korty tenisowe oraz place zabaw.
9. Warto również udać się na Most Kamienny, którego budowa przypada na pierwszą połowę dziewiętnastego wieku.
Warto także udać się w do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, który cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na ciekawy repertuar, ale także za względu na lokalizację budynku. Teatr znajduje się w pięknej scenerii nad wodą i otoczony zielenią. Dodatkową zaletą budynku jest również fakt, że to jeden z trzech najstarszych teatrów dramatycznych w całym kraju.
10. Kalisz to także miasto, które na mapie Polski odznacza się dosyć nietuzinkową kuchnią. Będąc na miejscu warto skosztować regionalnych potraw, które tylko tutaj podawane są w konkretnej oprawie i stylu. Wielu turystów chwali sobie przepyszne pierogi z dziczyzną, gęsiną i kaczką. W restauracjach cieszących się nieco wyższym standardem możemy skosztować wyjątkowego tatara z polędwicy wołowej z dodatkiem przepiórczych jaj. Często można się także spotkać z orzeźwiającymi chłodnikami z dodatkiem soczystych malin. Kaliskie smaki to fenomen pełen kontrastów i gwarantowane wrażenia kulinarne. Często spotykaną zupą jest tutaj czernina z kaczki, szare kluski.