10 najlepszych atrakcji w Kujawsko-Pomorskim 2023
Województwo kujawsko-pomorskie, znajduje się w północno – centralnej części Polski. Siedzibą wojewody jest Bydgoszcz a siedzibą sejmiku jest Toruń. To dwa główne miasta tego województwa. Patronem województwa kujawsko-pomorskiego jest Jan Paweł II.
Atrakcje w Kujawosko-Pomorskim. Co warto zobaczyć w województwie Kujawsko-Pomorskim? Zobacz najlepsze miejsca i atrakcje turystyczne.
1. Średniowieczny Zamek w Kruszwicy
Średniowieczny Zamek Królewski w Kruszwicy, powstał w połowie XIV wieku. Kiedyś ogromna twierdza, dzisiaj zachowało się z niej tylko kilka luźnych szczątków murów, odsłoniętych dzięki pracom archeologicznym, kawałek ogrodzenia, most zwodzony i wieża, która zyskała przydomek Mysia Wieża. Nazwa ta wiąże się z legendą o Popielu. Wieża pełniła rolę punktu obserwacyjnego w czasie potopu szwedzkiego. W piwnicach można obejrzeć scenki historyczne z figurami, zaś na placu zamkowym można odwiedzić muzeum.
2. Stare Miasto Grudziądza
Zwiedzane Starówki Grudziądza, należy rozpocząć od rynku, który ma układ prostokąta. Na rynku znajduje się kilka budynków, zrekonstruowanych po II wojnie światowej. Wszystkie budynki mają styl barokowy. Zwiedzając Stare Miasto w Grudziądzu, powinno się odwiedzić gotycką Kolegiatę Św. Mikołaja oraz barokowe klasztory. Wjeżdżając do Grudziądza przez most na Wiśle, można podziwiać przepiękną panoramę unikatowych gotyckich spichlerzy.
3. Wieża Klimek w Grudziądzu
Wieża Klimek w Grudziądzu jest pozostałością po Zamku Krzyżackim i znajduje się na Górze Zamkowej. Zamek Krzyżacki powstał w XIII wieku, wieża zamkowa, która po nim została, jest rekonstrukcją oryginalnej wieży z tamtego czasu. Obecnie wieża ta pełni punkt widokowy, można z niej podziwiać panoramę miasta i dolinę Wisły. Wieża ma wysokość 23 metry.
4. Rotunda Świętego Prokopa w Strzelnie
W mieście Strzelno, na szczególną uwagę zasługuje Rotunda Świętego Prokopa. Jest to największa w Polsce romańska świątynia. Została zbudowana w XII wieku na planie koła. Budynek w całości jest zbudowany z granitu, ma koliste sklepienie wsparte na solidnych czterech gurtach. Rotunda jest zachowana w bardzo dobrym stanie i jest ciekawym obiektem historycznym województwa kujawsko – pomorskiego.
5. Muzeum Konsol i Gier Wideo w Bydgoszczy
W 2011 roku w Bydgoszczy powstało Muzeum Konsol i Gier Prehistoria. pl. Początkowo muzeum to funkcjonowało jedynie w rzeczywistości wirtualnej, od 2018 roku mieści się w lokalu na ulicy Adama Grzymały Siedleckiego. Jest to jedyne takie muzeum w północnej części Polski. W muzeum często są organizowane wystawy zabytkowych konsol i gier wideo. Na dodatek gry nie służą tylko do podziwiania, ale można także w nie grać, co jest nie lada atrakcją dla miłośników takich rozrywek.
6. Starówka Toruń
Toruńska Starówka, jest miejscem, gdzie na każdym kroku można się natknąć na jakiś ciekawy obiekt historyczny. Zwiedzanie Starówki warto rozpocząć od rynku, z pięknym Ratuszem Staromiejskim. Następnie warto odwiedzić Dwór Artusa, przyjrzeć się z bliska Pomnikowi Mikołaja Kopernika a także Kamienicy pod Gwiazdą. Na trasie zabytkowej Starówki, znajduje się również Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i neogotycki gmach poczty z XIX wieku. Warto też zerknąć na fontannę Flisaka, Bramę Klasztorną i Dom Mikołaja Kopernika.
7. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
W Biskupinie znajduje się najbardziej znany i najbardziej rozpoznawalny Rezerwat Archeologiczny w Europie. Muzeum zawiera eksponaty z epoki kamienia aż po średniowiecze. Można się tu natknąć na pozostałości po osadzie obronnej z epoki brązu i epoki żelaza. Na terenie rezerwatu, można znaleźć rekonstrukcje pradziejowych i wczesnośredniowiecznych osiedli. Muzeum i rezerwat są otwarte dla zwiedzających przez cały rok, ale na terenie muzeum prowadzone są także zajęcia muzealne w tematyce historycznej.
8. Żywe Muzeum Piernika w Toruniu
W samym centrum Torunia, mieści się jedyna w Polsce placówka interaktywna Żywe Muzeum Piernika. Powstało ono w 2006 roku i znajduje się przy ulicy Rabiańskiej. Na pierwszym piętrze muzeum znajduje się średniowieczna odsłona wypiekania piernika. Zaś na drugim piętrze można podziwiać zabytkowe piece i urządzenia, słuące do wypiekania toruńskich pierników. Miejsce to można zwiedzać przez cały rok, jest także ważnym miejscem dla rodowitych Toruńczyków.
9. Park Solankowy w Inowrocławiu
Inowrocław słynie ze swojego Parku Solankowego. Miejsce to ma aż 85 ha i jest obiektem rekreacyjno – wypoczynkowym. Na terenie parku znajduje się wiele obiektów rehabilitacyjnych i wypoczynkowych, można się też tu natknąć na ciekawe pomniki przyrody. Park jest zagospodarowany różnymi odmianami kwiatów, krzewów i drzew, posiada także place zabaw dla dzieci i siłownie na wolnym powietrzu. Park został podzielony na trzy strefy: Stary Park Solankowy, Strefa Tężni Solankowych oraz Nowy Park Solankowy.
10. Przechodzący przez rzekę – rzeźba w Bydgoszczy
Zwiedzając Bydgoszcz na pewno warto przyjrzeć się efektownej rzeźbie, która znajduje się na rzece Brda. Rzeźba ta jest wyjątkowa, gdyż balansuje w powietrzu dzięki temu, że wisi na linie. Znajduje się ona niedaleko mostu im. Jerzego Sulimy – Kamieńskiego. Została ona stworzona przez Jerzego Kędziora w 2004 roku. Rzeźba „Przechodzącego przez rzekę” jest powiązana z inną bydgoską rzeźbą „Łuczniczki”.
Czytaj dalej: Atrakcje dla dzieci w Kujawsko-Pomorskim