Polska

Kujawsko-Pomorskie – Atrakcje dla Dzieci. Co Warto Zobaczyć z dziećmi

Kujawsko-pomorskie

Atrakcje w Kujawsko-Pomorskiem dla dzieci. Co można robić podczas pobytu w Województwie Kujawsko-Pomorskiem. Najważniejsze atrakcje dla dzieci.

1. Zamek Dybów i Gród Nieszawa

Zamek został zbudowany przez Władysława Jagiełłę w 1424-28 roku. W późniejszych latach powstała nieopodal zamku osada, zwana Nieszawą. Od 1456 roku zamek pełnił rolę siedziby starostów królewskich. Do dzisiaj zamek przetrwał w postaci ruiny. Zachowały się mury obwodowe, obwarowania i wieża. W 1998-2000 prowadzone tutaj były wykopaliska.

2. Muzeum Mydła i Historii Brudu

To interesujące prywatne muzeum związane z mydłem i akcesoriami niezbędnymi do utrzymania odpowiedniej higieny. W 2013 roku to miejsce zostało nominowane do 7 Nowych Cudów Polski wg National Geographic Traveler. W 2015 roku uznano to miejsce, za jedno z pięciu najciekawszych miejsc tego rodzaju w Polsce. Polska Organizacja Turystyczna przyznała muzeum certyfikat „Najlepszego Produktu Turystycznego”. Muzeum jako jedno z nielicznych w Europie przedstawia historię higieny i brudu od starożytności do czasów współczesnych. Obejrzeć tutaj można XIX- wieczną łaźnię, dawne stroje kąpielowe, urządzenia do kąpieli i mycia, żeliwne wanny, pralki, suszarki, maglownice, kolekcje mydeł z każdego zakątka świata.

3. Manufaktura Cukierków w Toruniu

W tym miejscu pyszne cukierki są wykonywane na oczach odwiedzających. Cukierki są produkowane w około 80 smakach i 150 wzorach. Wśród wzorów przeważają owoce, uśmiechnięte buźki, a także bohaterowie bajek. Słodycze wykonywane w manufakturze są w 95% wykonane z naturalnych składników i nie zawierają glutenu.

4. Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie

Muzeum zostało utworzone w 2004 roku. Jego siedzibą jest XIII-wieczny poewangelicki kościół. Budynek ten jest wpisany do rejestru zabytków. Od 1998 roku obiekt jest w rękach prywatnego właściciela, który przeprowadził w nim odpowiednie prace remontowe. Ekspozycja dzieli się na działy papierniczy, piśmienniczy i drukarski. Muzeum jest w pełni interaktywne. Odbywają się tutaj liczne warsztaty dla młodzieży, dzieci i dorosłych. Poznać tutaj można historię pergaminu i papirusu. Co ciekawe istnieje możliwość przetestowania własnych sił w dziale pisania piórem. Muzeum przybliża także historię papiernictwa azjatyckiego i europejskiego. Każdy uczestnik dostaje certyfikat, który uprzednio samodzielnie drukuje na XIX-wiecznej prasie drukarskiej.

5. Park Linowy Włocławek

To świetny pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu w rodzinnym gronie. Do przejścia jest tutaj 5 tras o różnym stopniu trudności. Najmłodsi odwiedzający mogą zmierzyć się z trasą zieloną, na której umieszczone jest 13 przeszkód, które znajdują się 1-2 metry nad ziemią. Trasa niebieska powstała z myślą o dzieciach, które mają minimum 120 cm wzrostu. Trasa żółta jest dedykowana młodzieży, dorosłym oraz starszym dzieciom. To świetne miejsce na rodzinne wyjście. Trasa czerwona obfituje w przeszkody o wyższym stopniu trudności, zaś trasa czarna zawiera 3 tyrolki i 3 przeszkody. Tuż obok parku linowego znajduje się duży, bezpłatny parking.

6. Muzeum Kolejki wąskotorowej w Wenecji

Muzeum działa już od 1972 roku i jest największym skansenem tego typu w Europie. Podziwiać tu można tabor, który funkcjonował na trasie Żnińskiej Kolei Powiatowej, a także Bydgosko-Wyrzyskich Kolejach Dojazdowych. Część z obecnych tu lokomotyw i wagonów można zwiedzać od środka. Znajdujący się w muzeum wagon pocztowy pełni funkcję sklepu, w którym znajdują się pamiątkowe pocztówki. Zobaczyć można tutaj także urządzenia techniczne, takie jak budka dróżnika, zwrotnica kolejowa oraz żuraw wodny.

7. Muzeum Zabawek i Bajek w Toruniu

W Muzeum Zabawek i Bajek w Toruniu mieszczą się eksponaty z XIX i XX wieku. Podziwiać tu można między innymi kolekcję wózków, kolejek, misiów, gier planszowych, samochodów, lalek i innych. Oglądać można także stare fotografie przedstawiające szczęśliwe dzieciństwo. Odbywają się tutaj często wydarzenia kulturalne jak projekcja starych bajek oraz warsztaty artystyczne i literackie.

8. Jurapark Solec Kujawski

Obecna jest tu ścieżka dydaktyczna przez która można przebyć erę mezozoiczną. Modele dinozaurów zostały wykonane z niesamowitą dbałością o szczegóły. Przy ścieżce ustawione są tablice dydaktyczne, które przedstawiają ważne wydarzenia z życia na Ziemi oraz fotografie środowisk roślinnych.

9. Planetarium Toruń

W sali planetarium, dzięki specjalnej aparaturze odbywają się około 40 minutowe pokazy astronomiczne. Opowiadają one o budowie i wielkości Wszechświata, opisują gwiazdozbiory, a także opowiadają o tajemnicach galaktyk i planet. Najważniejszym elementem planetarium jest projektor RFP II firmy Zeiss. Jego rolą jest odtwarzanie nieba w dowolnie wybranej chwili z dowolnego miejsca na Ziemi. Dla uczestników pokazów przygotowane są wygodne fotele, całość dopełniona jest opowieścią narratora, dodatkowo klimatu nadaje muzyka.

10. Mysia wieża w Kruszwicy

To ceglana, ośmioboczna wieża, której wysokość sięga do 32 metrów. Wieża jest pozostałością zamku, który był wybudowany przez Kazimierza Wielkiego.
Z tym miejscem związana jest legenda o Popielu, zjedzonym przez myszy.

Dowiedz się więcej o atrakcjach dla dzieci Kujawsko-pomorskim